Jak żył Izium pod rosyjską okupacją - wspomnienia mieszkańców którzy przeżyli okupację [PODCAST]

preview_player
Показать описание
Materiał w formie podcastu opowiadający o wspomnieniach mieszkańców Iziumu związanych z realiami życia pod okupacją. Jednocześnie materiał przedstawia jak wyglądają obecne relacje pomiędzy mieszkańcami, którzy wyjechali z miasta na początku konfliktu, i tymi którzy zostali. Będzie spory wątek społeczny, który może stanowić przyczynek do dalszej dyskusji o tym jak będzie wyglądać, i jakie będą trudności z normalizacją relacji społecznych w ukraińskim społeczeństwie po zakończeniu konfliktu.

Materiał pochodzi z dnia 11 czerwca 2024

⬇️⬇️⬇️ Na gorącą herbatkę i ciasteczko 🫖🍰
Patronite:

BuyCoffee:

BuyMeACoffee (opcja dla widzów spoza Polski):


0:00 Wstęp
2:35 Życie pod okupacją
16:02 Fragmenty dziennika z okresu okupacji
22:01 Mój komentarz w kontekście sytuacji na Ukrainie
27:01 Zakończenie
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Miałem dziadków którzy przeżyli wojnę. Opowiadali sporo.
Słuchałem.
Słucham tego jak bym słuchał tamtego.

Bez zmian.

chwalec
Автор

Strasznie smutne. Masę konsekwencji społecznych, z których nie zdajemy sobie sprawy.
Szkoda ludzi ...

Borubar_de_San_Escobar
Автор

Takich opowieści jest i u nas mnóstwo. Na przykład w 1915 roku w naszej okolicy przez wiele miesięcy stał front i po tym jak przeszedł ze wsi nie został kamień na kamieniu: budynki zrujnowane artylerią a to co zostało rozebrano na okopy. Ślady po nich są jeszcze widoczne do dziś, a kopanie nieco głębsze niż kilkanaście cm kończy się często przyjazdem saperów. Z kolei w 1920 roku kiedy weszli bolszewicy w jednej z okolicznych wsi znalazło się paru entuzjastów nowego porządku, jednak z komunizmu wyleczyli ich prędko sami bolszewicy, kiedy skończyło się rabowanie dworu a zaczęło chłopskich chat. Wkrótce potem ci sami którzy entuzjastycznie bolszewików witali, po przepędzaniu ich z okolicy przez polskie wojsko ganiali z widłami po lasach w poszukiwaniu niedobitków Armii Czerwonej. Ruski mir w niedużej dawce zadziałał jak szczepionka.

tomko
Автор

tak wyglada ruski mir, dobrobyt i wyzwolenie jakie Rosja niesie innym krajow od dawna

konradz
Автор

Niby wszystko wiedziałem, nic nowego, ale każda taka historia bije mnie w ostrzem w mózg. Tyle koszmarów, każdy inny i każdy nie do ogarnięcia tu, gdzie spokój, cisza i ciepło

KarolKarasiewicz
Автор

Gdy słyszałam o kotach aż musiałam iść przytulić swojego. Chyba by mi serce pękło jakbym miała go zostawić.

fluffyarsenic
Автор

Porażające, czuję się tak jakby powrócił 1939 rok choć znam go tylko z literatury i opowiadan. Jak Ukraińcy sobie z tym koszmarem poradzą, nam zajęło to lata.😢 Dziękuję ❤

mirosawagrobelny
Автор

Jeden z najmocniejszych materiałów z Andromedy. Szacón.

PrzemysawNizioek
Автор

Straszne. Przez chwilę mi to nawet pachniało jakoś propagandowo tak... ale potem sobie przypomniałem te wszystkie osobiste wspomnienia moich bliskich (tych, ktorzy przeżyli) z czasów okupacji. Świetny odcinek, dziękuję pani Andromedo.

tomaszzur
Автор

Z takim, , człowiekiem, , można tylko wygrać lub zginąć zabierając jeszcze ze sobą ilu się da.Dzięki za materiał, pzdr dla Twórczyni kanału i słuchaczy/widzów.💪

hansst
Автор

Może to głupie, ale najbardziej ścisnęło mi się serce gdy mówiłaś o kotach.

jerzypoprawa
Автор

WITAJ ANDROMEDO, Dziękuję i Serdecznie Pozdrawiam 💜

robertzajdel
Автор

Czekam na ruskie boty twierdzące, że to wszystko nowy, lepszy świat w wykonaniu ich cudownego cara.

nxzmlnm
Автор

Dzięki Andromedo za wyjątkowy podcast.Dzisiaj prowokatorzy z Mordoru wyjątkowo aktywni i bardzo się proszą o odstrzał.Niema co dłużej czekać bo coraz bardziej agresywni.Czas ich uśpić.

piotrniedzielski
Автор

Myślę że potrzeba więcej tego typu materiałów. Nadal się pojawia całkiem sporo materiałów odnoście frontu, jak przebiegają walki ale trzeba przede wszystkim przypominać o tym przed czym Ukraina się broni.

KatarzynaJaniec-ympl
Автор

Parząc na sposób prowadzenia przez Rosję działań zbrojnych od upadku caratu, zastanawiam się, czy powinni byli być klasyfikowani jako naród, czy jako horda?

veritatisamica
Автор

To bardzo przykre, że takie rzeczy dzieją się naprawdę. Mam takie dziwne wrażenie, że ten wstrząsający obraz bólu, śmierci, głodu, cierpienia, upodlenia, beznadziei wreszcie dotarł do mnie, a jednak z każdym Twoim nowym podcastem przekonuję się w jak wielkim błędzie jestem. Dzięki za materiał.

Marcin.W.
Автор

Obawiam się, że wyrażone przez Panią oczekiwania, względem skutków wymiany pokoleniowej, są bardzo optymistyczne. Zdrowia.

felicjankowalski
Автор

Gdyby nie wiedział, że cała ta historia dotyczy XXI wieku to powiedziałbym, że są to wspomnienia z warszawskiego getta w 1942 roku.

tomek
Автор

Marcin Strzyżewski wspominał w jednym z swoich odcinków po wyzwoleniu Izjumu, że najwiekszym problemem dla wszystkich mieszkańców bylo życie przez kilka miesięcy w piwnicach co wiązało się z brakiem witaminy D

MPKb