MiG-21F-13 | w Polsce

preview_player
Показать описание
Samolot myśliwski MiG-21F-13 był jednym z pierwszych samolotów odrzutowych rozwijających prędkość naddźwiękową wykorzystywanych w polskim lotnictwie wojskowym. Historia dostaw samolotów MiG-21 do Polski jest dość ciekawym wątkiem i dzisiaj tylko się po niej prześlizgniemy. Dlaczego? Głównie dlatego, że temat ten naprawdę wymaga długiego i dokładnego omówienia, a na to póki co brakuje mi czasu, ponadto każdą wersję należało by omówić osobno, a tych było w Polsce naprawdę sporo. Kiedy zaczęła się historia samolotów MiG-21 w polskich barwach? Odpowiedź jest dość nieoczywista. W 1953 r., zmarł Stalin, po krótkim okresie walki o władzę kontrolę nad Związkiem Radzieckim przejął Nikita Chruszczow, który był znany z różnych radosnych zachowań, np. podczas wizyty w siedzibie ONZ gdy nie chciano dopuścić go do głosu, zdjął buta i zaczął nim walić w pulpit. Można? Można. Tak czy inaczej w drugiej połowie lat 50., w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zaczęto zdawać sobie sprawę z faktu, że samoloty myśliwskie zaczynają osiągać coraz większe prędkości maksymalne, a wykorzystywane w tym czasie przez polskie lotnictwo wojskowe maszyny nie zawsze dotrzymują kroku najnowszym konstrukcjom radzieckim i zachodnim. Naturalnym rozwiązaniem było poszukiwanie szansy na pozyskanie czegoś lepszego. Polska, będąca wówczas częścią bloku wschodniego nie mogła szukać maszyn na zachodzie – sięgnęła więc po radzieckiego MiGa-21.

W materiale wykorzystałem fragmenty nagrań z kanałów:

A teraz z pozdrowieniem dla marud, poszukiwaczy zaginionych Arek i tym podobnych, BIBLIOGRAFIA, czyli tego się nie spodziewałeś Tuhaj - Bej:

#lotnictwo #aviation #airforce #fighter #myśliwiec #mig21fighterjet #mig #mig21 #polska #poland #wojskopolskie #wojsko #historia #historiapolski #prl #reklama
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

ależ to piękny samolot, sylwetka taka, że wciąż wyglada dla mnie jak samolot przyszłości

luckieluck
Автор

Jak zwykle zagadnienia przedstawione z ogromna dozą wiedzy. No i glos lektora uspokaja widza, mimo tego, ze tempo wypowiedzi jest duze. Dwie lapy w górę.

wiesawzbiec
Автор

Co do kwestii tego kamuflażu na pojedynczym MiG-u. Samoloty były dostarczane bez żadnej powłoki lakierniczej, goły metal. Instrukcja przewidywała z czasem "zabezpieczenie" samolotu. Być może rozważano zastosowanie jakiegoś kamuflażu zamiast bezbarwnego lakieru na jaki ostatecznie się zdecydowana i jaki stosowano wcześniej np. na Lim-ach. Malowanie podobne do tego MiG-a stosowano przecież choćby na samolotach Lim-6. W późniejszych latach, kolejne wersje MiG-a, były nawet malowane kolorami od białego po szary.

baltazargabka_
Автор

Moja wiedza lotnicza kończy się na przeczytaniu „Bitwy o Anglię„ .Jednak z przyjemnością oglądam kolejne odcinki.Jak dla laika trochę za dużo szczegółów nazewnictwa technicznego ale ogólnie świetna sprawa.Pozdrawiam

arek
Автор

Co do licencji, to oprócz względów politycznych ważniejsze były raczej praktyczne - MiG-21 to samolot rząd wielkości bardziej skomplikowany od MiG-15 i MiG-17, do tego dużo droższy. Zarówno wdrożenie produkcji było znacznie bardziej kosztowne niż maszyn starszych typów, jak i przewidywana ilość egzemplarzy do wyprodukowania mniejsza - to się ekonomicznie spinało mniej niż zakup gotowych maszyn. Czechosłowacja dostała licencję i ostatecznie skończyła na 100 wyprodukowanych maszynach odpowiadających radzieckiemu F-13, a dalsze samoloty nowszych wersji też w ZSRR kupowali, sami skupiając się na masowej produkcji treningowych L-39, tak jak nasze zakłady skupiły się na produkcji śmigłowców Mi-2 i kukuryźniaków An-2. I dla Czechów i dla nas głównym odbiorcą był ZSRR...

gallanonim
Автор

5:23 Zdjęcie Miga z muzeum w Witoszowie Dolnym 😀

etf.
Автор

ponawiam, wydaje mi sie ze nikomu nie chce sie klikac na wirtualna kawe co chwile tylko wola ustawic wsparcie kanalu stale pobierane co miesiac przez Patreon. Material zajebisty jak zawsze. :)

Rzymek
Автор

Pamietam, ze na obrzezach lotniska wojskowego w Bemowie staly dwa IL 28 i kilka Mig 15 - 17. Wchodzilismy tam nielegalnie z kolegami i skakalismy po tych samolotach. Mialem wtedy moze ze 12-13 lat

kangurwisnia
Автор

Piotr jeśli mogę to podrzucam Ci temat o zrobieniu odcinka a moze odcinków poświęconych lotniczym zabytkom w muzeach lotniczych w Polsce. Np w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie stoi największy uzywany w Polsce śmigłowiec Mi-6A, a także jedyny w Polsce damolot Dassault Mirage IIIC (dwa pozostałe MIrage jeden w Dęblinie a drugi w MLP w Kraowie to wersja 5BA), o którym jakoś nikt nie wspomina. Oba zabytki pochodzą ze wspomnianej przez Ciebie kolekcji prywatnej. Dodam jeszcze, że Mi-6A wylądował na terenie tego lotniska o własnych siłach a po śmierci właściciela kolekcji powoli dewastowany. Model tej maszyny zbudował właśnie po pobycie na terenie tej kolekcji znakomity polski modelarz Amdrzej Ziober z Poznania. Model jest wykonany w skali 1/72 z zestawu firmy Amodel i jest on zbudowany na ultra wysokim poziomie można powiedzieć śmiało, że jest to najlepszy model Mi-6A na świecie - model ma np odwzorowaną całą konstrukcję metalową belki ogonowej widoczną pod zdjętymi blachami poszycia. A wracając do glownego tematu komentarza myślę, że miałbyś co pokazywać bo te muzea mają wiele fajnych i niezwykłych zabytków.

Azawakh
Автор

Stalin zdechł a nie zmarł.. 🤣😜
Świetnie opracowany i przedstawiony materiał.
Pozdrawiam

tomash
Автор

MiG21 Lancer wycofany z wojsk powietrznych Rumunii w maju tego roku (2023). Pytanie, czy byłby użyteczny w Wojnie w Ukrainie? Ukraińcy potrzebują samolotów na wczoraj. Czy nadal byłby pożytek z MiGa21 w wersji Lancer?

flashlightbeam
Автор

W 63 roku podczas zderzenia, o którym jest mowa w filmie, zginął por. Wawrzyniec Czapiga. Samolot rozbił się parę metrów od domku pilota.

SławomirFalczyński-wl
Автор

Pietwszym naddźwiękowym samolotem w LWP był MiG-19

michakrol
Автор

W 1964 bedac na wakacjach u dziadka na wsi, widzialem te samolty ze skrzydlami typu delta. Blo to blisko Olesnicy.

tadeuszkik
Автор

Mam wrażenie, że migów 21 w ekspozycji pomnikowo - muzealnej jest więcej niż było w uzyciu

Kriscros
Автор

chruszczow był ukraińcem...to chyba dużo tlumaczy...nie stygmatyzujac wszystkich ale jedak

CristinaAjowimsky
Автор

MiG-21 F-13 cierpiał na choroby wieku dziecięcego. Jak byłem na serwisie Iskier w Łasku w 2005, technicy opowiadali że praktycznie nie posiadał luków eksploatacyjnych i obsługa tej wersji była koszmarem. Nie autoryzuje ale podobno do obsługi silnika należało rozłączać kadłub s-tu.

MrCzarnm
Автор

Śliczny samolot... i niezły... z czasem zachód zaczął odjeżdżać kacapom. Tendencja nasilała się, gdy konczyła się nazistowska technologia i naukowcy oraz gdy amerykanie zaczęli rozwijać procesory...

djshuen
Автор

chruszow... typowy przedstawiciel banderowca...

stefanoalternativo