ZERO ZNIECZULENIA #1: SKĄD SIĘ BIORĄ KOLEJKI DO LEKARZA? „NA NFZ PÓŁ ROKU, PRYWATNIE ZA PÓŁ GODZINY”

preview_player
Показать описание
Zapraszamy na pierwszy odcinek serii "Zero Znieczulenia", prowadzonej przez Jakuba Kosikowskiego. W tym odcinku Kosikowski rzetelnie omawia problem długich kolejek do lekarzy w systemie publicznym, porównując je z szybszym dostępem w sektorze prywatnym oraz jak można poprawić Polską ochronę zdrowia.

Wpadnij tutaj:

#kanałzero #nfz #zdrowie #lekarze #zeroznieczulenia #kosikowski #medycyna
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Stano, nie mam pojęcia ile tego przemiłego pana szukałeś. Ale opłaciło się. Niesamowicie dobrze się Pana słucha

PSFlow
Автор

Podoba mi się to, że nareszcie lekarz nie ukrywa, że lubi zarabiać i chce zarabiać jak najwięcej. Nie ma w tym żadnego problemu. Im więcej lekarz robi, tym więcej zarabia, tym chętniej pracuje, tym więcej czasu poświęca co daje jeszcze więcej terminów i wszystko idzie sprawniej. Oby tak dalej, dr Jakubie!

marcinchreptowicz
Автор

Jestem zszokowany skalą działalności kanału zero. Oczywiście w pozytywnym rozumieniu. Tyle dobrych treści, że nie ma kiedy tego oglądać. Ja wyrabiam się w miarę tylko dzięki stosunkowo dalekim dojazdom do pracy ;) Ma się wrażenie, że to nie jest kolejny zwykły, popularny kanał. Co to coś więcej, to projekt społeczny, który ma szansę realnie wpływać na rzeczywistość i zmieniać na plus myślenie ludzi i rzeczywistość wokół nas. Strach pomyśleć ile tych zer tematycznych jeszcze macie w zanadrzu. Wydaje się, jakby każdy ważny aspekt świata otrzymał swoje zero lub miał dostać taki format w przyszłości. Będę się śmiał, jak pojawi się np. Motoryzacyjne zero ;)

throw
Автор

Warto poruszyć temat pielęgniarek w Polsce. Niedługo średnia wieku w tej grupie zawodowej sięgnie wieku emerytalnego (obecnie ponad 54 lata).

artemus
Автор

Jako lekarz podpisuję się pod twoimi diagnozami - dobrze, zwięźle, sprawnie wytłumaczone. Dobra robota i oby tak dalej. Może można by dać więcej czasu antenowego dla gościa, bo trochę został wycięty. I naprawdę duży plus za skalę całego kanału zero. To może być naprawdę wartościowy, ważny projekt jeśli utrzyma impet.

grzesczes
Автор

Medyczne zero. Najlepszy format. Kaucja chyba najlepsza. Proponuję odcinek o patologiach ludzi którzy masowo lgną na SOR a nie potrzebują pilnej pomocy i jak to rozwiązać

mateuszszczepanski
Автор

Super materiał! Ja po oglądnięciu tego odcinka nie jestem zdołowany stanem polskiej służby zdrowia. W mediach "mejstrimowych" po wysłuchaniu jakiś wiadomości, programu, jestem zdołowany i zostawiony z wiedzą, że tak jest i się człowieku przyzwyczajaj. Tutaj są konkrety, tutaj są proste rozwiązania przedstawione, tutaj zostaje z poczuciem, że coś da się zmienić i nie jest w naszym kraju jeszcze aż tak źle. Dzięki Panie Jakubie!

sawkos
Автор

Doskonały jest ten Facet! Gdyby mi ktoś jeszcze wczoraj powiedział, że będę słuchać z rozdziawioną buzią podcastu o NFZ-cie to bym go wyśmiała - chyba nie ma nudniejszego tematu! Jak się okazuje nie!!! To jest rewelacja! Kosik rządzi!

aleksandraapuc
Автор

Jestem od wielu lat zanurzony w infosferze, nie telewizji czy radiu, ale w internecie, gdzie nie ma limitów czasu, otworzyć moze się każdy. To wszystko słyszę pierwszy raz, to jest złoty materiał. ZŁOTY. Bardzo Ci za niego dziękuję. Kanał Zero to jest chyba wydarzenie epokowe, wiedziałem to jak czekalem na premierę i chyba w to wierze coraz mocniej

Przemek
Автор

Witam od pół roku jestem pacjentem onkologicznym zderzenie z NFZ zaskoczyło mnie bardziej niż nowotwór. Mimo iż teoretycznie jest karta Dilo system jest tragiczny.
1. Calkowity brak kordynacji onkologów z innymi specjalistami. Jak skonsultuje się z onkologiem ( w moim przypadku endokrynologiem bo nowotwór jest neuroendokrynny)sam muszę szukać chirurga czy gastrologa. Jak ustalino na endokrynologii ze zabieg trzeba powtórzyć bo nie był radykalny ( dokładny) to sam musialem biegać po poradniachzeby znaleźć chirurga.
2. Teraz jestem po operacji i sam musze robić i płacić za badania markerów bo ciężko doprosić się o skierowanie.
3 . Badanie pet wyszło netypowe i zalecono rezonans i po czasie powtórkę Peta po dwoch wizytach u lekarzy na Nfz nie doprosilem się rezonansu i wykonałem go na własny koszt. Pozatym czas oczekiwania z NFZ na rezonans to miesiąc i 6 tygodni na opis, zrobilem prywatnie, badanie za dwa dni, płyta z wynikiem od razu a opis za 3 dni.
4 Poza onkologiem w mojej sytuacji muszę konsultować sie z innymi specjalistami ze względu na ryzyko przerzutów, niestety karta dilo dziala tylko na jeden nowotwór czyli jak potrzebiwalem konsultacji z hematologiem czekalem kilka miesiecy to byla jedna z bardziej patologicznych sytuacji- Pani doktor ( szpital w Bedzinie ul. Malachowskiego) spoznila się do poradni dwie godziny a nastepnie przyjęła 20 osób w 2 godziny teoretycznie powinna byc w poradni od 14 do 19 a pracowala z 20 pacjentami dwie godziny.
5. Najwazniejsza rzecz o której tutaj nie uslyszalem( teraz uslyszalem ze jednak Pan to poruszył )to rzecz jasna dla większości osób się leczacych a mnie przerażająca to to ze żeby dostać sie do szpitala trzeba najpierw umowic się do ordynatora albo lekarza z koneksjami aby w miarę szybko dostac sie do szpitala lub na operację.
Jak usłyszałem tłumaczenie to byłem pewny ze lekarze tak to tłumaczą ale po kilku pobytach w szpitalu jestem pewny że prawda jest zupełnie inna i wszyscy pacjenci to potwierdzają.
6 . Mimo wizyty u kilku specjalistów i trzech pobytow w szpitalu nikt nawet nie wspomniał o dieci.
Dobrze byloby aby porozmawiał Pan w programi z pacjentami takimi jak ja i można by szybko skonfrontować dwie strony.
Oby wiecej dialogu na ten temat i pietnowania patologii w sluzbie zdrowia bo jest ich naprawdę dużo, z pozytywów jaki widzę to mlodzi lekarze w Pana czy jeszcze moim wieku są o wiele mniej sklonni do pobierania dodatkowych korzyści w przeciwienstwie do starszych kolegów.
Kibicuje bardzo mocno w rozwoju tego formatu.

NowyStaryDom
Автор

Czytałem Pańskie wpisy na Twitterze, fajnie że udało się stworzyć taki format gdzie wcześniej wspominane przez Pana kwestie są szerzej poruszane. Powodzenia!

jawalczak
Автор

Super że jesteś z tymi zagadnieniami. Mnie najbardziej wkurza to jak pacjenci są traktowani, zwłaszcza w szpitalach - bardzo bezosobowo. Przykładów pewnie można by mnożyć, podam kilka z tego tygodnia. Jesteśmy z synkiem (4 lata) w szpitalu przychodzi Pani Pielęgniarka i wypala do mnie: „przesunie się”, powiesiłem kurtkę na wieszaku - „zabierze tą kurtkę, ona nie może tu wisieć”. Niech już na Ty do mnie mówi jeżeli już przez gardło nie może jej przejść „Pan”. Ta sama Pani, która pewnie w życiu codziennym raczej ogarnia podstawowe zasady kultury prycha kiedy synek zwraca się do niej z uśmiechem na Ty.
W nocy do sali kładą innego chłopca, zapalają światła zamieszanie itd. OK tego w szpitalu nie unikniesz. Ale nie rozumiem dlaczego rozmawiają podniesionymi głosami i debatują przy łóżku czy robić operacje. Znowu, to jest szpital nie hotel, kumam, ale to nic nie kosztuje po prostu rozmawiać nieco ciszej kiedy obok śpi 4 letnie dziecko po operacji i wymęczona, zestresowana matka. Jeżeli nie jesteś dobry w przepychanki słowne to jak się odezwiesz to Pan Doktor aroganckim tonem Cię zbędzie, zawstydzi, onieśmieli itd. Z czego to wynika ? Zastanawiam się czy coś się robi e służbie zdrowia żeby szkolić, uświadamiać personel w aspekcie komunikacji i rozumieniu pacjentów? Co można zrobić jeżeli doświadczy się nieprzyjemnego traktowania przez personel i czy te działania mogą cokolwiek zmienić?

pawegorski
Автор

Pracuje jeżdżąc samochodem, zastępujecie mi durne radia ❤
Rozrywka i edukacja w jednym, dziękuję

KacperSowinski
Автор

Jeżeli ten kanał nie wypali to nie dlatego że im nie wyszło a dlatego że jako społeczeństwo jesteśmy jeszcze nie dojrzali by brać odpowiedzialność na własną rękę.

gieha
Автор

Panie Stanowski, liczę że stworzył Pan poważną konkurencję dla ścieków głównego nurtu i ludzie zaczną oglądać takie treści i zaczną patrzeć władzy na ręce i domagać się dobrych zmian dzięki tym programom.

bartusmarchew
Автор

Wszystko oparte na twardych statystykach, ciekawie opowiadane no i człowiek z Lublina Dzięki Kosik!

krzysztofbartosiewicz
Автор

Jeśli chodzi o korumpowanie lekarzy, dotyczy to starszej grupy pacjentów i starszych lekarzy. Ludzi ukształtowanych w minionym systemie. Moja sp. Mama nawet idąc po powtórzenie (w dawnym systemie recept) zawsze wręczała lekarzowi jakąś kwotę. Tacy ludzie myślą że kupują sobie lepsze traktowanie, lepsza opiekę. Pan doktor świetnie się sprawdził, potrzeba nam tej wiedzy. Dziękuję.

jolantakern
Автор

Strasznie ciekawy materiał! Najczęściej słyszaną patologią dla mnie jest skracanie kolejki poprzez umówienie się na wizytę prywatną. Na pewno uważam że zniesienie limitów okazałoby się ogromną oszczędnością dla budżetu państwa. Bo zapominamy że często pracownik który miesiącami czeka na operacje a potem na rehabilitację często spędza ten czas na L4 czyli zamiast w miarę szybko przywrócić go do zdrowia musimy mu przez dłuższy czas wypłacać pensję a często przez zwlekanie samo leczenie okazuje się dłuższe i trudniejsze a więc droższe! Sposób na kolejki to też na pewno opłaty za wizyty które się nie odbyły ale przedewszystkim uważam że standardem powinny być smsowe przypomnienia o wizycie. I ja ogólnie wiem że powinnam zawsze zaraz zapisać wizytę w kalendarzu jasne ale czasem telefon się sknoci a przy trójce dzieci plus sama potrzebuje regularnych wizyt u specjalisty tych dat miejsc i godzin robi się na prawdę dużo. Nie przekonuje mnie pomysł współpłacenia i tu znowu perspektywa mamy wielodzietnej ale też jedno z moich dzieci wybitnie często choruje i jako rodzić nie mam na to wpływu, z resztą jeszcze bardziej mogli by to odczuć rodzice bardzo chorych dzieci.

lidiamaciejewska
Автор

Ten program to PEREŁKA to wizytówka kanału. Mega dobre materiały, Prowadzący wykształcony "zna sie na rzeczy", wie o czym mówi. Nie owija w bawełnę.. Jest to mój numer 1 na kanale. Pozdrawiam M

vivinvivin
Автор

świetny materiał. Jeżeli chodzi o wizyty, to wystarczyło, żeby stworzyć kolejną usługę w ramach mObywatela np. e-Planning, czyli osobisty kaledarz w ktrym każdy obywatel by miał swoje zaplanowane wizyty w instytucjach państwoych, i żeby mogł na poziomie aplikacji na tel przełożyć na dogodny z możliwych terminów, badz całkowicie zrezygnować. Już doświadczenie jest w końcu mamy mObywatela 2.0 oraz system e-recept, to co szkodzi aby zrobić kolejny system... wyobraźnia urzędników...

kubiq