Przykre... Oto jak producenci samochodów robią nas na kasę. Optymalizacje, oszczędzanie i dojenie.

preview_player
Показать описание


Materiał zawiera reklamę marki Compensa
Stałymi komercyjnymi partnerami kanału są SingleOrigin oraz G2A.
––––––––––––––––––––––––––––––
Film się spodobał? ► Łapka w górę i subskrypcja!

#Povagowani #motoryzacja #współpracakomercyjna
––––––––––––––––––––––––––––––

––––––––––––––––––––––––––––––

Informacje przedstawione w filmie odzwierciedlają jedynie prywatną opinię autora i nie powinny być traktowane jako oficjalne stanowisko.

––––––––––––––––––––––––––––––

All footage used with permission or under fair use, because it is transformative in nature, uses no more of the original than necessary and has no negative effect on the market for the original work. If you see footage within the video which you own and would like credit, please contact us via email. Thanks!

––––––––––––––––––––––––––––––

All music under Creative Commons — Attribution 3.0 Unported — CC BY 3.0

––––––––––––––––––––––––––––––
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Poproszę o odcinek o tym co to jest PŁYTA PODŁOGOWA, bo dużo się o tym mówi, ale nikt nie mówi dlaczego one są aż tak drogie w projektowaniu, że dla koncernów są to miliardowe oszczędności.

jankowalski
Автор

Brakuje wspomnienia o oszczędnościach na zabezpieczeniu antykorozyjnym, jakże typowych dla aut japońskich.

smokwawelski
Автор

Robert małe sprostowanie - symulacje fea to zaledwie początek - zanim produkt może być dopuszczony do produkcji i sprzedaży musi przejść kompletną walidację.
Co do samych oszczędności, to niestety, co roku są cele oszczędnościowe, które trzeba spełnić, gdzie już podczas projektowania danego produktu budżety są mocno wyśrubowane. Z doświadczenia wiem, że najwięcej zaoszczędzić można na elektronice, szczególnie jeśli mowa o dużych wolumenach.

A podsumowując, jak to powiedział kiedyś mój starszy kolega: "projektujemy produkty z gówna i patyków, po czym przychodzi manager i mówi, że jest za dużo patyków, a później przychodzi klient i mówi, że jest za dużo gówna" ;)

bazejpenczek
Автор

Największym przekrętem producentów w stosunku do użytkowników aut jest zaprogramowanie planowych usterek po pokonaniu autem ustalonego przebiegu. Auto np. po 150tys.km wywala checkengine, że niby jakiś podzespół wysiadł np. sterownik automatycznej skrzyni biegów. Jednak sterownik jest sprawny ale producent zdecydował że po takim przebiegu właściciel ma auto oddać do serwisu w celu wymiany takiego sterownika za grubą kasę. Czyli pojawia się usterka, której w rzeczywistości nie ma ale producent ją wymusza aby zarobić. Nie tylko w autach taki proceder jest stosowany. Przyłapano kiedyś markę HP na tym, że ich drukarki po wydrukowaniu określonej liczby ryz papieru wywalały błąd, że drukarka się uszkodziła. W obu przypadkach dobry elektronik był w stanie zresetować odpowiadający za to układ sterujący i drukarka lub auto magicznie wracało do żywych. Problem ten np. w AUDI ostatnio przedstawili na kanale AUTO DYŻUR by EKG. Moim zdaniem za coś takiego powinny być sowite kary finansowe dla producentów niczym w aferze Dieselgate.

siumaster
Автор

Robert, może ciekawym pomysłem na film byłby temat właśnie inwigilowania kierowców czy po prostu użytkowników samochodów. Nowe samochody coraz więcej mają kamer, mikrofonów, gps-a czy wszelakiego rodzaju czujników wewnątrz kabiny. Temat trochę kontrowersyjny ale uważam że warto edukować ludzi na ten temat. Większość ludzi nie ma o tym jakiegokolwiek pojęcia, że nowe samochody takie opcje inwigilowania mają. Do tego jeszcze "czarna skrzynka", która ma wchodzić w bliskiej przyszłości jako obowiązek do każdego samochodu. W konsumentach siła, jeśli będzie mocny sprzeciw to może się od tego odwrócą. Pozdrawiam

ingliszticzer
Автор

Jeżeli chodzi o oszczędności i podejście producenta to będąc dyspozytorem w firmie transportowej mieliśmy ogromny problem z Renault Master z 170 km silnikiem. Trzy razy pękł przewód od turbo i każdorazowo wymiana kosztowała coś około 1300 zł i za każdym razem tłumaczenie serwisu było jedno „Coś przegryzło, niech Pan spojrzy widać zęby”.
Ale jak założyli kolejny raz przewód to go zdemontowalismy i po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów pojawiły się mikropęknięcia, które przez temperature i ciśnienie się powiększały aż pękał. Sprawę załatwił zamiennik za 300 zł, który był poprostu odpowiedni do takich warunków pracy i jeździł to końca aż samochód został sprzedany…

mateuszkowalczyk
Автор

Takich sztuczek jest całe mnóstwo. Oszczędność farby czyli nielakierowanie np. pod maską, brak zabezpieczeń antykorozyjnych np. ocynku. Z każdym liftingiem zabiera się poszczególne elementy wyposażenia (zresztą dzisiaj lifting służy pogorszenie modelu tak aby zarobić jeszcze więcej) np. podświetlenie schowka, bagażnika. Płyta plastikowa pod silnikiem, wygłuszenie pod maską, nakładany panel wyciszenia na silnik. Np. auto ma lampy ledowe przód i tył ale już kierunkowskazy czy podświetlenie tablicy rejestracyjnej to zwykle żarówki. Zbyt małe koła (np 14 czy 15 cali) Fejkowe wydechy z tyłu w zderzaku. Cięcie instalacji elektrycznej do minimum np kable są skracane do granic możliwości. Brak nadkoli a jedynie częściowe lub tylko specjalna masa tlumiaca. Ogólne dziadostwo w wykończeniu, spasowaniu, zamontowaniu, przykręceniu, przymocowaniu elementów. I wiele wiele więcej. 25 lat pracowałem dla branży i takie programy to tylko wierzchołek góry lodowej. Ale dziękuję i za to. Oby więcej i mocniej. 0:03

wojciech
Автор

Ekrany dotykowe to hipokryzja w innym jeszcze kontekście: jak się bawisz nawigacją w tel. na uchwycie to mandat, jak przestajesz patrzeć na drogę i grzebiesz w podmenu menu by włączyć nawiew na zaparowaną szybę to już jest ok, nowoczesność i bezpieczeństwo w domu i zagrodzie ;)

voli
Автор

Dobry materiał. Użytkujemy w firmie wiele samochodów. Oszczędności bywają zabawne. Toyota pro ace city - naklejki na otwory technologiczne zamiast zaślepek, felgi stalowe z puszek - prostowałem młotkiem w trasie, brak trybu auto w elektrycznych szybach. Jednak najbardziej rozśmieszył mnie kolorowy ekran w Volkswagenie Caddy 2023 który ma sterowanie nawiewami, radio, bluetooth ale nie ma nawigacji, ani połączenia z telefonem więc i tak trzeba mieć uchwyt na telefon i telefon z nawigacją :):):):) To udowadnia że ta dotykowa metoda jest dla producenta tańsza niż radio z czarno białym lcd i pokrętłami. PS, Za to można Caddym zdalnie zatrąbić przez aplikację :) Brawo Volskwagen

zeasypl
Автор

Wszystkie aktualizacje mogą naprawiać jak i psuć pojazdy a wszystkie meta dane są zapisywane na serwerach korpo danej marki. W USA jest o to batalia jak się okazuje zbieranie ich i zakaz dostępu do nich to już nie naruszanie twojej prywatności.

Pełna kontrola a nawet zdalne włamanie. W dodatku ostatnio w Polsce okazało się że w kolejach Newaga takie akcje odchodziły że jak firma nie chciała naprawiać u producenta blokowało to pociąg. Systemy kolei miały nawet naniesione mapy geolokacyjne warsztatów kolejowych.

I subskrybcje to totalna chujnia w grach samochodach czy kolejach. Kupiłeś produkt to jest on twój.

Pamiętajcie światowe forum ekonomiczne czy inne agendy też działają i w branży motoryzacyjnej

doktorparadox
Автор

Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy nabiera nowego znaczenia. Nie zapłacisz subskrybcji za auto i nie masz auta xD Zajebista ta dyktatura przyszłośći jest.

LightSpiD
Автор

Świetny materiał, chyba najlepszy na tym kanale (choć inne też są dobre). Mam 52 lata i rok temu kupiłem najstarszy w moim życiu samochód - bardzo zadbanego subaru forestera, z satysfakcjonującym mnie wyposażeniem (tu przede wszystkim bezpieczeństwo) ale z prostą "przedpotopową" elektroniką i zamierzam go mieć już do końca jego i mojego żywota. Będę wolał inwestować w mojego coraz bardziej starego trupa ale mieć moje przyzwoite auto. A na pewno po dobroci nie zaakceptuję żadnych abonamentów. Ale obawiam się że nie pozwolą mi przepisy, eliminując w jakiś sposób stare dobre samochody.

pm
Автор

Super materiał. Jestem z tych dekad, gdzie uczono nas projektowania wytrzymałościowego z zapasem. Współczesne "odchudzanie" to dramat. Inwigilacja rośnie w siłę, bo klienci łasi są na zbędne gadżety. Trzeba się rozglądać za samochodem z zeszłego wieku.

jacorm
Автор

Witam i pozdrawiam wszystkich. Materiał trafiony w punkt, kiedyś jak jechał polonez to 3-letnie dziecko mówiło i pokazywało palcem jakie to auto, można było od razu rozpoznać go w porównaniu np do golfa czy Opla. A npa4, a6, a8 łan UJ. I jak kochać taką motoryzację, bez duszy????. Pozdrawiam raz jeszcze fanow motoryzacji.

DANIELR
Автор

Przyjdzie taki moment, że bardziej będzie się opłacało jeździć starym autem bez przeglądów i płacić mandaty, niż mieć nowy samochód ; P

chlebmieszany
Автор

Im więcej takich materiałów tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu żeby nie sprzedawać swojego starego, zadbanego i bezawaryjne E39 ❤️

michanycz
Автор

ja pamiętam myk sprzed lat. Nawigacja w nowej furze-extra 5000 pln. a i tak zacinała sie, napisać adres trwało pół godziny, no i aktualizacja specjalną płytą cd w serwisie...
Natomiast tomtom z górnej półki kosztował 1500 pln aktualizował sie sam i przepinałeś go do kazdego auta gdzie chciałeś.
-Drugi przykład, miałem Mercedesa E klasę 2006, jeszcze przed Covidem, i na stacji podjechała nówka E klasa 2018, pytam wiec jak wrazenia, fajny gość gadaliśmy chyba 20 minut i okazało się że plastiki trzeszczą, skóra na siedzeniach cieńka jak papier, i generalne wrazenie Chińszczyzny w tym nowym Mercedesie. Pan otworzył drzwi i pozwolił mi dotknąć i faktycznie w wielu miejscach zamiast przeszyć skóry plastiki, skóra na siedzeniu już przetarta po roku, no słabo. To był pakiet AMG wiec duzo kucy miał, wypasione fele i hamulce czerwone brembo, ale skóry cieńkie i plastiki twarde...

jerryape
Автор

Jest to jeden z niewielu profesjonalnych programów motoryzacyjnych w obecnym czasi. Scenariusz, oprawa graficzna oraz prowadzący na najwyzszym poziomie. Za kazdym razem jak oglądam, to podziwiam . Naprawde lubie krytykować, a tu NIE ma co. Pozdrawiam !

mironn
Автор

Zgadzam się w 100% z tym że próbują ograniczać nam prawo do własności, nie tak bezpośrednio ale bocznymi drzwiami, wmawiając nam że to lepsze bo nie płacisz jak nie używasz. Brak własności równa się z brakiem

michami
Автор

Owszem jest to straszne co tu było w tym filmie pokazane, ale bardziej przerażające jest to, że ludzie oprócz rolników, nie zdają sobie sprawy co będzie wprowadzone w 2035 roku, a wtedy już będzie za późno na ratowanie motoryzacji 🤔😉

kris