Nie tylko fotowoltaika! Darmowa energia ze słońca w domu

preview_player
Показать описание
Dziś Pan Maciej Sempiński opowiada o zyskach energetycznych ze słońca. Nie tylko PV!
Energia ze słońca w domu pasywnym.

0:00 Wstęp
3:28 Pomiary temp. wewnątrz domu
0:52 Wpływ słońca na temp. w domu
5:50 Pojemność cieplna
8:47 Promienie słoneczne w domu w różnych porach roku
12:30 Podsumowanie

#dompasywny #domenergooszczędny #domzeroenergetyczny
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Zdrowia, dla Pana Macieja i prowadzącego. Pozdrawiam.

arturmames
Автор

Panie Macieju zazdroszczę wiedzy z której nie ukrywam czerpię garściami😉 czasami mam wrażenie, że jest Pan takim pozytywnym czujnikowo-pomiarowym kosmitą😉 ale szanuje Pana 😉👍samo zaparcie do badań😉ponieważ jak Mesjasz kumulacji energetycznej obdarowywuje Pan swoją pozyskaną wiedzą nas wszystkich😉Pozdrawiam i życzę wielu sukcesów👍💪🏻👊

krzysztofflapi
Автор

Ciągle oglądam Pana Macieja, żeby nie dać się nabrać w przyszłości, kiedy będę w końcu stawiał swój dom

mattstolzman
Автор

P. Macieju gratuluję wiedzy i przede wszystkim chęci dzielenia się nią. Pozdrawiam serdecznie.

tomgit
Автор

Również przez dłuższy czas zastanawiałam się nad tym rozwiązaniem. Szczególnie, że mam ogromną ścianę 5 metrową od strony południowej. Teraz już wiem, że to jest świetny pomysł. Dziękuję za filmik 😘

justynapolakowska
Автор

Pozdro dla Pana nakręconego pozytywnie, świeże spojrzenie na temat kwadratów. Kilowatów darmowej energii w nowym roku.

atatu
Автор

Bardzo ciekawy fajny filmik i ciekawy temat, miło posłuchać Pana Macieja🙂🤗

aniaidominikwasilewscy
Автор

Tego potrzebował polski YouTube. Dzięki

grzesieke
Автор

coś na temat doboru mojej pompy ciepła - dla budynku z gwc, szczelnego, ocieplonego, z rekuperacją.
Moja pompa ciepła potrzebuje dostarczenia jej ca 250W energii na godzinę x 24 godz/dobę = 6 kWh tyle prądu do ogrzania obiektu 82, 5m2 x 2, 8m = 231 m3 kubatury i w domu jest + 22 oC zimą a prąd jest z fotowoltaiki za free.
Pracy przy tym żadnej, bieżących kosztów żadnych, sąsiedzi i środowisko zadowoleni.

Nie jestem ekspertem od pomp ciepła, dla pozyskania podstawowej wiedzy, kupiłem internetowo książkę o tytule ogrzewanie domów z zastosowaniem pomp ciepła. Tam prosto i ładnie wyjaśnia.
Najczęściej inwestorzy budują obiekty które potrzebują mocy grzewczej 40 -60 W/m2 ja osiągam przez 7 lat wynik zapotrzebowania tylko 10, 5 W/m2.
Jeśli ktoś posiada dom 200 m2 i potrzebuje 60W/m2 energii to musi mieć pompę o mocy 12 kW
200x60= 12, kW i wiele tysięcy m3/godz powietrza przepuścić pompę, im chłodniejszego tym, efekt uzyskania energii COP będzie niższy, aż będzie to działanie bez odzysku energii z przepuszczanego powietrza.
Ja zbudowałem obiekt 82, 5 m2 i potrzebuje 10, 5W/m2 energii to muszę mieć pompę o mocy 870 W 82, 5x10, 5=866W i pompa którą dobrałem potrzebuje do 200m3/godz powietrza, a nie tysiące m3 i w mrozy pompa u mnie otrzymuje energię z ochłodzenia powietrza wentylacji w domu z + 13oC do +2, 5 oC, a pompy na zewnątrz otrzymują powietrze -15 oC i ochładzają do , ., efekt uzyskania energii COP będzie niższy.
Pozdrawiam

maciejsempinski
Автор

I to jest prawdziwa ekologia. W zgodzie z prawami natury. Brawo Panie Macieju !!!

malgorzatadych
Автор

Dzień dobry. 13:10 zgadzam się w domu mamy okna i drzwi balkonowe od południa i nagrzewa się całe pomieszczenie, szkoda że ostanio tak mało słońca.

abiogaz
Автор

Potwierdzam wszystko na przykładzie swojego domu👍

Adrian-rsfx
Автор

Bardzo ciekave video z tym panem. Czy oprocz tematu ogrzewania tworzycie jaka sekte facetow z kucykami? Filmy super. Slucham w pracy od kilku dni.

bradpittbutcooler
Автор

Rolety mają lepsze parametry termiczne bo lepiej chronią przed wiatrem, za to są mniej praktyczne, nie zaleca sie zeby ich nie opuszczac do konca, gdyz slonce swiecace tylko na jakas część okna powoduje ze jego dół jest gorący a góra zimna co po pierwsze powoduje różne odkształcania sie konstrukcji ramy, pod wpływem temeperatury co może powodować krzywienie się a co za tym idzie rozszczelnienie okna a po drugie może powodować nawet pekniecie szyby. Z tego samego powodu raczej nie sprzedaje się okien z ciemną ramą na zewnątrz bo takie lepiej zbierają promienie słoneczne, choć współczesny szał na antracyt troche to zmienił. W żaluzjach można sobie przepuścić np. te 10 czy 20% światła opuszczając ją do samego dołu, wtedy mamy zablokowane rażące słońce bez zamiany pokoju w piwnice.

Na plus rolet za to są jeszcze lepsze dodatkowa ochrona przed zlodziejem i podglądaczem (lamelki żaluzji łatwo odchylić). Niemniej te wszystkie dodatkowe zalety rolet jak dla mnie to tylko wlasnie dodatek i dlatego żaluzje jednak u mnie wygrywają.

mateuszjak
Автор

Właśnie jestem na etapie projektu. 38m2 przeszkleń. 75% strona południowa i zachodnia, 25% strona wschodnia. Od północy (wjazd) brak okien.

ArekkPL
Автор

Zbawienne słońce, ja mam tył domu otwarty na południe 18 metrów długiej ściany i tyle samo dachu dlatego założyłem wielkie okna drzwi pełne szyby oraz hs y 3 metrowe . Oprócz tego kolektory solarne na glikol żeby czerpać ze slonca ile się da . :) oraz 3 okna dachowe …. PMaciej mój imiennik haha ja od małolata miałem po całym domu kabelki :) mama krzyczała

mattd
Автор

Czy możecie zrobić film jak taki dom sprawuje się w lecie? Takie rozwiązanie to super sprawa na okres zimny ale czy przypadkiem w czasie gdy mamy wysokie temperatury trzeba pilnować, żeby nie doszło do zbytniego przegrzania? Chodzi mi głównie oto, że w dzień przy zasłoniętych oknach jest ciemno jak w piwnicy, a w nocy kiedy to ciepło wypromieniowuje nie da się spać.

presztak
Автор

Ale chwila, moment! A w pochmurne zimowe dni, których jest więcej, te dwuszybowe, słabe izolazyjnie okna wypromieniowują, "tracą" cały czas energię cieplną na zewnątrz. A podczas letnich upałów przez takie okna nagrzewa się niepotrzebnie wnętrze.

Czyli większość czasu działają dokładnie w drugą stronę, jak tu na filmie.
To jaki w końcu jest bilans energetyczny? Okazuje się, że przez takie okna więcej tracimy, niż zyskujemy 😁

dd-rhpt
Автор

Witam.
Szukam automatycznej kratki wywiewno-nawiewnej "szczelnej" tak by się otwierała i zamykała o określonym przeze mnie czasie. W czasie gdy jest zamknięta była szczelna tzn. nic nie nawiewała czy wywiewala by uzyskać ilość powietrza wymienionego do celów bytowych niwelując straty w wywiewaniu ciepłego powietrza.???
POMÓŻCIE.

michalklinkosz
Автор

Ja bym zamontował czarne płytki na podłodze gdzie padają promienie i pomalował bym na czarno ścianę na przeciwko gdzie padają promienie słoneczne ( ) w okresie zimowym energia słoneczna była by skumulowana

maciejszczepa