SZCZYTNO - Tajemnice Krzyżackiego Zamku

preview_player
Показать описание
Czy wiesz, że do zbudowania krzyżackiego zamku w Szczytnie należało użyć 16.720 ton kamieni, 5.500 ton piasku, 434 tony wapna? Na wykonanie tej ilości muru zespół murarski składający się z 2 murarzy i czterech pomocników, pracując średniorocznie 160 dni i wykonując dziennie 4 m sześcienne muru – potrzebował ok. 12 lat pracy. Tyle trzeba było, aby w XIV w. na przesmyku między dwoma jeziorami stanęła potężna warownia, którą kilkaset lat później opisał Henryk Sienkiewicz w powieści pt. „Krzyżacy”. Czy dzisiaj można zobaczyć zamek w którym więziono Juranda? Zapraszam na wspólne odkrywanie Szczytna i jego historii.

Wesprzyj nas:

Zajrzyj do nas:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jako rodowity mieszkaniec Szczytna z ciekawością podszedłem do tego odcinka i się nie zawiodłem - moja ciekawość została zaspokojona, a nawet więcej! Bardzo ciekawie przedstawiona historia szczycieńskiego zamku, często przyjezdni pytają mnie o tę budowlę a ja nie bardzo wiem co im opowiedzieć - teraz już będę miał garść faktów i anegdot pod ręką! Pozdrowienia dla wszystkich ze Szczytna ;-))

jacobbond
Автор

Byłem tam 10 lat temu, piękne miejsce. W dzieciństwie spędzałem wakacje w pobliskim Dąbrownie u rodziny.

wojciechwisniewski
Автор

Super piguła informacji. Bardzo dziękuję.

funkykoval
Автор

Chodziłem do szkoły podstawowej, którą widać choćby na 5:04 po lewej stronie od ratusza (zeszpecona nieudaną przeróbką wieży ciśnień na apartamentowiec). Na początku lat 80-tych ruiny były prawdziwymi ruinami, nie były ogrodzone ani "odnawiane" co widać na filmie. W dobrym stanie był mur zamku od strony szkoły i coś jakby pierwsze piętro zamku. Od strony jeziora od strony wschodniej to już raczej zwały średniowiecznych kamieni. Można było pogrzebać trochę w ziemi i znaleźć nawet jakieś klimatyczne prymitywne gwoździe, pewnie pozostałości po konstrukcji drewnianej. Ogólnie super miejsce - chodziło się na przerwie zjeść kanapkę na blankach, albo napisać za rodziców usprawiedliwienie ;)
Ogólnie polecam bardzo Szczytno - jest i klimacik krzyżacki, po drugiej stronie miasta od strony WSPolicji lasy są pełne bunkrów "pozycji szczycieńskiej", niedaleko można nawet rowerem na wycieczkę podjechać pod Stare Kiejkuty (widomo co tam jest :)) i jezioro Wałpusz. Blisko do nieprzebytych lasów wielbarskich, które też są pełne artefaktów z I WŚ.

punterpunter
Автор

Powiem, szczerze, ze jest to jeden z niewielu kanałów, gdzie najpierw daje łapkę w górę, a potem ogladam.... Brawo :)

FotoByKosa
Автор

W dzieciństwie często bywałem latem w Szczytnie, wakacje u babci. Pamiętam, że babcia miała znajomego "autochtona", mówił z bardzo dziwnym dla mnie akcentem, którego korzenie były w Szczytnie i od ojca, dziadka sporo wiedział o tym zamku, ratuszu itd. Na początku lat 60. prowadzał nas po tych ruinach, pamiętam, że jakiś dostęp do piwnic był i były łagodnie opadające schody, chyba właśnie te co w pokazanym materiale. I teraz to, co tenże Autochton opowiadał:schody miały mały spadek, bo tymi schodami sprowadzano do piwnic beczki z winem i piwem po prostu je tocząc. W przypadku zagrożenia oblężeniem tymi schodami sprowadzano do piwnic konie robiąc w nich stajnię, dziedziniec był za mały na przetrzymanie kilkunastu koni, czy też więcej. Nawóz też jakoś trzeba było wywalić, taczkami po schodach. Poniżej zamku, co jak przez mgłę pamietam były ruiny kamiennych stajni, ale juz poza obrębem murów obronnych, z boku była jakaś knajpa, może Capri się nazywała?. Jako 10.latek+ słuchałem tych opowieści z rozdziawionym dziobem, na tyle ciekawe to było oraz sposób narracji "Autochtona", że prawie po 60 latach jeszcze te i inne opowieści w jego wykonaniu pamiętam.

pantalonek
Автор

Brawo! Władze wojewódzkie powinny Pana uhonorować za tak piękne opowieści o historii tej dalszej i bliższej Mazur!

halbog
Автор

3 lata nauki w Kolegium widocznym obok Ratusza na ujęciach z drona. Również w ruinach spędzało się popołudnia, rzeczywiście, piwnic wtedy nie było ;)

roweremprzezmawe
Автор

Trafiłem przypadkiem na kanał. Bardzo dobra robota

alpio
Автор

Bo powinieneś Pan dostać medal od Rzeczypospolitej ( albo Budesrepublik:) )
Te Pańskie filmiki mają swój klimat, może to sposób prowadzenia, może muzyka, może tematyka, może Pańska wiedza, no nie wiem. (Wołoszański 2.0:))
Proszę przyjąć wyrazy szacunku.
Bardzo lubię Pański kanał.
Zdrowia życzę

krzysztofccc
Автор

dodam ze ma pan ogromna wiedze historyczną i dzieki ze pan sie z nią z nami dzieli

robertkonik
Автор

Super materiał! Dowiedziałem się dużo a mieszkam tu od urodzenia!
Zapraszamy wszystkich do Szczytna ! :)

johnybravo
Автор

słyszałem ze Pan sie pojawił w naszym mieście. Nareszcie sie doczekałem na odcinek . Super sie ogląda nasze sloneczne miasto w listopadowy poranek . Wiedzą przekazana tez super. 💪🏻🇵🇱

dariuszfranczak
Автор

Swietny material i swietnie opowiedziany. zyje tu 40 lat i takiego czegos nie widzialem. ale nasze wladze wola kase ladowac w kieszenie niz opowiadac o historii naszego miasta. ale co sie dziwic jak cale te panstwo to sami zlodzieje od dolu do gory. pozdrawiam serdecznie. naprawde nobel sie nalezy takim ludziom jak Ty, bo to nie tylko jeden taki film ciekawy zes stworzyl. Nobel takim, a nie tym debilom co zasluzyli ze nie zasluzyli. I jedna prosba tylko na przyszlosc. zrov cos z tym dzwiekiem, bo raz ciszej, a raz glosniej, czasem rozwala to :)

zenekhans
Автор

Bardzo ciekawy film z mojego rodzinnego miasta. Jako rodowita szczytnianka dużo się z niego dowiedziałam. Czekam na ukończenie prac na ruinach. Po obejrzeniu wizualizacji wiem, że będzie pięknie :)

annama
Автор

Dziękuje, że pan jest.Dzięki panu jestem nad moimi jeziorami, jak za dawnych młodych lat.
Nawet lepiej bo dowiaduje się wielu nowych dla mnie rzeczy.Wspaniały program

tomastolcz
Автор

Wyrazy uznania dla Pańskiej pracy. Jak zawsze najwyższy poziom materiału.

podgoryt
Автор

Urodziłem sie w Szczytnie, ale tam nie mieszkam. Jak zawsze film profesjonalny. Kiedy byłem mały i stałem pod ratuszem a nie miałem pojęcia, że to nie jest zamek tylko ratusz! zastanawialem sie często gdzie stał tam ten Jurand? :) :) :)
Aaaaa... i pamietam sklep z zabawkami i pewex??? przy głównej ulicy... A to był juz wypas dla dzieciaka! .

ryszardzeranski
Автор

Zamki na Warmii i Mazurach to super temat. Prosimy o więcej.

piotrmatuszewski
Автор

Super poranek . I jeszcze Mazurskie Tajemnice.

odiodi