JAK INVESTOVAT DO ETF? „Investováním strávím 2 minuty měsíčně“, říká Rozbité prasátko.

preview_player
Показать описание
💛 Na Patreonu zjistíte, kam investují mí hosté, získáte nové rozhovory s předstihem, exkluzivní epizody nebo audio dříve než na Spotify.

💙 Partnerem pořadu je Wolt - 👇 10x50 Kč pro nové uživatele

🤝 Partneři | Finanční služby, které rád využívám

📈 J&T Banka | Vše začíná potkáním

📊 Portu | Začněte jednoduše s pasivním investováním - 300 Kč pro nově zaregistrované

📈 Anycoin | Tady nakupuju krypto

👀 Kde mě sledovat?

👤 Jakub Dvořák

je autorem projektu Rozbité prasátko. Začínal psaním blogu, dnes má i vlastní podcast, ve kterém přibližuje lidem pasivní investování. Je autorem knihy Průvodce pro pasivní investování. Kromě pasivního investování se věnuje i process miningu. „Pozitivní cash flow byla bodem zlomu, která mě donutila přemýšlet o penězích. Z ničeho nic jsem začal číst knihy o osobních financích, poslouchat podcasty a investovat na vlastní triko. Stal se ze mě finanční šprt a během několika měsíců se ve mně probudila nepotlačitelná touha začít sdílet nově načerpané znalosti s okolním světem. A tak jsem udělal to, co by udělal každý mileniál: Založil jsem si blog Rozbité prasátko."

🕗 Časová osa

0:00 Partner pořadu
0:18 Spoření a brigády v mládí
01:52 Měly by děti spořit do prasátka?
02:27 Pořízení dětí jako investice
04:01 Mám jako dospělý člověk spořit do prasátka?
04:21 Jakubova profese - process mining, data mining a optimalizace nákladů
06:52 Nahradí umělá inteligence kreativní práci?
08:19 Jak se zrodilo Rozbité prasátko
10:34 Nejčtenější články
11:55 Penzijní spoření
15:17 Které finanční produkty vnímá Jakub jako nevýhodné
18:18 Kreditní karty
19:49 Bydlení ve vlastním vs. bydlení v nájmu
21:33 Základní chyby v investování
25:16 Investování s dluhem, hypotéky
26:52 Představení Jakubovy knihy a další doporučená četba
30:14 Finanční nezávislost
32:03 Jak se měří finanční nezávislost
33:56 Jaké akcie nakupovat
34:27 Rozdíl mezi indexem a ETF, definice pasivního investování
36:22 Pasivní vs. aktivní investování
39:34 Proč není pasivní investování masově rozšířené
40:06 Výhody a pozitiva pasivního investování
41:40 Pět znaků pasivního investování
44:55 Může aktivně spravovaný fond konkurovat fondu pasivnímu?
45:38 Nevýhody pasivního investování
46:58 Základní strategie pasivního investování
48:57 Kdy začít investovat
49:59 Časování trhu
51:49 Jak vybrat správný ETF
52:59 Konkrétní příklady globálních ETF
56:28 Akumulační vs. distribuční ETF
59:48 Dluhopisové ETF
01:01:52 Stačí nákup S&P 500 na zajištěný důchod?
01:03:45 Který ETF fond by neměl chybět v portfoliu
01:04:28 Kde nakupovat
01:05:55 Portu
01:08:34 Degiro a XTB
01:09:46 Co se stane když zkrachuje broker
01:11:42 Důvěryhodnost investičních platforem
01:12:11 Soutěž o knížky a pozvánka na Patreon

🔗 Odkazy

🎥 Produkce

⚠️ Disclaimer

Veškerý obsah na mém profilu a kanálu včetně popisků či komentářů slouží výhradně ke studijním účelům. Obsah v žádném případě není investičním poradenstvím týkajícím se investičních nástrojů. Obsah není ani návrhem na uzavření smlouvy o poskytování investičního poradenství. Pokud je na tomto profilu zmíněn některý investiční nástroj nebo jiná investiční příležitost, neznamená to, že je pro Vás vhodný nebo že Vám osobně ho doporučuji. Rozhodnutí o investování a odpovědnost za jeho důsledky je na Vás. Investování s sebou vždy nese rizika, která mohou vyústit ke ztrátě části či všech vložených prostředků. Čím vyšší je potenciální výnos investice, tím vyšší je obvykle také riziko. Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Prasátko proto, že dříve vlastnit dobytek a nebo hospodářská zvířata bylo bohatstvím. Malé prasátko je malé bohatsví, které když budeš dobře krmit stane se velkým....
Jednoduché a logické...

johnyrone
Автор

super podcast! Zkus pozvat i Richarda Rumpela (Investiční bramboru), to by mohl být taky zajímavý podcast

RozbadSaMpRozbad
Автор

Ještě mi nikdo nevysvětlil argument proti hypotékám, že se s ní zavazují na dlouhé roky. Ale s nájmem se přece taky zavazuju. Nechci bydlet na ulici, takže ho platit musím. Akorát po 20 letech nemám stále nic. V případě hypotéky mám byt.

tomashulva
Автор

Super podcast, sympatický host :) hezky shrnuto

jakubm
Автор

Skvělý díl, na tohle jsem čekal a takovýhle pohled tu všeobecně chyběl. Ještě by bylo časem dobré třeba rozebrat víc dopodrobna investiční platformy a pohledy zkušenějších na nich. Já jsem třeba u pasivní investování nejvíc tápal, jakou platformu nejlépe vybrat.

Trading 212, Fondee, Portu, Eward od Wood Company, Amundi Rentier S atd.. :)

lackogriga
Автор

Podíval jsem se na stránky prasátka a doporučuje službu Mintos, já bych chtěl na tuto službu upozornit, již více než 30 procent kapitálu mám ve vymáhání už přes rok, a na supportu žádné odpovědi, řešení nic a to byly zajištěné půjčky. A nejsem sám. Pokud nechcete dopadnout jako já tak se této službě vyhněte.

LeoMessi-bphe
Автор

Pěkný rozhovor. Jen tedy musím podotknout, že Portu, které tak chválíte, si bere ročně 1 % z portfolia, což jste nezmínili a v horizontu let a složeném úročení je to tedy opravdu hodně. A mělo by to být zmiňováno. Protože to, co dokáže Portu za kumulačně vysoký poplatek, člověk zvládne sám za pár korun např. přes brokera DEGIRO nebo XTB.

h.h.
Автор

12:10 Toufam si tvrdit, ze Penzijko je spatny produkt se dvemi vyjimkami: 1. Zakladate ho 5 let pred duchodem. 2. Dostavate od zamestnavatele nejaky zajimavy prispevek. Ja mam penzijko jen kvuli zamestnavateli a prispivam jen do vyse, abych dosahl na nejnizsi statni prispevek.

jiriandrys
Автор

Zdravím, jen bych chtěl doplnit že dividendy většinou chodí k brokerovi už zdaněné a jako zaměstnanec za rok 2023 nemusím podávat daňové přiznání pokud součet dividend za celý rok nepřekročí hranici 20 000kč . Loni to bylo pouze 6000kč . Většinou je vyplácí firmy které už nemají kam růst nebo rozvíjet se a jsou ve svém oboru/odvětví na maximu, jsou to peníze které firmě nechybí a někde dokonce nesnižují hodnotu akcie /firmy a jsou vypláceny dlouhodobě i s růstem, jako doplněk k akumulačním fondům to není špatné když je můžeme reinvestovat, protože není na výběr u akcií které nejsou akumulační, jen pouze může růst hodnota akcie.

jarodpm
Автор

Včera jsem byl v bance založit penzijko. PAní mi ho vymluvila, že jsem na něj mladej a vyberu ho dřív než v 60 a příjdu o příspěvky. podle mě měla pravdu a založil jsem si raději stavebko a investiční fond

milanmikes
Автор

@VojtaZizka
Díky za další skvělej podcast:
Mám penzijko jen kvůli tomu, že mi tam přispívá zaměstnavatel 1300 Kč měsíčně.
Já posílám, abych dostával max. podporu, tzn. 1000 Kč. Asi nemá cenu tu rušit ne? Mám to jako poslední záchranu, kdyby mé stockpicky selhaly.

mikrajtmajer
Автор

Kluci, jak můžete doporučovat Portu s jejich poplatkem okolo 1% hned poté co předtím ukážete, jak velký rozdíl Vám za několik let udělá poplatek 0, 2% vs 2%?

sreicos
Автор

Skvělé video! Dá se někde kniha "Průvodce pro pasivní investování" ještě sehnat?

deesel
Автор

K penzijnímu spoření jen taková vsuvka.
Osobně si dávám na penzijko 300 Kč / měsíc, ale můj zaměstnavatel mi dává 600 Kč / měsíc.
Ve výsledku se to určitě vyplatí, pokud je někdo zaměstnanec a dostává peníze od zaměstnavatele v rámci příspěvku na penzijko.
Platit si ho sám bez příspěvku je asi k ničemu, lepší to hodit do ETF, což je můj osobní názor :)
Ale je super možnost, že to kdykoliv zrušíš, vytáhneš a použiješ na cokoliv svého, případně na jinou investici, což mě nenapadlo a za takový nápad děkuji Vojto.
Na 100% by každý mladý měl investovat do čehokoliv pravidelně, aby se zabezpečil.
Sám teď vidím ten rozdíl, jak bych na tom mohl být, kdybych začal v 18-ti letech nebo dřív investovat.
Začal jsem cca ve 22 letech a nehodlám přestat (teď mi bude 26).
Ať se Vám daří, hezký den :)

theharst
Автор

Penzijní spoření mam, ale jak říkáte mam v planu ho po určité době zrušit, vybrat příspěvek od zaměstnavatele a reinvestovat dále.

ottoveselka
Автор

Ahoj, jsem zacatecnik...a moc se mi libi tva videa :) kolik prosim stoji predplatne na mesic na Patreonu? Diky :)

lenkasoukupova
Автор

ad financni nezavislost - nemusi se jednat nutne o cashovani dividend a mit nohy nahore. Jedna se i o nezavislost na konkretnim oboru, zamestnani, atd. Je lepsi mit alternativu a nehroutit se pod tlakem KPI a sefa.

tomasdoubek
Автор

zajímavá diskuze, jako vždy :-) nicméně si neodpustím rýpnutí s Portu - ty roční poplatky rozložené do měsíců jsou opravdu síla a komukoliv to cpete, byste to měli imho říct, že zadarmo to fakt není a s investicí 1000-2000KČ/měsíc (pochybuju, že začínající investor do toho bude cpát desítky tisíc) se to vlastně vůbec

johhnycash
Автор

56:28 Akumulační vs. distribuční ETF
Pokial ide o akumulačné etf alebo distribučné etf (čo sa týka dane z dividendy) tak dane sa samozrejme zaplatiť musia. Zaplatia sa u zdroja a ja už danové priznanie nepodávam. Rozdiel je však že v akumulačnom sa reinvestujú naspäť, pri distribučnom sa vyplatia investorovi.

dusanbaran
Автор

Jako dobrý. Pokud někdo chce investovat, tak ETF (hlavní americké indexy), jsou opravdu nejlepší.
Myslím si, že není produkt pro nezkušené, to je produkt pro všechny. Index SP 500 dělá 10% ročně (samozřejmě plus minus), vždyť spousta rádoby investorů by za toto byla ráda.

romankratochvil