Elektryk z FSO

preview_player
Показать описание
Elektryk z FSO? To możliwe? Od ponad 10 na warszawskim Żeraniu nie powstał żaden nowy samochód, tym bardziej elektryczny. Ale one tam są...
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Pracuję w dużym zakładzie chemicznym PCC Rokita i tych wózków jest sporo, od starych bułgarów do "nowych" melexów. Świetnie się sprawdzają dla mechaników, do przewozu pomp/farb/olejów, niektóre mają ponad 40 lat i dalej pracują. Głównie dlatego, że mimo bycia elektrykami, są w pełni mechaniczne. Te uderzenia w trakcie przyspieszenia, to przeskakujące styki, szkoda, że nie pokazali tego mechanizmu, bo wygląda on świetnie.
Co do samych bułgarów, to podobno były najszybszymi wózkami, do tego stopnia, że łatwo było wypaść przy ostrych zakrętach.

TheOnlyUpadly
Автор

Podobne pojazdy widziałem na dworcach PKP do transportu bagażu do wagonów pocztowych. I miały także przyczepki.

Artur_J_
Автор

Takie wózki w PRL-u były praktycznie w każdym dużym zakładzie gdzie wymagane było przewożenie czy to części czy narzędzi itp. ułatwiały pracę bo wszystko załadowało się na raz i nie trzeba było iść z buta.

zdzislawgicior
Автор

Takie sprzęty chyba miały też niektóre zakłady komunalne, czasami były zdaje się z kabiną ale wtedy chyba miały dwa silniki wzdłużnie z tyłu i było widać kręcące się elementy

Zuch_II
Автор

Pamiętam takie, ale marki Suchedniów. W różnych zakładach były, ale przede wszystkim na stacjach kolejowych. Ciągały po kilka przyczepek po peronach i przejeżdżały przez tory po specjalnych przejazdach między peronami.

nibyja
Автор

Po liniach nadwozia widać że to protoplasta Cybertruck'a 🙃

mx-art
Автор

Elektryczny pojazd z FSO, to był Fiat 125p który miał powstać na potrzeby Poczty Polskiej. O tym nawet opowiadali i pokazywali tego Fiat-a nieżyjący już Pan Kurek i Pan Kamiński.

omegazacha
Автор

Balkancar był też producentem wciągników. Dość popularne u nas na suwnicach w latach 70-90

vooytasat
Автор

Mieliśmy takiego u siebie na zakładzie, przeszedł na emeryturę 3 lata temu po kilkudziesięciu latach. Sprzęt nie do zajechania, solidny, Nasz miał jeszcze zabudowaną kabinę konstrukcji własnej, służył nawet jako pług do odśnieżania placu zakładowego zimą

John-jpju
Автор

Pracuję w stoczni Gdańskiej takie wózki latają dekadami w mojej brygadzie jest wózek z roku 80 jeszcze lataja starsze . Takim cudem jest wożone wszystko ludzie do pracy może wejść 10 chłopa 😂😂 maszyny spawalnicze, blachy, wszystko co trzeba 🎉🎉🎉pozdrawiam serdecznie

pawepablo
Автор

pamiętam jak Zielen Miejska w mojej miejscowości tym jeździła. Bardzo fajna rzecz, szkoła da że to wymarło. W obecnych czasach byłyby jak znalazł.

marcelstankowski
Автор

0:20
- Macieju, co ty tu robisz?
- ja tu tylko sprzątam

dupcix
Автор

Kolega się myli owszem pojazd wolnobieżny ale wyjeżdzając poza zakład prawo jazdy się zabierało by niemieć problemów. I dobrze było jak takowy wózek posiadał tablicę rejestracyjną

thisfirstadam
Автор

Tak nie do końca można nimi jeździć po ulicach chyba że będzie dostosowany czyli pełne oświetlenie, sprawne hamulce i ubezpieczenie OC oraz prawo jazdy kat B ... Najczęściej jednak pracują w transporcie wewnątrz-zakładowym. Trzeba wówczas posiadać uprawnienia wydawane okresowo przez UDT. Miałem możliwość pracy na wózkach jezdniowych platformowych o napędzie akumulatorowym typu WNA 1320 i W-2 "Stal 258" produkcji HSW Stalowa Ładowność do 2 ton. Ładowanie akumulatora przy jeżdzie cyklu przerywanego co 2-3 dni.

kato
Автор

W Katowicach, jadąc Aleją Roździeńskiego w kierunku Ronda, po prawej stronie są trzy bloki. Na jednym z nich była wielka, podświetlana reklama "Balcancar". Zapewne pamiątka z czasów propagandy sukcesu towarzysza Gierka. Pamiętam ją z dzieciństwa, były lata 80-te, zawsze, gdy jechaliśmy tamtędy, czytałem ją, kompletnie nie wiedząc, co oznacza. Zachowała się chyba do wczesnych lat dwutysięcznych. Kiedyś obiło mi się o uszy, że te trzy podwójne bloki nazywano "bułgarskimi" ale nie mam pewności. Historia z Graczykiem!

stargabilondoechever
Автор

Witam, w Polsce producentem wózków platformowych była i jest Fabryka Maszyn Leżajsk

Zatyk
Автор

Po drodze publicznej prawo jazdy kat. B na pojazd wolnobieżny. 😊

JebacPutina
Автор

Na placu z piaskiem nawet drifty były 😅🙋

hypmind
Автор

Jeździłem takim, hamulce tylko na tył, brak wspomagania kierownicy i hamulców, stopnie zrobione na oporach, nawet tuning robiłem podkręcając mechaniczną czasówkę żeby szybciej przełączała stopnie. 😎

mareklimanowski
Автор

Hola, hola, nie siejmy herezji - pojazdy wolnobieżne do poruszania się po drogach publicznych wymagają prawa jazdy, wystarczy B. One po prostu konstrukcyjnie są ograniczone do 25 km/h, mają obowiązek posiadania trójkąta ostrzegawczego (lub takiegoż światła) z tyłu, ale nadal prawa jazdy wymagają, niezależnie od masy własnej czy DMC. Skąd wiem? Ano poruszam się na co dzień koparką, która ma 19, 5-20t, a mam tylko B (plus uprawnienia operatora).

chrishanson