Titanic: Historia Ambicji i Upadku [Podcast Historyczny]

preview_player
Показать описание
Świat, w którym technologia wygrywa z naturą, a człowiek wierzy, że ma pełną kontrolę nad swoim losem. Taki był sam początek XX wieku, a Titanic był symbolem tej epoki – epoki, w której wiarę w postęp techniczny i ludzką nieomylność stawiano ponad wszystko. Jak to więc możliwe, że największy, najnowocześniejszy i rzekomo "niezatapialny" statek świata przepadł podczas swojego dziewiczego rejsu? Ten odcinek "Podcastu Historycznego" zabierze Was w podróż przez jeden z najbardziej fascynujących momentów w historii ludzkiej ambicji i pychy.

Wszystko zaczyna się od budowy Titanica, rozpoczętej w stoczni Harland and Wolff w Belfaście. Od jego monumentalnych wymiarów, które miały symbolizować o technologiczną przewagę Wielkiej Brytanii i triumf człowieka nad żywiołami, aż po ambitny projekt pełen luksusu i komfortu, który przewyższał wszystko, co do tej pory widziano na morzach; Titanic miał nie tylko przewozić pasażerów – miał być pływającym pałacem, miejscem, gdzie arystokracja i nowobogaccy mogli oddać się przyjemnościom i podziwiać swoje własne osiągnięcia. Niestety, za tym obrazem technologicznego sukcesu kryły się błędy i przeoczenia, których nikt nie zauważył, aż było za późno.

W trakcie tego odcinka przyjrzymy się nie tylko samemu statkowi, ale również jego pasażerom, którzy stali się uczestnikami tej pierwszej i ostatniej podróży. Titanic to mikroświat ukacujący ówczesne podziały społecznych – od pełnych przepychu apartamentów pierwszej klasy, gdzie miliarderzy tacy jak John Jacob Astor IV i Isidor Straus bawili się na pokładzie, po klaustrofobiczne przestrzenie trzeciej klasy, w których emigranci i robotnicy marzyli o lepszym życiu w Ameryce, opuszczając Europę na zawsze. Każda z tych klas miała inną podróż, inne nadzieje i inne przeznaczenie, a w chwili, gdy nadszedł koniec, podziały te stały się wyraźniejsze niż kiedykolwiek.

Omówimy techniczne aspekty budowy Titanica – jak to możliwe, że statek reklamowany jako "niezatapialny" został zbudowany z niedopracowanymi grodziami wodoszczelnymi, które nie sięgały do pełnej wysokości statku, oraz jak niedostateczna liczba szalup (łodzi) ratunkowych zaważyła na losach pasażerów. Zbadamy kluczowe decyzje kapitana i zarządu White Star Line, które wpłynęły na los statku – dlaczego Titanic płynął z taką prędkością przez wody północnego Atlantyku i jak ignorowano kolejne ostrzeżenia o górach lodowych.

Przejdziemy przez kluczowe momenty – od uderzenia w górę lodową, poprzez chaos na pokładzie, aż po akcję ratunkową RMS Carpathia, która przybyła na miejsce. Zdamy sobie sprawę, że to nie technologia, ale błędy, arogancja i zaufanie do nowoczesnych wynalazków przyczyniły się do tej tragedii.

Titanic to jednak nie tylko historia technicznych zaniedbań i społecznych nierówności. To także historia zmieniającego się świata. Zobaczymy, jak historia Titanica wpłynęła na przyszłe regulacje morskie, wprowadzenie nowych standardów bezpieczeństwa i stworzenie międzynarodowych przepisów, które obowiązują do dziś.

W dalszej części odcinka skupimy się na późniejszej perspektywie – od procesu ratowania wraku, aż po współczesne odkrycia głębinowe, które pozwoliły nam lepiej zrozumieć, co naprawdę wydarzyło się w tamtej nocy. Omówimy też rolę Titanica w kulturze – od niesłabnącego zainteresowania literaturą i dokumentami po hollywoodzki hit Jamesa Camerona z 1997 roku, który na nowo rozpalił wyobraźnię kolejnych pokoleń.

Moi drodzy - w Wasze ręcę oddaję nie tylko historię statku, który przepadł. To uniwersalna opowieść o ludzkiej ambicji, o arogancji wobec natury i o tym, jak marzenia potrafią lec w gruzach w oka mgnieniu. Wspólnie odkryjemy, dlaczego Titanic stał się symbolem epoki i dlaczego to właśnie jego historia porusza nas do dziś.

Dobrego słuchania!
Rafał

Timeline:
0:00 Intro
6:25 Rozdział I: Euforia; Rewolucja przemysłowa, świat początku XX wieku
14:19 Rozdział II: Wizja
20:14 Twórcy Titanica: Lord Pirrie, Thomas Andrews, J. Bruce Ismay
25:35 Cechy szczególne TItanica
38:52 Pasażerowie: I, II, III klasa
50:23 Symbolika listy pasażerów
52:50 Rozdział III: Naprzód!
57:08 Jak wyglądał rejs; Atmosfera
1:04:08 Rozdział IV: Lód
1:13:29 Rozdział V: Szok
1:31:41 Rozdział VI: Woda
1:34:44 Zmagania
1:41:56 Akcja ratunkowa
1:45:06 Rozdział VII: Pierwsze strony gazet
1:51:01 Śledztwo
1:56:44 Zmiany
2:01:19 Rozdział VIII: Dzisiaj
2:04:21 Wrak
2:10:28 Debata – wyciągać Titanica?
2:14:36 Epilog: Bal
2:16:51 Outro
2:18:35 Patroni
2:19:56 Ciekawostka

Dziękuję, że jesteście! Bez Was to nie byłboby możliwe!
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jeśli ktoś uważa że podróże w czasie nie są możliwe ten powinien posłuchać tego kanału. Znakomita robota jak zwykle 👍

ReksioReksio
Автор

Absolutne arcydzieło! Ta opowieść na tle historycznym zawiera masę informacji, których ciężko uraczyć w innych tego typu projektach. Brawo! Jestem pod ogromnym wrażeniem tego odcinka. Panie Rafale słowa uznania za to historyczne odzwierciedlenie nastrojów panujących w tamtych czasach. Jeden z najlepszych odcinków na tym kanale.

andrzejandrzej
Автор

Jakakolwiek historię opowiadasz to uruchamia wyobraźnię. Uwielbiam te szczegółowość w czasach tworzenia krótkich treści w dużych ilościach.

kamilfish
Автор

To moje odkrycie.
Ma Pan niesamowity głos, ile w nim pasji!
Zamieniam się w słuch, dziękuję.

troja
Автор

Ogólnie super materiał, bardzo dobry research, tylko ciut zbyt cukierkowy odnośnie samego Titanica. Od kiedy zacząłem się interesować tą tematyką, czyli przeszło 25 lat temu w podstawówce, też myślałem że był to statek absolutnie wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, jakby nic nie istniało równie epickiego przed jak i po nim. Jednak z czasem uświadomiłem sobie że to Olympic był tą przełomową konstrukcją do której Twój opis pasuje. Titanic był drugim statkiem, można powiedzieć "po liftingu ". W kartach historii mocniej zapisują się Ci pierwsi, jak pierwsza rakieta w kosmosie a nie ta druga, chociaż ulepszona. W porcie znacznie większe tłumy przybyły podczas pierwszego rejsu Olympica, zyskał też więcej nagłówków w gazetach, wypłynięcie Titanica traktowano bardziej jako ciekawostkę, na drugie strony gazet.
Myśłałem też że Ci z pierwszej klasy płynęli na Titanicu żeby się pokazać, mieć okazję przepłynąć się najdoskonalszym statkiem i wrócić. Jednak wielu z nich ze stanów do Anglii przypłynęło na Olympicu, więc Titanic zbytnio ich nie zaskoczył, niektórym tak poprostu podpasowało i zarezerwowali na nim rejs na przykładzie Molly Brown która spędzała wakacje w Europie, na wieść o chorobie syna zaklepała pierwszy lepszy rejs i tak się złożyło że najbliżej był Titanic.
Potem też zrozumiałem, że gdyby nie zatonął, to nie cieszyłby się zbyt długo mianem największego i najbardziej luksusowego bo niespełna rok później został zwodowany SS Imperator, 6 tyś ton więcej wyporności, 7m dłuższy, więcej kabin, większy basen.
Zrozumiałem też że gdyby nie jego zatonięcie, to głośniej by było o Mauretanii i Lusitanii, kilka lat starsze konstrukcje ale najszybsze i też największe w czasie wodowania, 30m dłuższe od poprzednika, napęd na 4 śruby, zapewniały 50% więcej przestrzeni od jakiegokolwiek wcześniej zwodowanego statku, to te dwa olbrzymy bardziej wyróżniały się od jakiegokolwiek poprzednika.
Nie umniejszam historii Titanica, dalej mnie fascynuje dlatego słucham podcastu, czynniki jakie się złożyły na zatonięcie, pasażerowie na pokładzie, decyzje podjęte podczas rejsu i wypadku, co nastąpiło potem, wszystko to wciąż składa się na jedną z najciekawszych historii morskich która będzie fascynować kolejne pokolenia.

Warto jednak prześledzić historię Olympica który był bardzo udaną jednostką, przez 23 lata przepłynął 257 razy Atlantyk i przetransportował blistko 450 tyś pasażerów, brał udział w I wojnie Światowej, chyba jedyna jednostka cywilna która zatopiła łódź podwodną, przetrwał też kolizję z pancernikiem HMS Hawke w 1911r, który wbił się dziobem ( zbudowanym tak by niszczyć inne okręty ) w rufę Olympica, efekt ? Hawke musiał zostać odholowany do portu, Olympic z 2 zalanymi przedziałami wrócił o własnych siłach do portu. Stąd też pojawiły się nagłówki w gazetach że Olympic i Titanic są niezatapialne, to dzięki temu pierwszemu mówiło się o Titanicu w ten sposób.

lopez
Автор

Warto wspomnieć fakt iż warunki jakie panowały w 3 klasie dla wielu tych ludzie którzy tam podróżowali, były lepsze niż te w których żyli na codzień. Tyczy się to również samego wyżywienia, wielu z tych ludzi nie jadało trzech posiłków regularnie. Oczywiście wielkie brawa dla twórcy, bo materiał świetny zresztą jak wszystkie.

darekkowalski
Автор

Piekne zakonczenie .... były ciarki. Pana podcasty są bardzo pouczające, zmuszają do refleksji .Do tego fantastyczny głos. 7:53

EwaAntczak-je
Автор

Super materiał. Mój już dorosły syn był tak kiedyś zafascynowany titanikiem że co roku dzień zatonięcia był u nas w domu obchodzony jak święto. Oglądaliśmy film i gotowaliśmy to do jedzenia co zarządził syn. No i musiał być tort ze statkiem. Syn obecnie lat 27 do tej pory ma sentyment do tej historii. Dzięki za opowieść.

magorzatadebowska
Автор

Dziękuję za kolejną fascynującą opowieść. Zastanawiałam się, co jest takiego niezwykłego w Twoich opowieściach, co sprawia, że czekam na każdy odcinek. Doszłam do wniosku, że to nie tylko historia. Ale opowieść o człowieczeństwie, o tym co jest jego istotą - dążeniu do doskonałości, władzy, posiadania. O tym co sprawia, że ludzkość popełnia wciąż te same błedy i nie wyciąga wniosków. Poza tym sposób opowiadania, wnioski - to wszystko sprawia, że mimo, iż znam fakty, na każdy podcast cieszę się tak samo bardzo. Dziękuję za Twoją ciężka pracę.

InspiraSylwiaRagan
Автор

Chłopiec z dolnego pokładu, z bliska jeszcze piekniejszy...

LolikZabijaka
Автор

Dziękuję autorowi za wspaniałe opracowanie tej historii. Chylę tobie czoła. ❣️🤩🏆

mamusiaula
Автор

Rafal znów dałeś dowód, ze jestes super w tym co robisz, opracowanie przez Ciebie faktów, jest tak oszałamiające, ze nawet przy małej wyobraźni ona pracuje na full. Świetnie opracowanie, fakty których nie znałam, wysłuchałam z wielkim zainteresowaniem. Dziekuje.

DIS
Автор

Kciuk w ciemno... Herbatka cytrynka miód i fotel z masażem kocyk widok na morze i zabieram się za słuchanie wbijając wyobraźnię na najwyższy level...
Dziekuje za podcast❤

piotrPlaton
Автор

Genialne filozoficzne podejście do historii! Wielkie dzięki!

osakrolowa
Автор

Zaglądam tu co jakiś czas żeby przesłuchać sobie odrazy z 2 odcinki najlepiej, a tu nagle kanał się rozrósł, filmów więcej niż można było się spodziewać. Chciałbym tylko powiedzieć dziękuję :)

MrGasior
Автор

Piękna praca, proszę Pana. Wydaje się, że o historii tego statku, powiedziano już wszystko... Jednakże w dokumencie, każdy znajdzie jakiś "smaczek". Winszuje profesjonalizmu! Serdecznie Pana pozdrawiam, jak i wszystkich Państwa.

robertnobody
Автор

Drogi Rafale,
Fenomenalny podcast, o tak cudownym, moim kochanym statku. Sam jestem jednych z tych, którzy pokochali ten statek między innymi dzięki Cameronowi. W jednym z dokumentów sam Cameron powiedział coś podobnego do Twoich słów, że Titanic to tak naprawdę przekrój ówczesnego świata, ale i dzisiejszego, gdzie bogaci się bawią i żyją w sowim świecie, a biedni walczą o życie, wszyscy oni nie wiedzą, że świat jest na skraju katastrofy. I będzie podobnie jak na statku, tylko uprzywilejowani przetrwają.
pozdrawiam Rafał.

MrRaFfalsky
Автор

Już podczas urlopu widziałem, że droga powrotna z Zakopanego będzie pod znakiem Titanica 😊
Dobra robota jak zawsze, czekamy na następne Panie Rafale 💪

koszuu
Автор

Niesamowite, że jestem w stanie przenieść się w czasie, by zobaczyć tragedię tytanica, bez użycia wzroku, prowadzona twoim głosem. Dziękuję za kolejną przygodę.

Perse
Автор

Super temat. Jutro będzie słuchane podczas powrotu ze zjazdu na studiach. 😊

NaukowoTV