Колгоспний ГУЛАГ: як у срср селяни працювали за їжу і належали державі

preview_player
Показать описание

Кріпацтво скасували ще за часів російської імперії, але, на жаль, рабство відновили в совєтському союзі. Про це вам не розкажуть фанати комунізму. І це не перебільшення – мешканці села на території срср буквально були рабами протягом майже півстоліття, адже змушені були працювати у колгоспах.

Колгоспне рабство виникло внаслідок колективізації і було обов'язкове для усіх. Хто не хотів працювати у колективних господарствах – отримував репресії. Хто працював у колгоспах – отримував за свою працю палички у журналі – відмітки за трудодні. А щоб впахувати у колгоспі було цікавіше, влада союзу не видавала селянам паспорти, аби ті не втекли до міста від рабства. І так тривало до 1976 року.

Розібратися з темою радянського рабства, трудоднів, колгоспів та відсутності прав у селян нам допоміг кандидат історичних наук та співавтор каналу “Історія без Міфів” Владлен Мараєв.

💳 Номер картки Банки
5375 4112 0037 0653

❤️ Станьте спонсором цього каналу, щоб отримувати бонуси:

СПІВПРАЦЯ З ТЕЛЕБАЧЕННЯМ ТОРОНТО

#Телебачення_Торонто
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Все відео намагалась не розплакатись. Думала про свою бабусю, яку мати як старшу дитину 50-ті "врятувала з колгоспу" у Харків, віддавши "в прийми" в 12 років. По факту, віддала служанкою до незнайомої родини, щоб заробляла хоч якісь реальні гроші, відсилала заробіток родині в село та як подорослішала змогла отримати паспорт і вивчитись на водійку трамваю.

helen_sam
Автор

Дуже гірко про це писати, але мама ( 1930 р. ) мені розказувала як вони підлітками добавляли собі по 2-3 роки аби мати можливість працювати у сусідньому радгоспі. Де за трудодень видавали 100 грамів хліба, і вона приносила їх додому. А подруга, що мала сім' ю з 5 дітей з' їдала хліб по дорозі, бо все одно на всіх не хватить. Як 14 річних дітей відправляли у Сибір за кілька зібраних колосків. Як підлітки збирались пізно вночі зграйками, щоб принести з поля кавунів або кукурудзи, щоб якось прокормити родину, бо мама ( моя бабуся) отримували за трудодні натуральну оплату лише в кінці року. А батько помер від голоду у 33 році. Якщо б спіймали в полі дорослого - одразу у Сибір. А бабуся (1896 року) вже після війни ходила з паличкою зігнута, бо надірвалась на важкій роботі у колгоспі. Родина вижила тільки тому, що бабуся продала хату, побудовану 1930 року, купила гіршу. І так двічі. Слава Богу, що бабусю не посадили у тюрму за недобір налогів у важкий післявоєнний голод. А ще всі селяни, навіть підлітки та вагітні мали відпрацювати на будівництві шосейної дороги. Рабство та й годі!
Хай живе вільна Україна! Боже, бережи наших захисників та мирних громадян!

LinaPolyn
Автор

ДУЖЕ ДЯКУЮ! Я хоч і з Росії, але з початком вторгнення змінив свою позицію з нейтральної на проукраїнську. Такі відео дають мені зрозуміти, як же я був обдурений пропагандою і скільки міфів про радяньські часи вважав правдою. Також, дякую за россійські субтитри, сподіваюся, вони допоможуть моїм співвітчизникам, що не розуміють української прозріти.
Миру вам і сил, велику справу робите.

storyfox
Автор

Дуже дякую усім нашим Захисникам за захист нашої країни від московських окупантів! Бережи Бог наших Захисників!

sergtsch
Автор

О так, моя бабуся, яка працювала в ланці і на фермі щось не згадує дешеве морозиво і ковбасу, а плюється на ту страшну країну в якій жила. Доречі вона ще й розповідала про "стахановців"; всі доярки доїли худобу а писали на одну людину (як правило улюблена сраколизка начальства) так з'являлися "герої труда"

ВікторіяІванова-шу
Автор

Ніколи не забуду, як десь у середині 90-х, коли мені було років 10, бабуся розповідала, як дитиною (вона була 30-го року народження) працювала за трудодні - за паличкі у відомості. Я все не могла збагнути: як це за паличкі? Я тут їм на вгороді збираю колорадських жуків на картоплі, і вони мені за кожного жучка у баночці платять по копіїчці, бо так привчають валоризувати працю, а вона днями працювала за паличку і потім отримувала якийсь мізер. Пізніше, коли я вже навчалася у старших класах і ми проходили тему колективізації по історії, я запитала у дідуся, який був 17-го року народження й одружився на зовсім юній бабусі, про цей досвід, бо у школі нам дали завдання знайти якісь свідчення усередині родини. От дідусь мені i розповів зі сльозами на очах, як його сім'ю розкуркулили, коли він був малим (він із Сумської області, декілька км від кордону), скільки худоби, землі й запасів вони втратили, як він тяжко потім усе життя працював у колгоспі й логічо підримав згодом рішення своіх дітей вирватися із злиднів і поїхати на навчання до великого міста (до Харкова в нашому випадку). Пам'ятаю, як мене вразила ця розповідь, як стала врешті доповіддю на уроці. Досі жалкую, що не записала всіх їх свідчень (у тому числі і про голодомор, і про Другу світову), поки були ще живі - бо то була справжна, невигадана, історія наших селянських пращурів...

jeksonyo
Автор

У мене бабця ще при совку розповідала про своє життя при совку не з радістю. Розповідала про "разкулькуліваніє". Замужем побула десь 1 рік, після чого діда відправили на якусь "Асвабадітєльну" війну десь у 39 році, де він і зник Розповідала про голод після другої світової. розповідала про трудодні і відсутність паспорта. Приблизно у 80 році отримувала пенсію аж 12 рублів, при тому що ковбаса докторська коштувала 2.20 і буханка хлібу 12-20 копійок. Батько в місто вибрався лише після служби в армії. Коротше все правда! Історія по материнській лінії ще більш "цікава", бо родина жила на Лемківщині, і пережила переселення під час операції "Вісла", в результаті сім'ю розпорошило по всій Україні. КОРОТШЕ В СРАКУ СОВОК ЛЮБИТЕЛЯМ СОВКА!!!

nixer_
Автор

Все так, як розповідали наші бабусі, прабабусі. Жили тяжко, виживали, народжували та ростили дітей… і вижили.. Але ж як сумно(плакати хочеться) усвідомлювати, що доводилось пережити нашим предкам, які попри все тримались гідно та змогли зберегти нашу культурну спадщину💙💛

Ольга-лцю
Автор

Моїй бабусі паспорт дали, бо прадід віддав корову!!! І вона поїхала в Сталіно на шахти працювати. І робота на шахті здалася їй раєм, бо тут були нормовані зміни і вихідні і зарплата! А в селі люди були рабами! От так круто жилося в СРСР.

dariastepchina
Автор

Так само і в нас, дідуня тікав до донецької області з хутора Дніпропетровськ.обл., за те що не хотів віддавати корів і коней в колгосп і не хотів туди вступать. А бабуня вправлялись із 6 дітьми, ходила по хуторах із машинкою Зінгер, обшивала жінок. Дідуся мало не зіслали в Сибір. Завдяки спогадам тата (1937р.н.) я знаю що творили совєцька власть. І ненавиджу її так само як родина тата. Діти їли лободу, бруньки з дерев і ховрашків, якщо вил'ють їх з нори. Від'ївся тільки в армії в 1958 році. І поки очі не закрив - збирав і столу крихітки хліба і в рота. Сварився, щоб хліб не викидали. Страшне життя пережили 😢

olgadimura
Автор

Моя баба працювала у колгоспі з 8ми років - підносила воду людям (своїй же матері та старшим сестрам), вона 1935го року народження. А з 12 років полола з усіма. До 8ми років вона ходила до школи, скончіла три класи (як вона казала), потім родину розкуркулили і погнали у рабство. Моя найулюбленіша людина на землі, я пам'ятаю як у неї терпли рученьки у старості.
Ніколи знову, не треба тих росіян з їх порядками у нас вдома.

svitlanashch
Автор

Дякую, що висвітлюєте цю тему. Дешева ковбаса і вкусний пломбір були лише тому, що моя прабабця і бабця працювали безкоштовно. Голодні, босі чорні від роботи. Страшне і тяжке життя мали жінки мого роду.

тамаракобзар-сн
Автор

Величезна вподобайка за гостя - Владлена Мараєва. Обожнюю його канал "Історія без міфів" 💙💛

lavieestbelle
Автор

Це, напевно, найважливіший випуск. Бабуся саме так і розповідала, це був грабунок наших людей, "щасливе" злиденне життя в союзі

НаталкаМикуланинець-зв
Автор

Я дитя 90-х, але виросла в сім'ї де ніколи не знали бідацтва. Я дуже вдячна за таку страшну правду. Нам в школі про це реально не розповідали. А бабусі й дідусі жили в селі і досить заможно насправді. Особливо бабуся по мамі, вона взагалі була головою великого колгоспу. Але коли я народилася вже не було СССР, а всі колгоспи приватизували фермери. І одним з них був мій дядько, мамин брат і ферма була прямо через город від здоровенної бабиної хати. І там були корівки, а ще землі було багато. По батьковій лінії дід був офіцером високого звання і тато, і його брат отримали прекрасну освіту служили на кордоні з Германією не напряжно, завжди дефіцити привозили. І квартиру моїй мамі дали гарну в якій ми народилися. І татові в Одесі дали. Прямо таки не купили, а дали, в центрі. Коротше я вам дуже вдячна. Але чесно, ніколи не чула, щоб хтось з моїх родичів фанатів від совєтов. Я виросла в Одесі з бабусею по татові, і вона мені розказувала про страхіття голодомору. Вона мала вищу освіту, але не питала я в неї про паспрт ніколи. Може через то шо вона з багатої сім'ї він в неї був. Господи, як же багато я не встигла в неї розпитати, як я багато всього могла б знати. Навіть не розумію чому нам з братами ніколи нічого не розказували. Знаю тільки, що дід воював, став офіцером, але війну ненавидів і говорити про неї не хотів...Дякую вам.

malinka
Автор

Моїй прабабці немогли нарахувати пенсію, бо в неї були трудодні. І тому в неї була мінімальна. А взагалі союзи це гниль.

marylobareva
Автор

Гарний текст і яскраве висвітлення матеріалу. Мені 86 років і я пам'ятаю цей час.Іще в 1971 році мені довелось допомагати хлопцю який без паспорта приїхав до міста влаштуватись на роботу.Не розуміє тих хто сумує за тим періодом. Жила номенклатура

НиколайПономаренко-яз
Автор

Колхозное рабство в Советском Союзе было куда более жестокое, чем крепостное право в Российской империи: об этом постоянно вспоминали мои дедушки и бабушки, а также - мои родители.

Валерий-хшя
Автор

Моя прабабуся із місцевості під Львовом працювала цілий рік тяжкою працею в місцевому колгоспі за пів відра жита маючи на меті прогодувати своїх чотирьох дітей. Нехай горить у пеклі радянський союз і його поціновувачі!

savasagradasarajeva
Автор

ТТ, це один із найкращих ваших випусків. Які ви молодці, що додумались цю тему озвучити. Вона, імовірно, була для багатьох настільки "очевидною", що люди навіть не здогадувалися, як же буде гидко почути про цей бридкий злочин росіян проти нашого народу. Наскільки незвично буде почути цю історію. Принаймні, зі мною все саме так. Всі ці речі я знав з дитинства, бо моя родина - безпосередні учасники цієї "системи". Батько 1929 р.н., баба (мамина мама) 1922 р.н., мама - 1960 р.н. Баба відпахала отак все життя на колгосп. На ланці працювали. 5 гектарів обробляти - пололи декілька разів за літо, потім збирали врожай (чи буряки, чи кукурудзу). 5 гектарів на одну колгоспницю!!!! Жінки - вручну!!! Це піздєц, друзі. Бідні ті жінки. Баба ще й була одна, без чоловіка. Двоє дітей, моя мама 1960 р.н, і старша сестра її, 1946 р.н. Баба ще й в полоні німецькому була. 1945 року звільнили. Місто Ашерслебен, на заводі Юнкерс працювала.
Отак тюжили в тому колгоспі, а Виживала за рахунок того, що шила одяг всім бабам в селі. Скільки суконь вона пошила... Батько будучи малим працював вдома, на присадибній ділянці. Бо його батько, мій дід, 1896 р.н., працював у колгоспі. Як же батько проклинав ту роботу вдома!!! Найбільше - жорнову мельницю, якою молов зерно. Говорив, "поки не пішов в армію, навіть не ріс" - так сильно малого задавлювала робота. Після демобілізації в 1953 році, вчився на комбайнера, а потім ще якось там умудрився оселитися у сусідньому с.м.т. До 1998 року працював водієм вантажних машин. В нашому колгоспі возив усе. Зустрів маму, якій було 18 років. Покохали одне одного. Мама жила вже при "розвиненому соціалізмі"... В 15 років колгосп направив її вчитися на агронома, і вона стала першим спеціалістом агрономом з вищою освітою. З 80-х рр. по 2008 відпрацювала агрономом і головним агрономом. Я майже все дитинство прокатався з нею її службовою "Нивою"на роботі. Так що вона бачила / знала?? Та теж ніфіга толком, тільки що не за трудодні робила... Тільки з початку 2000-х почала отримувати +/- норм з/п. Але 2008-го звільнилася, бо батько захворів на онкологію якраз, та і в самої здоров'я вже майже не було ніякого. І це їй було всього 48 років... Боже-боже... Йобана москальня!!! Отак поламати життя декількох поколінь. Прийти, все забрати, пограбувати людей, повбивати мільйони, потім змусити робити отаке - реально бути рабами, ще й навчити цілу націю думати, що якби на вони, росіяни, то ми взагалі б нічого не мали. Господи, який жах, я в шоці. Йобаний народ-гній. Вони ж усю історію такі!! Завжди! Хоч у 18 столітті, коли запекли 80-річного Калнишевського на Соловки після того, як той здобув їм перемогу на віки, закріпивши геополітичний статус імперії, а потім звільнити його, 110-річним дідом з обгризеними щурами вухами, з формулюванням "іскупіл грєхі перед отєчєством...". Хоч у 20 столітті, коли живцем гноїли людей голодом, і звинувачували їх в цьому!!!! Мовляв, "куркулі хочуть витрати з голоду, аби тільки нашому союзу насолити"... Їбать!! Хоч зараз - коли вбивають півмільйонні міста, а потім говорять "ми визволили вас від кривавого кієвскаво рєжима". Як так може бути??? Народ - гній протягом віків! Я реально тепер нацист. Негативний нацист (не стільки за вищість своєї нації, скільки просто - за знищенні під корінь іншої)!

РоманДейко-гу