A 10 legnagyobb TÉVHIT az elektromos autókról - 1. rész

preview_player
Показать описание
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

4-eshez, hogy máshol szennyez: még ha ugyanannyit szennyezne is, akkor is azt mondanám, hogy oké. Ez egy óriási előny, hogy nem a városok levegőjét rontja, ahol a gyerekek a játszótéren szaladgálnak. A jövő meg a megújulóké, ahogy változik az energiamérleg, úgy lesz egyre jobb a villanyautóé is, a benzines meg mindig benzines marad.

Rolley
Автор

Én alapvetően pozitívan állok a villamos hajtáshoz, mivel jobb mint a belsőégésű motor által működtetett hajtáslánc:
- Csendes
- Lényegesen jobb hatásfok
- Hatalmas nyomaték már alacsony fordulaton
- Sokkal kevesebb mozgó, kopó alkatrész
- Kevésbé érzékeny a hőmérsékletre és egyéb tényezőkre. Egy belsőégésű motornál a motort egy elég szűk üzemi hőmérséklet tartományban kell tartani, és gondoskodni kell a folyamatos kenésről, amit mindenféle bonyolult rendszerekkel érhetsz csak el.


Ugyanakkor ne feledkezzünk meg a másik oldalról is.
Azért a 10-12 milliós ár ahonnét indulnak az elektromos autók bizony elég vaskos.
És azért ne tegyünk úgy, hogy a Suzuki Swift-hez hasonlítjuk. A 10 milliós mezőnyben már nagyon nagyon komoly autók vannak.
Csak úgy a példa kedvéért a 10 milliós ársávban már a Honda CR-V összekerékhajtással a legnagyobb motorral és a legmagasabb felszereltséggel. És azért a CR-V nem valami játékautó, de mondhatnék sok más márkát is.
Az átlag user aki új autót akar az a 4-5-6 milliós ársávban kotorászik és ott már olyanok vannak mint a Ford Focus, Renault Mégane, KIA Ceed 6 millió környékén meg már eléggé tele is vannak extrákkal.

Így aztán a dilemma, hogy egy fullextrás Honda CR-V áráért kapok egy Suzuki Swift méretű autót egy motorkerékpár hatótávolságával. Ez nem tűnik annyira jó bulinak.

A másik a "tankolás".
Oké most egy csomó helyen ingyen lehet tölteni mert ez jó.
Csakhogy olyan szemérmetlenül drága, hogy ha az árat amit a töltésért fizetsz visszasztod, akkor az jön ki mintha az elektromos kocsid 15 litert fogyasztana százon (A Honda CR-V olyan 5-6 liter gázolajjal beéri ).
A jövőre nézve nyilván a mostani ingyen töltők fizetősek lesznek ez biztos.
Látva az osztrák árakat nekem az a tippem nyilván itt is kaszálni akarnak.


Szóval sajna egyenlőre ez inkább a gazdagabb emberek mókája.

leranta
Автор

Teljesen egyetértek a videóval. A károsanyag kibocsájtás jelenleg az égésterméket termelő járművek esetén a városokra koncentrálódik, iszonyat mennyiségben. Ezt szívja be mindenki. Talán amit kicsit jobban hangsúlyoztam volna, hogy igen is a háztartási kiserőművek nagyobb támogatásával (napelemes rendszerek) azt a bizonyos, az elektromos energia előállításánál fellépő környezetszennyezést is minimálisra lehetne csökkenteni amire ma sokan, jócskán eltúlozva hivatkoznak. Otthon töltök, a saját napelemes rendszeremmel meg visszatermelek.

sziligolf
Автор

Kedves András!Nagyon jó a csatornád, és mindig örömel nézem amióta felfedeztem "barangolás"közben.I3-as BMW nekem is nagyon tetszik, volt szerncsém többször vezetni másét!Figyelem majd blogodat :) csáó

denesvarga
Автор

Szia! Még jogosítványom sincs, pedig nem vagyok olyan fiatal, mégis követem a sorozatodat. Nagyon érdekesnek találom az elektromos járműveket, kiválóan vázolod fel és magyarázod el a működésüket, mindennapi használatukat. A jövő már itt van a kertek alatt. Így tovább András!

garim
Автор

Én még nem tehetem meg, hogy i3 álljon a garázsban, de az biztos, hogy váltani fogok. Modellező vagyok így közvetlen tapasztalatom azt mutatja, hogy sokszoros a nitrós modellautók költsége és óriási a kopás az elektromoshoz képest. A hatásfokról ne is beszéljünk. És ott is ugyan az a helyzet, mint a nagyoknál; 30%-al olcsóbb a robbanómotoros változat, de startonként (kb 10-15 perc egy tank) 350ft csak az üzemanyag. Remélhetőleg pár héten belül meg is kapom egy három napos tesztre a kis i3 BMW-t Csak így tovább!

ivananicko
Автор

Én teljesen pártatlan vagyok egyelőre az elektromos vs fosszilis témában, de a 4-es ponthoz azt hiszem elmondható, hogy ha a gyártás során ugyan annyi káros anyag kibocsátása van a két fajta autónak, onnan kezdve, hogy elkezdik használni, az egyik addig bocsájtja még ki magából, amíg használják, a másik onnantól kezdve meg zérót. Már csak ez a tény az elektromos felé billenti a mérleget ebben a kategóriában, ha az autó élete során felhasznált/leadott összes káros anyag kibocsátást nézzük.

ND
Автор

A videóban elhangzottak valóban mélyebben átgondolt, megfontolt gondolatok és komolyabb kutatómunka eredményei, melynek zömével egyet lehet érteni. Az 5. ponthoz volna némi hozzáfűzni valóm építő kritikaként, nem pedig degradáló / destruktív jelleggel. Az jól látszik a videón, hogy a videó készítője láthatóan jó anyagi körülmények közt él és szerencsés a meglehetősen magas jövedelem előállításban, de az egyszerű emberek, akik csak az általa emlegetett Suzuki Swift-et engedhetik meg maguknak vagy egy használt 10-15 éves más márkát 1 millió Ft alatti értékben vannak jóval többen. Aki 10 millió forintos összegeket tud csak gépjármű vásárlásra költeni teljesen más szemszögből látja a világot, mint aki 10 millió forint megtakarításért hosszú éveket dolgozik és az otthona ér kb. 10 millió forintot vagy maximum 20 milliót. A magam fajta szerényebb anyagi körülmények között élő ember türelemmel kivárja, hogy a videó készítője és kasztja által 10 milliós értékben vásárolt elektromos autó értékvesztése elérje az általunk megfizethető értéket és utána lesz lehetőség elektromos autózásra, amit a háztetőre szerelt napelemes rendszerrel rendkívül költséghatékonyan és nem mellesleg abszolút környezet tudatosan lehet majd használni. Addig a többség belsőégésű tömegtermelésből származó kommersz járművekkel fog járni.

zoltandarocz
Автор

szia András én egy vw lupo 3l-lel közlekedem szerinted ha ezt a tecnológiát továb fejlesztik hol tartana ma . igazábol azt szoktam mondani egy robogoval közlekedem . sok sikert hajrá e-autó.

ferenctatrai
Автор

Az új akkumulátorok a szokásos nanorészecskék mellett grafitot is tartalmaznak amit a gyártás során elszenesítenek így egy szintén nagyon sűrű de nem réteges vezető hálózat alakul ki az elektródák között. Ennek eredményeképp az energiát tároló részecskék egymástól függetlenül párhuzamossan kezdik a töltéseket. A párhuzamosítással a töltési idő töredékére csökken. Ezért lehet gyorstölteni őket. Azért egy autóba kell néhány akkumulátor.

rolandnemeth
Автор

4. Pontot még úgy lehetne jobban kifejteni, hogy a szén erőművekben/erőművekben jelentősen nagyobb méretben történik az áram előállítás ebből adódóan jelentősen nagyobb a hatásfoka. Míg egy személyautó kb 20-30%-os hatásfokkal dolgoznak addig az erőművek 40% fölé is képesek menni. Plusz rendelkezésre álló helyből adódóan komolyabb szűrőket tudnak beépíteni ezáltal is jelentősen csökkentve a szennyezést.
Jó lett a videó! Így tovább! :)

balazs
Автор

Köszönöm a videót András, nagyon tetszett. Várom a folytatást. Üdv. Lajos

lajoshorvath
Автор

A helyes és korrekt elnevezés az lehetne szerintem - a jelenlegi technológiai szinten - hogy nem "zöld" hanem "zöldebb", mint a belső égésűek.

Az "elektromos autó máshol szennyez"
Ez igaz - de egyrészt ez a fosszilis erőműnél van valamennyire - de az arányt nézzük már meg:
100 kilométer alatt ha ezt belső égésűvel tesszük meg - aminek van ezalatt kipufogógáza - és ehhez viszonyítok egy fosszilis erőmű szennyezését arra az árammennyiségre ami kell ugyan erre a 100km-re - legyen az 20KW/h - nehogy már kitaláljuk, hogy egy ugyan olyan fosszilis technológiával működő erőmű gazdaságtalanabbul állítja elő nekem azt a 20KW-h-nyi elektromos áramot, mint amit elpöfög 100km-en egy belső égésű autó.

Ez egy abszurd, hiszen akkor nem ezekre az erőművekre lenne szükségünk, hanem otthon mindenki generátorokkal dolgozhatna, hiszen ezen az elven jobb a hatásfokú otthon a sok százmillió kis generátor, mint az az egy csúcsgép, amit erre terveztek a lehető legoptimálisabban.

kissbela
Автор

3:26 Itt csak nekem jutott eszembe a Vissza a jövőbe jól ismert jelenete? :D
Amúgy csak a pontosság kedvéért, Kilowattórákat töltögetsz az autódba.
Energetikai szempontból lenne még egy hatalmas környezetkímélő hatása az elektromos közlekedésnek. A szén és egyéb égetéses erőművekre pont a napi energiafelhasználás fluktuáció miatt van szükség. Mivel nappal sokkal több energiát veszünk föl a hálózatból, ezért az energia szolgáltatóknak igazodniuk kell a hirtelen megugró igényhez. A nagy erőművek (pl atomerőművek) nem igazán alkalmasak erre, ezért szükség van viszonylag gyorsan beüzemelhető és lekapcsolható (jellemzően valamilyen tüzeléses) erőművekre. Ha az energiafelhasználásunk kevésbé ingadozna a nappali/éjszakai ciklus tekintetében, kevesebb nagyobb mértékben környezetkárosító kisegítő erőműre lenne szükség. Az energiatermelés nagyobb része lehetne átcsoportosítva atomenergiára.

peterkiss
Автор

Állandóan a végletekkel jössz. Én 160 ezer km alatt 3 millióból jövök ki. Ezt 2, 5 év alatt bele is rakom az autóimba. Ne mindig egy benzin tankert hasonlíts egy full elektromoshoz. Lementünk a családi kocsival horvátországba majd vissza. 1800 km után tankoltam 80 liter gázolajat. 120-al mentünk végig convoyba 1 pisiszünettel. Mondjuk ugy hogy aki gazdag és igazából nem autózik annak tök jó egy ilyen. Egy azért mert környezettudatos, csendes, és baromi jó vele dugóban araszolni. Félre ne értsd vezettem már többször is i3-ast, teslát is hisz sofőrszolgálatom van, nagyon is tetszik és tényleg városi cirkáláshoz egész jó. De ha normális autózáshoz hasonlítjuk akkor közelebb áll a hatótáv miatt egy elektromos biciklihez mint egy autóhoz. Szüleimhez hetente utazom haza 200 km-re. Városba egy éjszaka ahogx ma este is legalább 3-400 km-t taposom. Nyilván egy átlag ember nem használja ennyit az autóját de egx átlag embernek igazából budapesten hála a szuper közlekedésnek nincs is szüksége autóra. Elég a bkv. Ez az egész nézőpont kérdése. Számomra egy aranyos méregdrága játékszer, de semmiképp sem autó. Helyén kell kezelni és ne hasonlítgasd folyton egy diesellel. 180-al tempomattal haza utazok 1000 km-t pár óra alatt. Egy ilyennel bele telene 2 napba ha folyton töltögetni kell és csiga tempoba haladnál folyton. Én rendkívül várom hogy elektromos AUTÓ is legye. Egy 400-500 STABIL km-rel már biztos higy vennék egyet. Persze nem egy teslát. Annyira azért nem megy a bolt. Egyébként tényleg ha elektromos autó akkor i3. Fényévekre van a többi elektromos bódétól. De sajna még az i3 is az autótól!

adamszekely
Автор

Nagyon jó lett a videó!
Szerintem ez a jövő!
Itt Romániában ismerek egy illetőt aki saját napelemes töltést épített az autójának, és így sokkal jobban megéri neki!

NagyAttilaArpad
Автор

Szervízköltség is érdekes. Én bevallom, hogy valahol 2.5-3 millió körül lehet, amit eddig a benzines 3 millióért újonnan vásárolt autóra költöttem, +üa költség és egyéb (minimál, mert ez max. ablakmosó és olyan lehet, ami elektromosnál is fennál) fenntartás. Viszont céges körben van egy Nissan dobozos, aminek van elektromos verziója is. Ott pontosan vezetjük a költséget, így mondhatom, hogy 5 év alatt üzemanyagköltséggel együtt sem érte el az elektromos verziójának a beruházási költségét. Az meg a másik opció, hogy havi viszonylatban is átlépjük az elektromos társai hatótávját, így ebből a szempontból még nehezebb hasonlítani, hogy hányadiknak, milyen körülmények közt lenne elég. Én régen iszonyat sokat mentem, ami most negyedére/harmadára csökkent, viszont 300+ kilométer egyhuzamban még mindig nem ritka. Előtte meg napi 2x600 vagy 1200 kilométerrel toltam, ami nyilván nem hétköznapi és már elmúlt, de éppen elég ami ezen alul kicsiben megmaradt.

mjahno
Автор

klassz videó, sűrűn nézem a videóidat András, örülök, hogy egyre többen a jövőbe néznek, és nem ragadtak le a múltban... 😎

Jacak
Автор

Szerintem teljesen korrekt vélemény volt. Köszi érte.

Vieri
Автор

Kicsit sántít néhány dolgot. Az átlag magyar ha új autót is vesz akkor is 4 max 5 millióig megy el. Én 4.450eFt-ért vettem egy Kia ceed kombit, benzines 1, 4 (100 le) most 4 éves, van benne 30.000 Km. Éves szerviz markaszervizben 25-75 ezt közt volt. Benzint számold 8 literrel. 7 év garancia. Ha 6, 5 évesen eladnám akkor a 10 milliós elektromos árából még mindig vehetnék egy új benzinest. Erre gondolt az ember a soha meg nem térülést emlegetve. Aki sokat megy városban annak jó, akinek van sok pénze annak is jó. Az átlag magyarnak drága amíg nem mész el vele Horvátországba 1 "tankkal", mert lássuk be nem szívesen álldogált az ember 3x45 percet míg tölt.... Amúgy ajánlom a kiszamolo.hu blogot, pont volt egy levezetés számokkal a használt villany-hibrid autókról.

gaboredes
visit shbcf.ru