Bitwa pod Grunwaldem. Co tak naprawdę o niej wiemy?

preview_player
Показать описание
Stoczona 15 lipca 1410 roku bitwa pod Grunwaldem, zwana też Wielką Bitwą, była najważniejszym starciem orężnym w historii Polski. Nie tylko złamała potęgę Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, zwanego Krzyżakami, nie tylko uczyniła z Królestwa Polskiego lokalne mocarstwo, nie tylko umocniło świeży jeszcze i mocno nieformalny sojusz z Litwą, ale przede wszystkim stała się fundamentem polskiej tożsamości narodowej. Jednocześnie o tak doniosłym wydarzeniu wiemy zaskakująco niewiele. Wygraliśmy. Ale co poza tym?

Zapraszamy na nasze kanały w mediach społecznościowych:

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Miła niespodzianka na niedzielny poranek, dzięki Panowie 👍.

black_wolf
Автор

Hej, normalnie słucham Was przez Spotify a tu wskoczyłem tylko żeby podziękować za zajęcie się ta tematyką. Więcej, więcej!

goat
Автор

Pełne zaskoczenie. Jak najbardziej pozytywne. Po waszej reklamie pola Grunwaldu będą ponownie odwiedzane nie tylko na czas rekonstrukcji na której byłem z 5 razy. Pozdrawiam Was serdecznie, bo jak wspomniałem w komentarzu pod poprzednim filmie, robicie dobrą robotę. Historia jest bardzo ważna .

jarosawhejduk
Автор

Brawo, też uważam, że to najważniejsza z polskich bitew. Zapowiedź wielkości Polski. Niesłusznie umniejsza się jej znaczenie. Dziękuję Panom za ten podcast.

cezaryr
Автор

Bo rycerz to system! Złożony z konia, miecza i pancerza, taborów i dowodzenia 😂 jak zawsze. Pozdrawiam, lubię wracać do starszych filmów. A kolejna rocznica za 4 dni.

ryszardkoprowski
Автор

Kiedyś była seria Jędrek o historii i tam omawiał cała wyprawę na Krzyżaków
Cieszę się że już wtedy obalil wiele mitów
Wy panowie tylko to potwierdzacie także świetna robota :D

Bostyrion
Автор

W porównaniu z materiałami o wrześniu 1939 jak miło dla odmiany słyszeć pana Norberta mówiącego, że to Polacy byli lepsi.

adammikoajczyk
Автор

Wcale dobry pomysł z tymi odcinkami specjalnymi🙂👍🏻 Szkoda, że nie ma grafik choćby ilustrujących to, o czym Panowie opowiadają 🙂

jankohudy
Автор

Super pomysł z tymi odcinkami specjalnymi! Jest multum tematow / bitew do poruszenia z historii Polski (i nie tylko) do opowiedzenia a o ktorych jest prawie pustka na youtube. Czekam z niecierpliwoscia na wiecej! Moze pomysl na przeglad wszystkich wojen z historii polski z Rosja?

marcinmarmura
Автор

Co za niespodzianka! No, takiej niedzieli to sie nie spodziewalem :)

Stanislaw
Автор

Odcinek super, będę bardzo chętnie słuchał kolejnych specjalnych odcinków!

Ghrail
Автор

Poproszę o wiecej filmikow o tego typu tematyce. Extra odcinek.

tomaszcezarybernard
Автор

Skoro wojny z zakonem to konik pana Norberta, to dawajcie o trzynastoletniej!

fandzejka
Автор

cóż za wspaniała niespodzianka, dzięki wielkie :D

michajurczuk
Автор

Dzięki za ten odcinek. Nazwa kanału w sumie nie mówi tylko o drugiej wojnie światowej.. I bardzo dobrze. Odkrywanie historii jest generalnie wciągające. Tak ja ten odcinek! Gratulacje

michahewelt
Автор

Fajnie byłoby od was usłyszeć coś o 1 wojnie światowej. Myślę że brakuje na polskim yt wartościowego kanału na ten temat. Wiedza ludzi jest znikoma, a skusiłbym się o stwierdzenie że 1 WŚ była dla nas Polaków jeszcze ważniejszym konfliktem niż 2 WS. Pozdrawiam robicie super robotę.

shiftypowers
Автор

Musiałem sprawdzić czy to napewno wasz kanał :D super inicjatywa czekamy na więcej :)

ShizeRxMetin
Автор

To nie prawda, że wojska zakonne były słabsze pod wzgledem "jakości" wyszkolenia i uzbrojenia" od wojsk polskich - a w rzeczywistości zarówno bracia zakonni (równiez urzędnicy np. komturzy) jak też mieszczanie i rycerze z ziem zakonnych systematycznie brali udział w wojnach toczonych przez zakon np. rejzach na Litwe czy walkach o Gotlandię. Podobnie nieprawdą jest, że urzednicy krzyżaccy to starsi wiekiem, którzy nagle musieli prowadzić wojska do bitwy - w rzeczywistosci wielokrotnie brali udział w najazdach na Litwę (gdzie m.in. oblegano groy i zamki np. Wilno czy Grodno), walkach o Gotlandie, dowodzili w atakach na ziemie polskie w sierpniu-wrześniu 1409 r. a np. Ulrich von Jungingen miał w 1410 ok 50-stki był bardzo wojowniczy, miał doświadczenie rycerskie i dowódcze z wielu wypraw na Litwe, komtur Świeica Heinrich von Plauen miał ok. 40-stki i świetnie się sprawdził jako dowódca w całej wojnie 1409-1411, podobnie komtur Markward von Salzbach który m.in walczył w bitwie pod Worlską w 1399 r. itd. itd.

Osielec
Автор

Moim zdaniem II wojna światowa powinna pozostać tematem przewodnim kanału, ale takie odcinki specjalne jak ten, nie zaszkodzą, czy to będą o średniowieczu, czy to o I wojnie światowej czy o wojnie na Ukrainie.

Marek-ooiu
Автор

Te wersje wydarzeń w jednym z odcinków SurgePolonia opowiada Jędrek i takowa poznałem z 10lat temu a to oznacza że nie trzeba być zawodowym historykiem aby z powodzeniem badać i czytać historię 🙂 pozdrawiam

blazejgit