СРСР контролював ЇЖУ українців? Як це впливає на нас та як ДЕКОМУНІЗУВАТИ обідній стіл

preview_player
Показать описание
Дефіцит, черги, олів’є, Голодомор, «общєпіт», морозиво по 5 копійок – що ще спадає вам на думку, коли ми говоримо про їжу в Радянському Союзі? Тоталітарний режим контролює людей навіть через їжу і це не перебільшення — харчові травми з радянського минулого є навіть у тих, хто не застав Радянський Союз.

У сьомому випуску «Прощавай, імперіє» Олеся Котубей-Геруцька зʼясовує, що і як їли в СРСР, чому цього соромилися і як так вийшло, що в Україні буквально до 2022 року були заборонені спеції? Та чому наслідки харчової політики в СРСР ми відчуваємо і донині – дивіться у відео.

Гості випуску:
– Євген Клопотенко, ресторатор, громадський діяч
– Олександра Поворозник, соціологиня, редакторка розділу «Їжа» на Суспільне Культура
– Маріанна Душар (Пані Стефа), антропологиня, гастрономічна блогерка та дослідниця української кухні
– Олена Брайченко, дослідниця, засновниця проєкту про гастрономічну культуру їzhakultura, наукова консультантка подкасту «Як ми їмо» на Радіо Культура.

#суспільнекультура #історія #українськакухня #деколонізація #війнавукраїні2024

Підпишіться та натисніть 🔔 щоб отримати сповіщення про нові відео і трансляції
——

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Я родом з Заходу України. В мене, наче, і немає сакрального відношення до хліба, чи воно мінімум менше, ніж у старших людей з регіонів України, які постраждали від Голодомору. Але я ніколи не пробачу полякам наше розсипане зерно!

martaso
Автор

Велика подяка нашим славним воїнам ! Слава ЗСУ !

nickborzov
Автор

Дякую за випуск. Місцями аж боляче від усвідомлення як глибоко засіли оті травми моїх бабусь, дідусів та батьків, які гасали за отими дефіцитами. А продукти ті і цінності не мали як продукти, ото лише щоби набадяжити того олів'є, шуби та бутербродів зі шпротами. А нормальну їжу везли із села, ледь піднімаючи сумки. Які там відпустки! Скільки того літа, треба ж до зими встигнути приготуватися, запастися. А бабусі..коли дивлюся фільми іноземні про паралельні часи, то плакати хочеться, порівнюючи наскільки важко "жили" цілі покоління українців. Виживали

yaryn.u.a
Автор

Я тільки в минулому році зрозуміла, що можу їсти голубці хоч кожен тиждень, а не тільки на новий рік, як ми це робили родиною. Моє життя неймовірно змінилося. Марія з Сімферополя. 29 років...

moconamodoki
Автор

Люблю стейк з помідорами, чіберекі та кавун. Щодо совєтського минулого - ми мали мʼясо на столі та більше продуктів завдяки прабабусі в селі. Прабабуся пережила голод завдяки закопаному мішку борошна. Завжди у нас був запас борошна, солі, мила та керосину. Не думала що це буде актуально в 22 році

ТетянаБрова-тр
Автор

Суспільне- ви робите чудові випуски на важливі теми. Дякую усій команді ❤

alexandrahaukaas
Автор

Спало на думку, що завдяки нашій генетичній памʼяті та історії, в Україні існує саме той, славнозвісний сервіс, різноманітність закладів і кухонь народів світу на надвисокому рівні ❤️

allaushakova
Автор

Вітання з Сумщини! На початку великого вторгнення ми відчули те ж саме. Коли не було логістики, бо страшно їздити в окуповані місця, то всі згадали "бабусину мудрість" стосовно запасів солі та інших продуктів. Саме сіль виявилася найпотрібнішою. Випадково вийшло так, що мама придбала незадовго до тих страшних подій цілу упаковку солі (посипати доріжки, щоб не було слизько). То ми вже роздавали усім, хто просив, безкоштовно. Я тоді на дещицю відчула, яка це сила впливу, що вже й говорити про тих, хто пережив голодомори...

Nataliia_K-g
Автор

Так люблю ваші випуски-дослідження 🙏🏻 Мрію, щоб їх побачила купа людей ❤️

КатеринаТригуб-им
Автор

Я прожила в совку 20 років, тому пам'ятаю все.
Моя мама працювала в торгівлі, тому перепробувала я всі делікатеси.Тому перебирала, як хотіла....Але хочу забути цю прокляту країну, прокляту систтему, яка згубила мільйони життів.

hepcgzl
Автор

Неймовірно цікавий випуск) Дуже Вам вдячний ❤Захоплений тим як «Суспіпільне» розвивається👍Дякую 🇺🇦🇺🇦🇺🇦

yaroslavslisarenko
Автор

Thank you very much for very interesting news and update. Glory to Ukraine!!! New York, USA 💛💙💯🙏🗽🗽🗽

lionz
Автор

Дуже цікаво.
А ваші вишиванки неймовірні!

annakartushova
Автор

Люблю дивитись цей подкаст, і я завжди знала, що люблю їсти. Завдяки моїй неймовірній мамі я, живучи у райцентровому смт їла сациві, хачапурі та морепродукти з магазинів, ,Океан", привезених із відряджень. А тато готував неймовірно смачну, ,сиру ікру" з печених синіх. Зараз ми з донькою полюбляємо пасту з морепродуктами та різними соусами. Не пам'ятаю, щоб мене змушували у дитинстві їсти те, що не подобається, я або їла, або ні, бо ду-у-у-же надовго відвернуло від рисової каші з червоною підливою після шкільної їдальні . Дякую батькам, ненавиджу ностальгуючих за совком . Хочеться їм щоразу нагадвти, які труднощі та несправедливість були тоді, і просто відкрити таємницю, що все було краще, бо вони були молоді і смак життя був гостріший, а не саме життя краще.

НадіяМедведєва-ьы
Автор

Боже, як я в дитинстві любила роздивлятися бабусину "Книгу о вкусной и здовой пище"!!! А потім йшла їсти те, що в 8 років охрестила "гречка-вермішель-картопля", бо кожного дня на гарнір було щось з цих трьох.

mariavaria
Автор

Люблю шоколадні торти з горішками, маком і кремом з карамеллю 😊
Дякую за актуальний та цікавий випуск
У нас дійсно проблеми з їжею і добре, що ми на шляху усвідомлення та прийняття цього факту. Ще може і до одужання дійдемо )

ПахолокГанна
Автор

Ох, як же мене втомлює оце харчове насилля за столом. Коли вже наїлась, а їжі все ще багато лишилось (бо багато готують кожного разу, і все це багато ніколи не зʼїдається), і починається: "ну що ви сидите, ну візьміть оце. А оце чому ніхто не їв. Ось ще ковбаска та помідорчик". Зазвичай зупиняє лише фраза "не треба мене примушувати".
Я розумію, що це такий тип турботи, але це дуже втомлює і місцями навіть дратує.

Бабусі теж крихти зі стола збирали собі на тарілки. Дивувались, коли хтось підливу з тарілки не збирав.
Мама моя не така стара, але досі питає чи є в мене з чоловіком вдома їжа. Хоча нам вже перевалило за 35 років.
Батьки чоловіка досі щось купують і не їдять. Тримають на "чорний день".

Jenevoka
Автор

Ой на славній Україні, в Радянськім Союзі
Дожилися, доробились, як той віл у плузі.
Доробились, бо керують у нас комуністи.
Ой нема кому робити, є кому лиш їсти.
Ой спаси нас, Боже, од тої напасти
Ой нема кому робити, є кому лиш красти.

вадимпрОскурка
Автор

Дуже цікавий випуск!) Не замислювалась, наскільки токсичним був вплив тоталітарної держави на кулінарні вподобання людини.
Так, досі головне - чи не голодні діти?
Роблю багато закруток, щоб "пережити зиму", звикла до калорійної їжі, тільки зараз передивляюся свій раціон.
Ціную, коли ми родиною збираємося за гарно сервірованим столом і розмовляємо про все на світі і сміємося - це найкращі моменти)

ИринаКотубей-ыр
Автор

Комент для підтримки та розвитку чудового україномовного каналу. Слава Україні!

sanyok