Dalie - rozmnażanie i uprawa. Wykopywanie i przechowywanie dalii - rośliny na balkon

preview_player
Показать описание
Dlaczego warto uprawiać dalie? Jak je rozmnażać? Jak sadzić i pielęgnować? Dalie są naprawdę fascynujące. Chyba u żadnej innej ogrodowej rośliny nie spotyka się aż tylu różnorodnych form i barw kwiatów. Zakwitają późnym latem i jesienią, wtedy nie sposób przejść obok nich obojętnie. W Polsce dalię nazywa się również georginią lub wielgonią.
Pochodzą z Ameryki Środkowej, są rodowitymi Meksykankami. Znali je i uprawiali już Aztekowie. Kwiaty te zdobiły ołtarze azteckich świątyń. Do Europy przywędrowały dzięki hiszpańskim kolonizatorom pod koniec XVIII wieku. Dalie bardzo łatwo się krzyżują, więc już pod koniec XIX wieku znanych było kilka tysięcy odmian. Dokonano podziału na grupy, biorąc pod uwagę typ kwiatu, chociaż dopasowanie wszystkich odmian do poszczególnych grup to już prawdziwy kalejdoskop. Wyróżnić możemy między innymi:
Dalie pomponowe – mają zwarte kwiatostany o niemal kulistym kształcie
Dalie kołnierzykowe – większe płatki zewnętrzne tworzą charakterystyczny kołnierzyk wokół rurkowatych płatków wewnętrznych. Płatki zwykle mają kontrastujące ze sobą kolory.
Dalie kuliste – podobne do pomponowych, wykształcają jednak większe kwiatostany i płatki nie są tak mocno zwinięte.
Dalie pojedyncze – zwykle 8-10 płatków luźno otacza środek kwiatu. To głównie odmiany karłowe.
Dalie dekoracyjne – ich kwiatostan składa się z płaskich i szerokich płatków, które stopniowo zmniejszają się w kierunku środka. Brzegi płatków czasami są karbowane.
Dalie półkaktusowe – płatki podwinięte są do połowy długości, a u podstawy bywają lekko pofałdowane.
Dalie grzybieniowe – są podobne do lilii wodnych i tworzą płaskie kwiatostany, o dużych gęsto ułożonych płatkach.
Dalie peoniowe – mają pełne kwiaty o szerokich, niemal płaskich płatkach.
Dalie kaktusowe – wszystkie płatki są wywinięte oraz zaostrzone i tworzą zwarty kwiatostan.
Dalie storczykowe – ich płatki są długie i wąskie, układające się w gwieździste kręgi, mają ciekawe, cieniowane ubarwienie.
Dalie anemonowe – jeden lub kilka okółków szerokich płatków otacza kępkę kwiatów rurkowatych, ciasto osadzonych wewnątrz kwiatostanu.
Kolor niebieski, to jedyny kolor, który nie występuje w palecie barw kwiatów dalii. Rozmiary roślin również są bardzo zróżnicowane, od niewielkich, osiągających 30-40 cm wysokości do 2-metrowych gigantów.
Marzeniem hodowców dalii jest wyhodowanie takiej odmiany, która będzie odporna na mróz. Na razie się to jednak nie udało.
Dlatego wraz z nastaniem pierwszych jesiennych przymrozków, trzeba wykopać ich karpy. Przechowujemy je w przewiewnych warunkach w chłodnym miejscu, najlepiej o temperaturze 5-7 stopni Celsjusza. Ponownie sadzimy dalie po ustąpieniu przymrozków, w drugiej połowie maja. Można je podpędzić wcześniej w donicach i wysadzić do gruntu już lekko podrośnięte rośliny. Wcześniej zakwitną.
Dalie nie należą do roślin trudnych w uprawie. Kochają słońce, warto więc wybrać dla nich słoneczne miejsce. Nie lubią gleby podmokłej, jeżeli więc mamy taką w ogrodzie, można posadzić rośliny na lekkim wzniesieniu. Przy sadzeniu warto wrzucić do dołka garść kompostu lub nawozu. W zagłębieniu musi się zmieścić cała karpa wraz z warstwą gleby, która będzie ją przykrywać. W przypadku dalii warstwa przykrycia powinna wynosić od 3 do 5 cm. Te karpy, które podczas zimowania bardzo się skurczyły lub pomarszczyły, możemy przed sadzeniem poddać 24-godzinnej kąpieli wodnej.
Rozmnażanie dalii jest niezwykle proste, mamy 3 metody: przez podział karp, przez sadzonkowanie i przez wysiew nasion. Podział karp wykonujemy przed sadzeniem, oddzielony fragment powinien składać się z 2 lub 4 bulw i co najmniej 1 kawałka łodygi. Potem praktycznie przez cały sezon wegetacyjny można ukorzeniać dalie przez sadzonki zielne. Generatywnie, z nasion, rozmnaża się często odmiany rabatowe. Karłowe dalie wysiewamy w doniczkach wczesną wiosną i w maju sadzimy je w ogrodzie lub wykorzystujemy w doniczkowych kompozycjach.
Dalie mają naprawdę szerokie zastosowanie. Można z nich tworzyć zestawienia jednogatunkowe. Można też łączyć nasadzenia dalii z innymi roślinami. Odmiany karłowe świetnie wyglądają posadzone w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Aby dalie utrzymywały długie kwitnienie warto je regularnie oczyszczać z przekwitniętych kwiatostanów. Pamiętajmy też, że dalie nadają się doskonale na kwiaty cięte. Ich bukiety zawsze wyglądają wspaniale, nawet jeżeli ktoś nie ma talentu do układania kwiatowych kompozycji. Dzięki usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, chronimy również rośliny przed chorobami grzybowymi, np. szarą pleśnią, która podczas dżdżystej pogody często atakuje przekwitnięte kwiatostany.
Generalnie,przy starannej uprawie dalie nie chorują.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Cudownie przekazany komentarz, głos ogrodniczki ciepły, miękki i miły tak, jak dalie, dziękuję bardzo za pomoc pozdrawiam serdecznie

zofiazebrowska
Автор

Super dziękuję za tak dokładnie i ładnie przedstawienie przepięknych kwiatów dali, pozdrawiam serdecznie.

babciastaruszka
Автор

Dalie, królowe lata w ogrodzie. Mnóstwo pięknych odmian. Zawsze mam kilkanaście odmian.

MegaPaul
Автор

Świetny filmik. Dzięki bardzo. W tym roku zaczynam swoją przygodę z DALIAMI 😀. Zakupiłam 4 karpy, już podpędziłam i dzisiaj (tj 7. 05.22) przesadzę do ogrodu bo przymrozków ma nie być a ja nie mogę się doczekać. Pozdrawiam serdecznie 😀😘

mirastudio
Автор

Dalie mam około 50 kolorów są przepiękne to hluba mojego ogródka

lucynazajac
Автор

Witam lubię bardzo twoje filmiki od jakiegoś czasu uwielbiam kwiaty w domu mam teraz dalie w donicy w mieszkaniu, czy muszę też ja wykopać na zimę

evapicha
Автор

Piękne dalie, czyli sadzone z nasion też można je wykopać i przechować przez zimę??dobrze zrozumiałam ?

iwonagierczak
Автор

W maju posialam ziarna dalii w doniczkach.Jak do tej pory sa tylko liscie i korzonki.Czy te doniczki moge przechowac przez zime w domu.I czy w przyszlym roku zakwitna??

Daniela
Автор

Czy hodował ktoś z powodzeniem dalie w donicy na balkonie ?

marcint
Автор

Jak przechowywać wykopane karpy przez zimę?

MorganPolska
Автор

Dalie piekne kwiaty ale slimaki je czesto atakuja

annapiotrowska
Автор

najpierw mowia ze nie choruje, a potem ze sa atakowane przezszkodniki., nie ma sensu taka odpowiedz,

marzenaszczepanski