Różnicowanie ADHD

preview_player
Показать описание
Czy ADHD można pomylić z innymi zaburzeniami i chorobami? Bardzo często słyszę pytania dotyczące tej kwestii. Razem z dr Sugalską (neurolog z Centrum Terapii ALMA) staramy się wyjaśnić tę kwestię.

Rozdziały:
00:00 - Wstęp
01:27 - Zaburzenia somatyczne, nadczynność tarczycy
04:04 - Wykonywanie badań
07:43 - Zaburzenia snu
10:19 - Zaburzenia neurologiczne, padaczka
12:23 - Niepełnosprawność intelektualna, skupienie
14:50 - Rozwój mowy, infekcje
16:28 - FAS, alkohol
18:19 - Zespoły genetyczne
22:22 - Zaburzenia neurorozwojowe - autyzm
25:35 - Zaburzenia psychiczne
29:37 - Zaburzenia osobowości
32:14 - Mity o ADHD, diagnozowanie
40:24 - Czynniki zewnętrzne - stres, konopie
46:38 - Media elektroniczne
53:07 - Podsumowanie
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Bardzo szanuję za mówienie o szkodliwości alkoholu i marihuany

MartynaRowniak
Автор

Jestem pedagogiem specjalnym i muszę przyznać, że bardzo wartościowa wiedza. Dziękuję serdecznie prowadzącym:)

KrzysztofKulik-xl
Автор

Jestem wykładowcą z AUDHD i bardzo wiele wiedzy do pracy ze studentami czerpię z Pana nagrań. Dziękuję!

anntonina
Автор

Dziękuję! Duża dawka wiedzy dla studentki psychologii :)

GoSka
Автор

Bardzo interesująca dyskusja - dzięki🎉❤🎉

beatricerexros
Автор

A u mnie było odwrotnie - wada słuchu skutecznie zakamuflowała to, że mam problem z uwagą. Większość osób, opiekunów odnosiła wrażenie, ze czegoś nie dosłyszałam, a nie, że ja po prostu nie mogę się skupić.

kasiajaworska
Автор

oj, ja wole dzwonic bo nie chce sie stresowac nadmierna interpretacja czyjejs mimiki :D

HannahHannahHannah
Автор

Oficjalna diagnoza po ok 20 latach leczenia psychiatrycznego, mnóstwie leków psych. to: dystymia, depresja i choroba dwubiegunowa, której na pewno nie mam, wszystko po krótkich, 15 min wywiadach. Jak tu ufać lekarzom? Żaden z psychiatrów nie brał pod uwagę adhd ani autyzmu. Znalezienie lekarza, który chociaż by wierzył w istnienie adhd graniczy z cudem.Z obsewacji mamy i córki, komentarzy innych osób na nasz temat mam silne podejrzenie że zmagamy sie z adhd i może lekkim autyzmem. Mimo szukania pomocy przez tyle lat, ani ja ani dorosła już córka, jedyne co osiagnełyśmy, to antydepresanty, oraz na wyraźne żądanie ritalin. Dodam ze nasze życie jest pełne frustracji, porażek etc.

Anna-bvom
Автор

Błędem jest poleganie na lekarzach w kwestii badan laboratoryjnych jeali mamy ciężką do zdiagnozowania chorobę przewlekłą. Nalezy szukać na własną rękę. Chodzic do lekarzy ale rownolegle robic swoj własny przeglad najnowszych badań naukowych, czytać o ludziach z podobnymi problemami. Gwarantuję że w wiekszosci przypadków znajdziecie wcześniej co jest nie tak. Lekarze potrafią leczyc rzeczy oczywiste. Reszta problemow jest owiana legendą ze potrafią je leczyć. To jest tak samo jak z mechanikiem samochodowym. Do wymiany opon i zalozenia klocków to kazdy iest dobry. Natomiast są czasami z autem takie problemy ze nawet ASO nie da rady ;) Czytajcie i róbcie badania jesli lekarze nie wiedzą co wam jest. Moja rodzina jest dowodem na to ze to dziala. Jasne, trzeba miec odpowiednie klepki pod kopułą, ale kumaci zrozumieją o co chodzi.

marko_z_bogdanca
Автор

U mnie dopiero objawy bardzo podobne do ADHD (problem z motywacja, zabraniem sie za prace, kotynuacja rozpoczetych zadan, angedonia, dekoncentracja, zapominanie (roztrzepanie)) pojawiły sie po intensywnym nałogu od mefedronu, i to dopiero po 2 latach abstynencji. Wczesniej bylem kompletna odwrotnoscia tych cech - zawsze wszystko dopiete, zorganizowane, energia, otwartosc, pamiec perfekcyjna zarowno robocza jak i dlugotrwala.

Intensywnosc nalogu doprowadzila do stanu absolutnej nitolerancji na stymulanty - podaż metylofenidatu, nawet dawki 10mg, konczy sie buntem organizmu - reakcja stresowa, podniesiona temperatura ciala, szybki oddech, kwasny zapach z ust, lęk.

Rozwoj tak nietypowej reakcji tez odegral istotna role w tym ze ostatecznie juz nie przyjmuje mefedronu i podobnych od 4 lat.

Wydaje mi sie ze nalog spowodowal zmiany neurodegeneracyjne w OUN lub trwałą allostazę z rozregulowaną ekspresją poszczegolnych typow receptorow czy innych bialek (d FOSb itp) czyli taka skrajna postac fizjologicznego zjawiska nazywanego uzaleznieniem, mimo ze nie widac tego na MRI, ale MRI wykryje uraz czy martwice spowodowana udarem a nie uszkodzenia bardzo rozproszone w obrebie drzewa neuronalnego. Tu raczej trzebaby wykonac PET-ct z jakims ligandem np agonizujacym rec. D1, D2 itp. No ale nie slyszalem, zeby ktos prowadzil taka diagnostyke poza przypadkami stricte naukowymi.

Lekarka w zasadzie rozklada rece, a u mnie wystepuje ogromna anhedonia, amotywacja, dysforia, apatia, wszystko mnie ciagle boli, mecze sie szybko, zaden lek przeciwdepresyjny nie przynosi poprawy (ssri, snri, nassa, imao) - jedynie rTMS daje jakis tam efekt, ale tez nie jest idealnie. No i oksykodon czy morfina tez poprawia stan 😅 ale to jak z deszczu pod rynne..

Mam zdiagnozowane uzaleznienei, depresje, adhd i borderline 😂


Funkcjonowac jakos funkcjonuje prowadze firme, chodze na silownie, dzwigam dosc spore ciezary, w zasadzie robie to na poziomie zawodniczym. Natomiast przeraza mnie to ze do wszystkiego musze sie ogromnie zmuszac, bo mi sie nic nie chce i odczuwam potezna niemoc do robienia czegokolwiek. Mam ogromna ochote sie wylogowac z rzeczywistosci..

mgrzeg
Автор

Dzień dobry, pracując jako psycholog pracujący w placówce publicznej mam często niestety doświadczenie, że lekarz-psychiatra stawia dziecku rozpoznanie po krótkiej konsultacji opierając się na wywiadzie i informacji wydanej przez psychologa o ryzyku zaburzenia. Nie prowadzi medycznej diagnostyki różnicowej pomimo tego, iż jasno wskazujemy w informacji, że jest to potrzebne. Z drugiej strony jako psycholodzy nie mamy kompetencji kierować np. na badania endokrynologiczne, neurologiczne. Zastanawiam się zatem, jakie byłoby tu optymalne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że nie mamy wpływu na to, do jakiego psychiatry wybierze się klient (jako pracownicy oświaty nie możemy polecać np. placówek prywatnych), a dobrze byłoby jednak wykluczyć podłoże somatyczne (np. nadczynność tarczycy przy ADHD, zespół PANDAS przy spektrum autyzmu czy chociażby tak częste powiększenie migdała gardłowego).

marypowerstuff
Автор

Co w sytuacji gdy swojego dziecinstwa sie nie pamieta. To moze byc efekt traumy, ale trauma ADHD nie wyklucza. Jestem zmeczona juz szukaniem tego co mi jest. 10 lat, a ja dalej nie wiem :(

monikapatnikow
Автор

Pan doktor ma, tak mi sie wydaje Adhd😊

dorotalaris
Автор

W dzieciństwie nie ma depresji jeśli dziecko nie ma terapii EEG biofeedback na tyle głowy...na punkcie odpowiadającym za smutek - trzeba to sprecyzować. Mogą być te punkty "ruszane" np.: dla czytania emocji u siebie i innych i przeżywanie emocji. W takiej sytuacji można uzyskać w wywiadzie informację mylącą. I może zaistnieć sytuacja "leczenia wywiadu". A wiadomo, że EEG biofeedback uplastyczni emocje i jest ich ile trzeba - wystarczy dokończyć terapię. Taka sama sytuacja może zaistnieć z przepisywaniem opinii i diagnoz na zasadzie "kopiuj- wklej", ogromna krzywda dla ludzi, którzy przeszli treningi EEG biofeedback, w której w trakcie możemy mieć różne obserwacje. I trzeba mieć wprawione oko, żeby widzieć w tym działania terapeutyczne. Natomiast po zakończeniu i podsumowaniu treningu EEG biofeedback wszystkiego jest ile trzeba. Człowiek mimo np. z. Aspergera funkcjonuje dobrze. Dlaczego więc lekarze usiłują leczyć opinie i diagnozy z przeszłości? - To jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe...
Również sami terapeuci mogą mieć własne osobiste diagnozy, wpływające na jakość pracy i warto poprawić własne funkcjonowanie, a zatem i jakość swojej pracy

hannawirska-domagala
Автор

Fajnie by było gdyby mikrofon nie zbierał osobno lewego i prawego rozmówcy, bo gdy słyszy się prawą osobę na prawej słuchawce a lewą na lewej jest ciężko się skupić:P

kajpa
Автор

a jak się ma OCD do ADHD ? Czy oba zaburzenia mogą współwystępować ? Pozdrawiam

BlaBla-xyxr
Автор

Gdzie zrobić diagnozę w kierunku ADHD u osoby dorosłej.

zanettademska
Автор

Pytanie: powiązania między kortyzol em a dopaminą. W jakich wartościach kortyzol powinien zaniepokoic lekarza.

Kamilz
Автор

Czy ADHD współwystępuje też z Zespołem Ehlersa-Danlosa?

MalgorzataElzbieta
Автор

Pana rozmowy i wykłady są bardzo inspirujące i jestem za nie bardzo wdzięczna. Chciałabym jedynie zwrócić uwagę, że oprawa muzyczna początku i zakończenia programu jest dla mnie trudna do zniesienia - tego typu głośne i gwałtowne dźwięki bardzo źle na mnie wpływają, muszę wyciszać te części, choć nie zawsze zdążę.

martapolna