Výhody a rizika investování do ETF

preview_player
Показать описание
Vytvořeno jako bonusový materiál pro XTB online konferenci 28.11.2020.

Při investování od ETF bychom měli pamatovat na rizika, která jsou s touto investicí spojená. Investor by měl vědět, co nakupuje, a kolik za to platí, kdy první pohled mu může dát PE poměr. Investor do ETF fondů by si také měl dát pozor na složení daného ETF a na to, kolik zaplatí jako roční poplatek.

Moderní trend pasivního investování změnil kontext investování do akcií, kdy dlouhé růsty mohou být následovány ostrými propady cen.

0:46 Co je ETF
1:45 Příklad Vanguard ETF (VOO)
2:52 Náklady aktivního fondu
4:34 Příklad ETF uran
6:29 Shiller CAPE ratio (PE poměr)
7:29 Diverzifikace ETF
8:19 Jaké ceny očekávat v budoucnosti?
9:54 Pasivní investování mění dynamiku cen
12:00 Riziko nevědomosti
13:15 Shrnutí

Video má výhradně výukový či informační charakter. Nejedná se o investiční doporučení, investiční poradenství či finanční poradenství. Ve videu mohou zaznít myšlenky či tvrzení ohledně budoucnosti. Tyto nejsou předpovědmi a realita se bude pravděpodobně lišit. Video obsahuje subjektivní názory autora. Usiluji o to prezentovat co nejkvalitnější informace, přesto nejsem schopen garantovat jejich přesnost a úplnost.

Ing. Jindřich Pokora, M.A.

#etf #fondy #investice
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Dobrý den, pane Pokora, přestože váše videa respektuji a máte mnohem více odběratelů než já, musím s vámí v některých bodech nesouhlasit, nebo je upřesnit. 1) V rámci CAPE ratio jsme byly daleko více výše i před krizi z roku 2008 ( to lze z grafu taky vyčíst), zároven jsme pořád níže než před dot.com bublinou 2) Jak jste zmínil velkou část valuace s&p 500 nyni tvoři technologické firmy a ty jsou také v dnešní době nadhodnocené z hlediska p/e, nikoliv zbytek společností z indexu sp500, které se třeba z breznoveho propadu 2020 ještě nevzpamatovaly. Analýza Star Capital nepočítá s intervencemi FEDu a americké vlády, nehledě na to, že většina analýz, které jsou vytvořeny jsou mylné, nebral bych ji jako závaznou je to jen další analýza ze tisíců. Pokud zminujete volatilitu indexových fondu, tak je to prinejmenším zavádějící, protože pokud je volatilní indexový fond, jsou volatilní aktiva v něm tedy jednotlivé akcie, není to tedy negativum indexových fondů. To, že investoří neví, do čeho investují pokud nakupují indexové fondy je právě ta výhoda jelikož nakupuji jak ty vítěze tak ty poražené. Zminil jste že aktivni správci fondů nedokáži překonávat indexové fondy, je bláhové si myslet, že to zvládne běžný občan, který se investování věnuje krátce tedy to je spíše další pozitivum pro indexové fondy. Ohledně investování např. do Ruských aktiv, jsou možná méně nadhodnocené nicméně všichni víme, že světové burzy jsou více méně korelované na sebe. Jednoduše řečeno pokud půjde do kytek USA pujde do kytek i Rusko a zbytek světa.

Автор

etfka su fajn investicia pre vecsinu investorov :) ja preferujem individualne akcie

cashflowinvestor
Автор

Co doporucujete pro zacinajici investory, kteri se rozhodnou investovat do ETF v tuto dobu. Mam napriklad 150 tisic a premyslim jak zacit. Vlozit jednorazove vse a pravidelne mesicne investovat 3 tisice a nebo rozlozit 150 tis. v case napriklad po 20 tis. a pote 3 tis. kazdy mesic..Diky Radek

Raduna
Автор

Zdravím, chtěl bys se zeptat. Mám problém chtěl bych si zakoupit akcii Planet 13 (PLNHF) ale nemohu najít nějakého evropského brokera, u kterého by tato akcie byla k dispozici, nevíte o nějakém?

lukes
Автор

Díky za všechna videa.
Nyní mimo téma - po migraci interactivebrokers/LYNX kvůli brexitu - máte stále možnost nakupovat akcie v RUB či HKD tím způsobem, že si tyto měny přímo nakoupíte/zkonvertujete v novém účtu? Dle informací totiž RUB ani HKD nejsou po migraci podporovány, jestli to dobře chápu.

besttest
Автор

Pokud běžná euro-populace ztratila možnost střádat své úspory do klasických aktiv jako jsou vkladní knížky a podobně díky záporným sazbám a inflaci, tak hledá samozřejmě jiné možnosti jak se uchránit před ztrátami. Jedna z možností je investovat do ETF. Je to možná ta nejjednodušší volba, jak zhodnotit svůj majetek. A mám obavy, že se takové investování skrze něco neurčitého, kdy jsou indexy all-time-high, brzy vymstí. Myslím si, že už některé hlavy vymýšlí způsoby, jak se z tohoto zacyklování dostat ven. A bude to velmi bolet. Stačí neočekávaně zvýšit úrokové míry. Letos a snad ani napřesrok žádný velký třesk nečekám, ledaže by se ta současná pandemie vymkla kontrole díky neúčinnému očkování. Mám pocit, že jsme se ocitli v nějakém nevyzkoušeném sociálním experimentu-bublině.

politruc
Автор

Asi je taky potřeba si připomenout, že řadu ETF ovlivňuje contango, tzn. ony nakupují vzdálené futures a prodávají nejbližší. Takže cena takového ETF stabilně klesá. U uvedeného URA to je celkem dobře vidět. Určitým řešením můžou být bull ETF, ale tady vím jen o SOXL, který opravdu dlouhodobě stoupá. Další věc je zákaz EU obchodovat s US ETF, ale to asi ví dnes už každý.

ivozurek
Автор

Pozdravujem, kde si viem pozriet Vase portfolio ? resp je to verejne dostupne ? vopred vdaka

krajco
Автор

názor na Alibabu a aktuální dění okolo?

filda
Автор

Díval som sa na toto video, a vyzerá, že ten problém s pasívnym investovaním nie je až tak veľký. Čo si o tom myslíte? Zaujímavý je fakt, že len pri 96% nákupov/predajov ETF sa deje na sekundárnom trhu, takže to neovplyvňuje ceny podkladových aktív pretože tie nie sú vtedy obchodované.

michalhumaj