A társadalmi összeomlás elkerülhetetlen / Stumpf-Bíró Balázs & Veiszer Alinda / Mozinet Nagylátószög

preview_player
Показать описание
„Ahogyan mi a fejlett világban élünk, az minden, csak nem normális.”

A Pannon Egyetemen a globális polikrízis jelenségét kutatja, a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást elősegítő Cassandra Program magyarországi társalapítója és kollapszológus, magyarul összeomlás-kutató. Stumpf-Bíró Balázsnak a nem túl rózsás és nem túl távoli jövővel való szembenézés mondhatni szakmai ártalom. A Mozinet Nagylátószög új epizódjában Veiszer Alinda beszélget vele a december 28-án mozikba kerülő Ennél csak jöbb jöhet című film kapcsán. Az Életrevalók alkotóinak egy radikális klímaaktivista társaságban játszódó új vígjátéka vonatkozásában beszélgetnek a kapitalizmus által generált folytonos növekedési kényszerről, a túlfogyasztásról, a klímaválságról és a törékeny rendszereknek való kiszolgáltatottságról.

„Alapvetően tömegek fogják bedobni a törölközőt azért, mert hirtelen, váratlanul fognak szembesülni ezekkel a változásokkal. Nem tudják, hogy merre vannak arccal, mi itt a probléma, hogy kerültek ide, mi lesz most ezután, meddig tart ez az egész, és emiatt pánikba esnek, és pánikba esett emberek tömege kelti a káoszt. És ez vezet el egy társadalmi összeomláshoz, amit szeretnénk elkerülni.”

Stumpf-Bíró Balázs kitér arra is, milyen lépésekkel lehet az egyszerre jelentkező krízisekkel szembeni egyéni és szervezeti ellenállóképességet javítani, hogyan segíthet ebben az általa is alapított Cassandra Program, van-e egyáltalán értelme az aktivizmusnak és mit tehetnének a politikai vezetők.

„Az elmúlt években megszerzett ismereteim alapján azt mondom, hogy ez a folyamat nem megállítható, nem visszafordítható és érdemben nem is lassítható. Ennek vannak természeti okai, rendszerszintű okai, meg van egy nagyon egyszerű banális oka: a homo sapiens.”

A beszélgetésben Stumpf-Bíró Balázs elmondja, a krízisek különböző okai közül az egyik legfőbb az, hogy az emberből hiányzik a kognitív képesség a modern válságok társadalmi szintű kezelésére, mert az emberi agy működése nagyrészt a kőkorszakban fejlődött ki és a működési elve is ennek megfelelő.

„Ajánlom mindenkinek, hogy mikor elmegy vásárolni, kérdezze meg magától: szükségem van erre? Biztos, hogy szükségem van erre? Most van erre szükségem? És ha ezt gyakoroljuk, azért mindig rájövünk, hogy tulajdonképpen az esetek nagy részében “nem” a válasz.”

Az egyéni felelősségvállalással kapcsolatban azt fogalmazza meg, hogy nem is feltétlenül a közvetlen hatása, mint inkább a szemléletformáló jellege miatt lehet fontos.

A szövegben felhasznált idézeteket szerkesztve közöltük.

Az Ennél csak jobb jöhet már elérhető a Cinego kínálatában:

A beszélgetésben elhangzott információkról többet az alábbi honlapokon tudhat meg:

Fejezetek:
00:00 Bevezetés
1:30 Polikrízis - Reménykedhet egy kollapszológus?
4:43 A fogyasztási és a növekedési kényszer
12:34 Van értelme az aktivizmusnak?
15:14 Hogyan készülhet fel az egyén az összeomlásra?
23:38 A Cassandra Program
27:44 Mi tehetnének a politikai vezetők?

Vendég: Stumpf-Bíró Balázs
Műsorvezető/szerkesztő: Veiszer Alinda
Rendező: Orzói Kristóf
Operatőr: Rotera
Vágó: Láng Alexandra
Kreatív menedzser: Bertók Andrea, Csata Hanna
Producer: Böszörményi Gábor
Látványterv: Nanavízió
Smink: Bánovics Marcsi
Hangmester: Lukács Péter Benjámin

A Mozinet hivatalos felületei:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Észbontóan felkészűlt műsorvezető👌Fantasztikus tudású kutató, aki az összefüggéseket kristálytiszta logikával és közérthetően exponálja‼️👏

Ulajosbnet
Автор

A legnagyobb baj az, hogy az emberek nagy része már el sem hiszi azt, ami a médiából folyik - nem véletlenül. Hogy vajon mennyire vagyunk bajban, ez is eléggé bizonytalan, hiszen folyamatosan ellentondóak a hírek és infók. Közben pedig azt látjuk, hogy akik valóban tehetnének valamit, a legnagyobb pazarlásban, felhalmozásban dúskálnak és eszükben sincs a józan, felelősségteljes példamutatás, ja persze egyetlen nagyszerű ötletük azért még van, drasztikusan csökkneteni kell a népesség létszámát. Véletlenül sem a profit és a fogyasztói társadalom növekedését, a mezőgazdasági termelés kisgazdaságokban való ösztönzését, hanem inkább csak még nagyobb központosítást, vagyonfelhalmozást, ugyanakkor a városlakók teljes kiszolgáltatottságát.

zsuzsaveges
Автор

Az én generációm "nagyon otthon van" a túlélés vonatkozásában. 1955-ben születtem, amikor nemhogy internet nem volt, de telefon sem nagyon, s mi még ismertük az iskolai "szénszünet" fogalmát. Utazásról szó sem lehetett, főleg "nyugati" országokba nem. A húsért anyámnak hajnalban sorba kellett állnia. Falun a kenyeret még jobbára otthon sütötték. Szóval, amit a műsorban a "nagy egyszerűsödésnek" neveznek, a gyerekkoromban az volt a mindennapos létforma. Ja, és tíz millióan voltunk. Minden a fejben dől el. Ez az egyetlen "realitás". Ha valaki ezt tudomásul veszi, akkor tovább tud lépni. Ha nem, akkor tényleg teljes pusztulás lesz. Mindennek megvan a maga haszna. Ennek az "összeomlásnak" az lesz a haszna, hogy az emberek, mindenki személy szerint azzal fog foglalkozni, amivel normál körülmények között mindig is kellene, saját maga rendbetételével, azaz végre valahára elindul befelé-felfelé...

mikloskover
Автор

Találtam és kétszer is megnéztem ma Kiss József Zsolt: Ébresztő! Januárban.... Teljesen más oldalról nagyon jól kifejti mélyen nagyjából ugyanezt, Nagyon ajánlom!

budator
Автор

😢 Az emberek a kényelmük oltárán képesek bármilyen értéket feláldozni + kevés azon egyén a világban, aki saját gyarapodása közben érdeklődést mutat mások iránt is ha azoknak kárt okoz vele... Az a nagy határtalan akarás és önzés...

bozsipali
Автор

Nagyon hasznos interjú volt, köszönöm! 👍

Vid.
Автор

Dr. Gyulai Iván két dolgot említ: 1.) a pozitív mértékű kamat gerjeszti a termelést 2.) technológia megoldás nincs, erkölcsi megoldás van csak.

toth.emese.vagyok
Автор

A fő probléma, mely a túlfogyasztást is okozza az a hitelezés. Ez gyorsítja a világot, a technológiai fejlődést. A hitelezést kell felszámolni

zoltanfarago
Автор

A válságokban a pénz nem vész el, csak egy szűkebb réteghez kerül.MODERN KORI KIZSÁKMÁNYOLÁS!

attilabiro
Автор

Üdv! Első hallásra nem tűnik rossznak... de jónak se. Az időzítés is a kor "szellemének" megfelelő. Az egyik klasszikus recept: "osszuk szét az emberiségen a bűneinket"... ergó, had írtsák ki egymást helyettünk, mi meg uralkodunk tovább". Hogy kik a "mi" és kik/MIK a bűnök forrásai, lehetőleg fel se merüljön. Hja, hogy persze az emberiség általános állapota ide jutott az "áldásos, sok ezer éves elnyomásuk, áskálódásuk, hazugságaik következtében, az ne legyen senki célkeresztjében. Hogy kik ezek a sátánfajzatok, és együgyű napszámosaik, na azt kellene egyszer és mindenkorra tisztába tenni. Akik elfedik, elbagatellizálják, nevetségessé teszik a többség elől és előtt az isteni szabad energiákat és a létezés valódi értelmét. Akiknek a hazugság atyja a királyuk, aki embergyilkos volt mindig. Ha ez egyszersmind nyílvánosságra kerülne, ahogy pl. Tesla száz évvel ezelőtti ígérete az ingyenes és korlátnal szabadenergiáról, ami körülvesz minket mindenütt, na akkor változhatna itt valami. Ezzel együtt nem vagyok naív, tudom hogy "evilág"nem erre lett teremtve. Csak megutatja a "látóknak" az igazságot.

jovokutato
Автор

Vertikális elmozdulás létfontosságú az Abszulút felé, mindannyian részei vagyunk az Egynek. Muszáj ezt beemelni a tudatba. Neo a Mátrixban önmaga árnyékával (Ügynök) vív harcot.

gaborruttkay
Автор

Egy idézet a társadalom kapcsán: "A fejét homokba dugó embernek először azt kell elmondani (neki azt kell megérteni), hogy bárhol van, mindig egy adott társadalom (emberi közösség) RÉSZE, egy tagja. Aki NEM TUDJA kivonni magát a társadalomból. Mert ma már NEM LEHET kivonulni a társadalmakból. Viszont lehetőségünk van a társadalmat a saját igényeink szerint átalakítani.
Minden társadalmat államok irányítanak, az államot a JOG irányítja, a jogot meg jelenleg a politikai rendszer győztese alkotja.
És máris a politikánál és a jognál vagyunk.
Nem a politikához és nem a joghoz kell érteni. Csak azt kell megérteni, hogy MINDENT a JOG IRÁNYÍT. Az élet minden területét a jog szabályozza. És a jog hierarchikus. Legfelül az alkotmány van, benne vagy alatta az állam alaptörvénye, majd alatta törvények, rendeletek. Ezért a legfontosabb kérdés az, hogy KI ALKOTJA az alkotmányt, azzal az államot és az embereket irányító jogot.
Mert ettől - az alkotmánytól - függ MINDEN további, ettől függ, hogy milyen az állam, és az államtól függ, hogy az életed jó vagy rossz." Geri Tibor

hundani
Автор

Nem a hitellel van a baj, hanem az uzsoraszintű kamatokkal, amely jövedelem keveseket gazdagít, aki meg dolgozik, azt szegényíti.

laszlohadhazy
Автор

A windows 10 kivezetése windows 11 -re 250 millió számitógép elektronikai hulladékot fog termelni ?? Mi lessz ezzel
őkologiánkat hogyan terheli csak egy szovtver csere

sandorsabo
Автор

Mi öregek még megússzuk. Hiába gondolkodsz nyitottan, változtatni nem tudsz. Valahogy készülni kéne a változásra, hogy ez a változás minél kevésbé legyen a számunkra tragikus.

balogh
Автор

Sem az irányított összeomlás sem a fenntartható fejlődés sem a nem növekvő gazdaság mint lehetséges megoldás nem létezik. Ez az alap.Idáig kellene eljutni.

nagytamasgabor
Автор

Van egy óriási gond az összeomlás kutató úrral ! Nem meri nevén nevezni a fő problémát a felelőseit és a megoldást !
Ja, az egy másik szakma !?!?!?

MegaSamail
Автор

A Platform valóban az egyik legjobb társadalomkritika-film.

martonsolymosi
Автор

Nagyra értékelem Stump-Bíró úr munkásságát. Megfontolandónak, megszívlelendőnek, nagyon hasznosnak tartom az előadásait s egyéb idevágó tevékenységeit. Folyamatosan figyelemmel kísérem. Igyekszem hasznosítani a tőle kapot "információkat".
Azonban a tragédiák taglalása közben az arcán ülö mosoly (már-már vigyor), nagyon nem illk a vázolt helyzethez. Nem tudom összeegyeztetni. (Próbálom magyarázni olyan dolgokkal, hogy a pánikkeltést próbálja vele tompítani, és hasonlókkal, de nem megy.) Ez az egy dolog zavar, de ez nagyon. És elbizonytalanít.

csacsizaza
Автор

Ha már filmajánló akkor "A hülyeség kora" c. filmet ajánlom. 2009-ben készült és már ott elvesztettem az emberekbe vetett hitem arra vonatkozóan h felvesszük a küzdelmet a klimaváltozás ellen. De mondhatom azt is hogy azóta már ebben a deep adaptation állapotban vagyok. Szomorú 2024-ben újranézni. Egyszerűen hülyék és rövidlátóak vagyunk. Hiába mondják h falnak megyünk, addig nem hisszük el, amíg be nem verjük a fejünket. A hiszem ha látom gondolkodás a klimaváltozás tekintetében végzetes lehet.

Eris-spyt