GENEZA BIBLIJNEGO SZABATU // DIALOG Z BIBLIĄ #67

preview_player
Показать описание
Przykazanie dotyczące szabatu. O czym naprawdę jest to przykazanie i jaki jest jego sens? Który dzień jest szabatem i co to dla nas oznacza? Zapraszamy do wysłuchania!

• • •

Chce wesprzeć nasz kanał? Pamiętaj o subskrypcji i zostawieniu łapki w górę! Dziękujemy!

• • •

Słuchaj naszych audycji w Radio WEUR 1490 AM Chicago w każdą sobotę od 8 do 9 rano.

Obserwuj nas na naszych kontach społecznościowych na Facebook i Instagram pod nazwą DIALOG Z BIBLIĄ.

Subskrybuj:

• • •

lub na numer: +1 331 294 5660

• • •

Montaż: Mateusz
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Brawo panowie za wspaniałe tłumaczenie sabatu ...
Wspaniale że jesteście szczęśliwi . A ja jestem szczęśliwa kiedy was słucham ... Bóg zapłać ...

bsbgdplzbsbgdplz
Автор

No to w komentarzach będzie gorąco. Dziesiątki nienawidzących szabat i wyzywających dzieci Boże od judaizujacych, będących pod prawem itp.
Znam to z doświadczenia.
Oczywiście szabat będzie ważny do końca świata.
Pozdrawiam braci prowadzących 🕊️🕊️🕊️

drzwiprawdy
Автор

Dziękuję Wam❤ bardzo. Niech Pan Bóg nam błogosławi.

miebrz
Автор

Bardzo proszę w następnych częściach dotyczących szabatu, aby poruszyć temat kiedy zaczyna się szabat/dzień biorąc pod uwagę, chociażby problemy w KADS (godzina 18:00) z tym tematem.

godzinasadu
Автор

Dziękuję panowie, pełna rzetelność i profeska - jak zwykle 😊

MrNiezlykanal
Автор

Korzystając z uprzejmości Panów proszę o pozwolenie wyjaśnia, jak to wygląda w rozumieniu innych denominacji:

1. Szabat jako część Prawa Mojżeszowego

S😮zabat był ustanowiony jako jedno z przykazań w ramach Prawa Mojżeszowego, które zostało dane Izraelitom na Synaju:

Wj 31:13-17 – mówi o szabacie jako znaku między Bogiem a Izraelem, a nie całym światem. Było to szczególne przymierze z narodem Izraela.

Pwt 5:2-3 – wskazuje, że przymierze z Prawem (w tym szabat) zostało zawarte z Izraelem, a nie z ich przodkami, co sugeruje, że było ono specyficzne dla narodu wybranego.


2. Szabat wypełniony w Chrystusie

W Nowym Testamencie widzimy, że Jezus wypełnił Prawo, w tym również przepisy dotyczące szabatu:

Mateusza 5:17 – Jezus powiedział, że przyszedł wypełnić Prawo, co oznacza, że zasady i przepisy Prawa, w tym szabat, znalazły swoje spełnienie w Jego dziele.

Kolosan 2:16-17 – Paweł wyraźnie mówi, że szabat był „cieniem rzeczy przyszłych”, a rzeczywistością jest Chrystus. W Chrystusie wierzący są wolni od przestrzegania literalnych dni, ponieważ spełnienie tych rzeczy nastąpiło w Nim.


3. Nowe przymierze i wolność w Chrystusie

Nowe przymierze w Chrystusie przenosi nas z Prawa Mojżeszowego do życia w wolności dzięki łasce:

Hebrajczyków 8:13 – Nowe przymierze uczyniło stare przestarzałym. Chrystus przyniósł nowe przymierze, które nie opiera się na przestrzeganiu dawnych przepisów, w tym szabatu.

Galacjan 4:9-10 – Paweł przestrzega przed powrotem do przestrzegania dni i miesięcy jako elementów dawnego systemu, który został przezwyciężony w Chrystusie.


4. Sobotni szabat a duchowy odpoczynek w Chrystusie

W Chrystusie wierzący mają dostęp do prawdziwego odpoczynku, który szabat symbolizował:

Hebrajczyków 4:9-10 – mowa o odpoczynku, który znajduje się w Chrystusie, co oznacza, że wierzący wchodzą w duchowy szabat, odpoczywając od swoich uczynków i powierzając wszystko Bogu przez wiarę.


5. Nieobowiązywanie szabatu dla chrześcijan z pogan

W Nowym Testamencie widzimy, że dla chrześcijan nawróconych z pogan nie było obowiązku przestrzegania szabatu:

Dzieje 15:28-29 – na Soborze Jerozolimskim apostołowie nie nałożyli na pogan obowiązku przestrzegania szabatu, wskazując tylko na pewne moralne zasady do zachowania. Gdyby szabat był obowiązujący dla chrześcijan, z pewnością by o tym wspomniano.


6. Podkreślenie duchowego znaczenia odpoczynku

Zamiast skupiać się na literalnym dniu, nowotestamentowi chrześcijanie są wezwani do odpoczynku w Chrystusie, co ma głębsze duchowe znaczenie niż przestrzeganie jednego dnia tygodnia. Jezus przynosi pełne duchowe spełnienie odpoczynku, którego symbolem był szabat.

Dzięki tym argumentom można wyjaśnić, że chociaż szabat był ważny dla Izraela pod Prawem Mojżeszowym, wierzący w Chrystusa są teraz zaproszeni do nowej formy odpoczynku – duchowego odpoczynku w Chrystusie, a nie do przestrzegania literalnego szabatu.

Panowie jeśli uważacie, że Wam szkodzę, zablokujcie mnie. Przyjmę to z pokorą. Pozdrawiam

tadeuszjureczko
Автор

Kiedy Bóg zakończył akt stworzenia ...wtedy odpoczął. My odpoczywamy ....mając tak niewiele wspólnego, z tworzeniem tego co dobre...

wandastasiak
Автор

Ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie (Mt mówi, że nie znosi Prawa ani Proroków, nazywa w ten sposób całe spisane Objawienie Boże, a nie tylko księgi Tory (Pięcioksiąg). Upoważnia nas to do rozumowania, że następne zdanie: „Nie przyszedłem znieść, ale wy- pełnić (πληρῶσαι)” obejmuje nie tylko wypełnianie poszczególnych przykazań, lecz coś więcej ... Tak jak przez Adama wszedł grzech na ludzkość tak przez Jezusa przyszło że Szabat nas obowiązuje bo to namaszczony i uświęcony dzień Boga

zofiasikorska
Автор

Skoro już poruszona została ważność szabatu, to może chrześcijanie zaczną pamiętać o tym dniu, bo szabat to sobota, a nie niedziela. Może kiedyś poruszycie temat ważności Bożych Świąt wg Biblii.

jolantabanak
Автор

Pięknie wyjaśniacie i przypominacie źródła i znaczenia szabatu, niedzieli. Dziękuję!

mariaborawska
Автор

Szabat Szalom! Dziś jest i Szabat i Yom Kippur.

januszkolodziej
Автор

Dz 15:25 postanowiliśmy jednomyślnie6 wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, 26 którzy dla imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa poświęcili swe życie. 27 Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy powtórzą wam ustnie to samo. 28 Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. 29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»
Postanowili jednonyslnie wraz Duchem Świętym zeczy niezbedne!
Brak sabatu?

ryszardryszard
Автор

Czy sabat jest uciążliwyi dlaczego nie lubią a niektórzy nawet nienawidzą sąbatu

jozefrzedzianowski
Автор

Usprawiedliwiają dla swoich doktrynalnych wymysłów rozmaite uzasadnienia. Dekalog CAŁY, a nie wybiórczo obowiązuje, Szabat to ODPOCZYNEK. A teraz niektórzy twierdzą, że to sam Jezus jest szabatem.

SamarytankaChrystianka
Автор

Ale jakoś Izraelici zapomnieli o szabacie który wrócił dopiero podczas nadania Dekalogu, wcześniej Adam, Neo, Józef itd... nie słyszeli o tej koncepcji.

melovjarcio
Автор

Prawo i prorocy to noe czyń drugiemu co tobie nie miłe. Nowe przymierze to ~ten kielich ktory sie wylewa jest nowym przymierzem a nowe przykazanie to miłujcie sie jak Ja was umiłowałem. Czcij Boga w duchu i w prawdzie kazdego dnia bo on stworzył co w niebiosach i co pod nimi.

przemofish
Автор

O dużym znaczeniu Szabatu jest fakt, że Bóg jedynie dzień siódmy nazwał, inne dni przy stworzeniu nie mają nazw. Dla mnie szokujące jest to, że kościoły tzw protestanckie twierdzą, że apostołowie święcili niedziele

Krzywoj
Автор

1 Moj 2:2

I ukończył Bóg** w siódmym dniu **dzieło swoje, które uczynił, i odpoczął dnia siódmego od wszelkiego dzieła, które uczynił.

Septuaginta:

καὶ συνετέλεσεν ὁ Θεὸς ἐν τῇ ἡμέρᾳ τῇ ἕκτῃ

I ukończył Bóg w szóstym dniu

Które tlumaczenie jest poprawne i zgodne z :

2 Moj 20:11

Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego Pan pobłogosławił dzień sabatu i poświęcił go.

Rozwiązania tej pozornej sprzecznosci jest w tekście hebrajskim:

1  Moj 2: 3 וַיְבָרֶךְ אֱלֹהִים אֶת-יוֹם הַשְׁבִיעִי וַיְקַדֵּשׁ אֹתוֹ כִּי בוֹ שָׁבַת מִכָּל-מְלַאכְתּוֹ אֲשֶׁר-בָּרָא אֱלֹהִים לַעֲשׂוֹת׃ 

I pobłogosławił Bóg dzień siódmy i uświęcił  jego ponieważ  **w nim wstrzymał się ***
Od całej swojej pracy którą stworzył dla
Uczynienia

zibipiela
Автор

Podczas szabatu nie wykonuje sie zadnych prac fizycznych, wylacza sie telefon, telewizor, komputer.
Podczas tego dnia od zachodu slonca w Piatek do zachodu slonca w sobote żydzi modla sie I kontempluja Thore.

renatatooze
Автор

Krytyczny zestaw pytań, pobudzający logiczne myślenie w odniesieniu do wyznania rzymskokatolickiego.
1. Jak zachowywać dziesiąte przykazanie, które w katolickim podziale Dekalogu brzmi: „Ani żadnej rzeczy która jego jest”?

2. Jak pogodzić klękanie przed jakimkolwiek obrazem bądź figurą (np. kościelną) z przykazaniem z Dekalogu (Wj 20, 4) które brzmi: „Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja JHWH, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym”?

3. Czy Bóg w przykazaniu (w Dekalogu) nakazał święcić pierwszy dzień tygodnia (niedziele), czy siódmy dzień tygodnia czyli sobotę?

4. Jak nakaz celibatu wśród duchownych katolickich ma się do zalecenia z 1 Tm 3, 2 które brzmi tak: „Biskup (nadzorca) więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny [...] Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół (zgromadzenie) Boży?”

5. Skąd kapłani rzymscy wiedzą że Wojtyła jest w niebie, czy kler ma w niebie kamery? Czy ta komisja która go ogłosiła świętym brała pod uwagę że całował Koran? Czy to Bóg decyduje o zbawieniu, czy komisja katolicka?
Skąd kler wie którzy święci (zmarli) są w niebie? Czy system świętych katolickich (w sensie patronów) przypomina panteon pogańskich bogów, gdzie każdy odpowiadał za jakąś sferę życia? Jak nauka o byciu świadomym w niebie, albo w czyśćcu, od razu po śmierci ma się do poniższego wersetu?
„my, którzy pozostaniemy przy życiu aż do przyjścia Pana, nie wyprzedzimy tych, którzy zasnęli” (1 Tes 4, 15).
Jak pogodzić praktyki katolickie polegające na modlitwie o wstawiennictwo do świętych (zmarłych) z zakazem Boga z Biblii mówiącym aby nie kontaktować się ze zmarłymi, albo z brakiem gwarancji że dany zmarły nas słyszy i jest w niebie?

6. Jak tytuły takie jak: „królowa niebios, pośredniczka i współodkupicielka” przypisywane Maryi mają się do poniższych wersetów z Biblii?
„Dzieci zbierają drwa, a ojcowie rozniecają ogień; kobiety ugniatają ciasto, aby wypiekać placki dla królowej niebios, cudzym bogom wylewa się ofiary z płynów, aby mnie obrażać” (Jr 7, 18).
„Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus” (1 Tm 2, 5).
„a dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie które jest w Chrystusie Jezusie” (Rz 3, 24).
Jak powyższy werset o pośrednictwie Jezusa między człowiekiem a Bogiem ma się do modlitw do Maryi? Czy z modlitwami do katolickiej Maryi nie jest jak z wysyłaniem listu pod zły adres?

7. Dlaczego katolicyzm przedstawia Maryję w symbolice nawiązującej do słów które wypowiedział Bóg do węża, chodzi o figury na których Maryja jest przedstawiana jako ta która depcze głowę węża, a przecież Bóg powiedział (Rdz 3, 15) że to „potomstwo niewiasty czyli ono (np. Jezus) zdepcze węża” a nie ona czyli niewiasta?
Dlaczego katolicyzm przedstawia niewiastę obleczoną w słońce z księżycem i 12 gwiazdami z Apokalipsy (Ap 12, 1) jako Maryję, skoro nawet katolicki przypis z Biblii Tysiąclecia mówi że jest to symbol ludu Bożego obu Testamentów z pramatką Ewą i Marią włącznie? Symbolika 12 gwiazd to 12 plemion Izraela od 12 synów Jakuba (Izraela), sugestią jest historia Józefa brata Judy od którego pochodzi plemię JUDY (Żydzi) i nazwa religii JUDAizm. Józef miał sen że 11 gwiazd (braci) mu się pokłoni, słońce (ojciec) i księżyc (matka), mówi o tym Rdz 37, 9. Alternatywnie 12 gwiazd może także symbolizować 12 apostołów.

8. Dlaczego wiele katolickich świątyń (kościołów) jest zbudowanych na dawnych cmentarzach? Dlaczego pod ołtarzem są relikwie (np. ludzki palec), jak to pogodzić z nakazem Boga aby unikać martwego w stanie rozkładu jako nieczystego - które jest przeciwieństwem świętości (oddzielenia). Czy Jezus na pamiątkę ostatniej wieczerzy nakazał kłaść pod stół ludzkie szczątki?
Jak słowa Jezusa z Mt 16, 18 poprawnie przetłumaczone czyli „a bramy krainy umarłych (gr. hades, hebr. szeol) go nie przemogą”, jak cytowane słowa mają się do świątyń katolickich z ludzkimi szczątkami (relikwiami) pod ołtarzem, albo w ołtarzu? Pytanie w kontekście budowli, a nie zgromadzenia, gdzie znajduje się brama na cmentarz, albo do krainy umarłych?

9. Jak tytuł Ojca Świętego ma się do słów Jezusa z J 17, 11, gdzie Jezus Ojcem Świętym nazywa Boga Ojca? Kto dał papieżowi władzę nad niebem, ziemią i podziemiem aby nosić potrójną koronę (tiara papieska), która symbolizuje taką władzę? W Biblii czytamy że Jezus otrzymał taką władzę od Ojca, a nie papież.

10. Kto według Biblii jest głową ciała kościoła (zgromadzenia), papież czy Jezus Chrystus? Odpowiedź jest w Kol 1, 18 i w Ef 1, 22.

11. Jak nauka o trójjedynym Bogu (3 w 1, 1 w 3), mówiąc wprost jak nauka o Trójcy ma się do tego wersetu: „To dla nas jest jeden Bóg, Ojciec, z którego wszystko, a my w nim, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko, a my przez niego” (1 Kor 8, 6).
Czy gdyby się okazało że Bóg prawdziwy nie jest Trójcą, czy to oznaczałoby że osoby wierzące w Trójce wierzą w innego Boga stworzonego przez ludzką naukę?
Czy jeżeli założymy że Duch Święty to nie jest trzecia osoba obok Boga Ojca i Jego Syna (jak w Trójcy), mówiąc dosadniej czy jeżeli założymy że Duch Święty to duchowa obecność Boga albo Jego Syna, to czy w takim przypadku możemy powiedzieć że w osobach wierzących w Trójce nie mieszka ani Jezus, ani Jego Ojciec, tylko ktoś inny niepodany z imienia (jako osoba) zamiast (gr. anti) Chrystusa i Boga Ojca? Mówiąc obrazowo, czy osoby wierzące w Trójce aby na pewno upijają się tym właściwym (tym czystym) spirytusem, czyli tym czystym duchem?
Dla szerszego zarysowania tematu, przypominam że hebrajskie słowo „ruach” tłumaczone w Bibliach na duch, to słowo oznacza także «oddech, tchnienie, wiatr». Wersety do analizy w kontekście takich znaczeń.
„Wówczas pojawi się ów niegodziwiec, którego Pan zabije DUCHEM SWOICH UST i zniszczy blaskiem swego przyjścia” (2 Tes 2, 8).
„A to powiedziawszy, TCHNĄŁ NA NICH i powiedział: Weźcie Ducha Świętego” (J 20, 22).
„[...] Stał się pierwszy człowiek, Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym” (1 Kor 15, 45).
Pytanie w odniesieniu do powyższego, czy gdy ratownik (zbawiciel) podczas sztucznego oddychania wtłoczy swoje tchnienie (oddech) do ust osoby umierającej, to czy jego oddech to inna osoba? Analogicznie, czy gdy ktoś da swoją krew albo serce (ciało) do przeszczepu to czy daje inną osobę, czy swoje życie?

12. Czy gdy założymy że Jezus mówił o chlebie symbolicznie „to jest moje ciało” czy w takim przypadku możemy założyć że katolicy wierzą i głoszą innego Chrystusa (innego Mesjasza) zwanego Eucharystycznym, którego to kapłan katolicki tworzy na każdej mszy?
Zapis z Soboru Trydenckiego KANON I: „Jeżeli ktokolwiek zaprzeczy, że ciało i krew razem z duszą i Bóstwem naszego Pana Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus są prawdziwe, rzeczywiste i cieleśnie obecne w sakramencie Przenajświętszej Eucharystii i jeżeli twierdzi, że jest On tam tylko w sposób symboliczny — to niech będzie przeklęty!”
Jakbyśmy się czuli, gdyby ktoś twierdził że dosłownie jesteśmy posągiem, albo waflem?

13. Jak słowa „niech Pan przyjmie ofiarę z rąk twoich” powtarzane przez katolików na każdym nabożeństwie, jak cytowane słowa mają się do poniższych wersetów z Biblii?
„Lecz gdy On złożył raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, usiadł po prawicy Bożej” (Hbr 10, 12).
„A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: Wykonało się!” (J 19, 30).
Ciekawostka, Jezus spożywał ostatnią wieczerze przy stole, nie przy (na) ołtarzu, ołtarze są do składania ofiar. Ostateczna ofiara za grzechy została złożona 2 tys. lat temu.

14. Czy Nowy Testament naucza o kapłaństwie jako kaście spośród reszty wierzących, kaście jak starotestamentowe kapłaństwo lewickie?
Przypominam że starotestamentowe kapłaństwo było związane ze składaniem ofiar i świątynią Boga, w której w chwili śmierci Jezusa została przerwana zasłona. A w roku 70 n.e. ta świątynia została zburzona przez Rzymian, co przepowiedział Jezus i do dzisiaj jej nie ma.
Poniżej wersety do analizy, w kontekście świątyni i kapłaństwa.
„Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was?” (1 Kor 3, 16).
„Jezus w odpowiedzi rzekł im: Zburzcie tę świątynię, a w trzy dni ją odbuduję. [...] On jednak mówił o świątyni swego ciała” (J 2, 19.21).
„I wy sami, jak żywe kamienie, jesteście budowani w duchowy dom, stanowicie święte kapłaństwo, aby składać duchowe ofiary, przyjemne Bogu przez Jezusa Chrystusa” (1 P 2, 5).

15. Które zalecenia dietetyczne są ważniejsze, zalecenia które ustalili ludzie (nie jedz w piątki mięsa), czy zalecenia Boga np.: nie spożywaj świni, krwi (kaszanki, czyt. Dz 15, 20), myszy? Ciekawostka, według Pwt 12, 23 we krwi jest dusza (hebr. nefesz, istota).

poseł-