MiG-21 | na straży fińskiej neutralności

preview_player
Показать описание
W okresie zimnej wojny, samoloty myśliwskie MiG-21 znajdowały się na wyposażeniu wielu państw świata. Samolot był wykorzystywany nie tylko w państwach pozostających w tak zwanym bloku wschodnim, ale także przez państwa, które przynajmniej formalnie pozostawał neutralne. Jednym z takich państw była Finlandia, która w 1939 r. została zaatakowana przez Związek Radziecki. Wojna zimowa zakończyła się remisem z lekkim wskazaniem na Finów, ale ostatecznie to Związek Radziecki zdobył tereny na których mu zależało. W 1941 r. Finowie zdecydowali się zaatakować Związek Radziecki razem z Niemcami, przez kilka lat sytuacja rozwijała się po myśli Finów, ale w 1944 r. po tym jak Armia Czerwona odblokowała Leningrad sytuacja zaczęła rozwijać się w niekorzystnym kierunku. W odpowiednim momencie Finowie zmienili fronty i zaatakowali swoich dotychczasowych niemieckich sojuszników. Niestety, nie uratowało to Finlandii przed częściową radziecką okupacją, która trwała aż do 1956 r., gdy ostatnie oddziały radzieckie opuściły port morski i bazę marynarki wojennej w Porkkala. Wkrótce okazało się, że relacje pomiędzy wschodem, a zachodem ulegają dalszemu pogorszeniu, a Amerykanie szukają okazji do rozlokowania swoich baz w pobliżu radzieckiej granicy. Było to logiczne rozwiązanie, które pozwalało obu stronom na wzajemne szachowanie się przy użyciu własnej broni atomowej. A to był dopiero początek.

W materiale wykorzystano fragmenty nagrań z kanałów:

#aviation #lotnictwo #fighter #airforce #mig21fighterjet #mig21 #finland #finlandia #NATO #zsrr #sovietunion #sovietrussia
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Ołówek, najpiękniejszy samolot mojego dzieciństwa. Widziałem je w locie, lata siedemdziesiąte zeszłego wieku, Kołobrzeg. Dziękuję za film. Ostatnio kupiłem model ołówka dla wnuka, niech się uczy.

jarekjarek
Автор

Warto dodać, że Finowie stanowili pewien wyjątek, bo jako pierwsi dostawali najnowsze wersje ołówków. Ot, taki wyraz zaufania i przyjaźni ze strony wielkiego brata.

voli
Автор

Bardzo fajny odcinek. Jednak mała uwaga modelarska model Miga-21F-13 Academy to niestety ale jeden z najsłabszych modeli tego producenta. Jest to nieautoryzowany klon zestawu firmy Hasegawa, który jeszcze niedawno był dostępny w dwupaku dwóch modeli Mig-21 i MIg-17. Niestety model Academy nie trzyma skali przez co jest za duży, posiada multum uproszczeń (np w kokpicie, lukach podwozia) i jedyną zaletą tego zestawu może być jego dobra składalność. Zdecydowanie lepszym modelem Miga-21F-13 w skali 1/72 jest zestaw firmy Revell. W skali 1/48 to Eduard.
Mig-21 w Finlandii był to teraz pora na Saaby J-35 Draken również w siłach powietrznych Finlandii :). CO by nie powiedzieć to Draken trafił poza Szwcję do: Austrii, Finlandii i Danii. Piękna i niezwykle udana maszyna spod znaku Saab. W ogóle Balszoi zrób odcinek ogólny o Drakenie. Obok Starfightera to jeden z najpiękniejszych samolotów wszechczasów.

Azawakh
Автор

Bardzo ciekawy film. Jest on zarazem moim pierwszym filmie na tym kanale, ktory obejrzałem. Szkoda, że nie miał Pan większego zasobu takich historii o spotkaniach lotników z Finlandii z tymi z NATO.

jankowal
Автор

Oj chłopaku...ani academy, ani revell... tylko i wyłacznie eduard jeśli chodzi o modele MiGusiów... 😎

KS-ModelismoAviacionHobby
Автор

Wolę taki film obejrzeć niż cały czas jeść jajka z majonezem i szczypiorkiem 🐣🤣

Kielec_K-
Автор

Hejo
Pytanie ogólne, co Pan myśli o przygotowaniach do wojny?
Co mogą zrobić cywile w tej sprawie?
Bushcraft, umiejętność rozpalania ogniska, podstawy budowania schronienia. Jak wspomóc pilotów?

gallanonim
Автор

Fajny odcinek. A Rosjanie nie wmontowali im tam jakichś "zabezpieczeń"? Chyba, że jeszcze technika na to nie pozwalała.

zdzisawdyrman
Автор

przypominam, zaloz patreon. ustaw minimalny wklad 5 ziko i nikt nie bedzie sie musial co miesiac przeklikiwac

Rzymek
Автор

Ciekawi mnie, co też Finlandia chciała ugrać wstępując dzisiaj
do NATO?

ivo_bozeta_
Автор

Strategia rozwoju kanału jest słaba
. W pierwszej kolejności powinieneś prosić o promocję, a następnej darowizny ;)

arcyprzedni