filmov
tv
Jan Maria Rokita zmiażdżył Tuska i jego wyborców jak nikt w historii
Показать описание
źródło: JanMariaRokita
#koalicjaobywatelska #tusk #platformaobywatelska #prawoisprawiedliwość #lewica #bodnar
Niejedną orkę w wykonaniu opozycji już widzieliśmy, ale to co zrobił Jan Maria Rokita, swego czasu prawa ręka Donalda Tuska i współzałożyciel Platformy Obywatelskiej przejdzie do historii, bo nie tylko jego diagnoza dotyczyła samej osoby Tuska, ale i jego elektoratu, jak nikt inny potrzebował dosłownie kilku zdań żeby zaorać tą część polskiej sceny politycznej, posłuchajcie.
Jak oceniacie tą wypowiedź? Naszym zdaniem sprowadzenie Donalda Tuska do roli kogoś kto w mistrzowski sposób potrafi wydobyć to co w ludziach najgorsze, a następnie wykorzystać to w swoim interesie, jest rewelacyjną diagnozą tej osoby, zwróćcie uwagę na rozdźwięk na przykład pomiędzy hasłami marszów prawicy i konserwatystów a tym co wykrzykują uczestnicy zebrani przez lewicę i neoliberałów, coraz bardziej przypomina to podział na dobro i zło, nie sądzicie?
Jan Maria Rokita to polski polityk, prawnik, publicysta i były poseł, który odegrał znaczącą rolę na polskiej scenie politycznej w latach 90. i 2000. Jest znany z działalności w różnych ugrupowaniach politycznych, głównie związanych z ruchem opozycyjnym wobec komunizmu, a później w ramach centroprawicowych partii w wolnej Polsce.
Oto kilka kluczowych informacji o nim:
Wczesne życie i działalność opozycyjna
Jan Maria Rokita urodził się 18 czerwca 1959 roku w Krakowie. Już w okresie PRL zaangażował się w działalność opozycyjną, działając w ruchu studenckim i opozycji demokratycznej, między innymi w Studenckim Komitecie Solidarności (SKS). W 1981 roku, w okresie stanu wojennego, był internowany.
Kariera polityczna
1. Okrągły Stół: W latach 1988-1989 uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, które doprowadziły do częściowo wolnych wyborów i transformacji ustrojowej w Polsce.
2. Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe (ZChN): Rokita był jednym z liderów tej partii w latach 90. ZChN była jednym z ugrupowań związanych z ruchem Solidarności, a Rokita zajmował się kwestiami związanymi z reformą administracyjną i prawną kraju.
3. Akcja Wyborcza Solidarność (AWS): W drugiej połowie lat 90. Rokita dołączył do AWS, szerokiej koalicji prawicowych ugrupowań, która wygrała wybory parlamentarne w 1997 roku. Był bliskim współpracownikiem premiera Jerzego Buzka i odpowiadał za kwestie reformy administracyjnej (tworzenie powiatów).
4. Platforma Obywatelska (PO): W 2001 roku Jan Maria Rokita współtworzył Platformę Obywatelską, będąc jedną z kluczowych postaci partii w jej wczesnym okresie. W 2005 roku był jednym z głównych kandydatów na premiera po wyborach parlamentarnych, z hasłem "Nicea albo śmierć", które odnosiło się do negocjacji w sprawie traktatu europejskiego i wpływu Polski w Unii Europejskiej.
W późniejszych latach
Po porażce PO w wyborach prezydenckich i parlamentarnych w 2005 roku, Rokita stopniowo odsuwał się od aktywnej polityki. Ostatecznie w 2007 roku ogłosił wycofanie się z polityki, choć jego żona, Nelly Rokita, związała się z polityką, zostając doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Publicystyka
Rokita był również aktywnym publicystą, często komentując bieżące wydarzenia polityczne. Jego artykuły ukazywały się w różnych mediach, a jego opinie bywały krytyczne wobec obu głównych sił politycznych w Polsce, czyli zarówno Platformy Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości.
Ciekawostki
- Rokita jest znany ze swoich konserwatywnych poglądów, ale jednocześnie z dużej wiedzy na temat prawa i administracji.
- Był jednym z tych polityków, którzy promowali reformę administracyjną kraju, wprowadzającą trójstopniowy podział administracyjny (gminy, powiaty, województwa).
- Słynna scena z jego życiorysu to incydent na lotnisku w Monachium w 2009 roku, kiedy został usunięty z samolotu przez niemiecką policję, co stało się powodem medialnych żartów i szeroko komentowanej frazy "Ratunku, Niemcy mnie biją!"
Obecnie Rokita nie pełni już aktywnej roli w polskiej polityce, ale jego wcześniejsza działalność miała istotny wpływ na kształtowanie nowoczesnej Polski po transformacji ustrojowej.
Комментарии