Egészséges talaj = egészséges élelmiszer = egészséges ember? | Egy Egészség alapelv az agráriumban

preview_player
Показать описание
Miért fontos az ember egészsége szempontjából a talaj védelme? Miért lenne lényeges több figyelmet fordítani a talaj, a növény, az állat, az ember és a táj összefonódásaira, és mit tehetnek a termelők azért, hogy még jobb minőségű terményt állítsanak elő? Egyáltalán szempont lehet-e ez napjaink mezőgazdaságában? Lehet egészséges élelmiszerről beszélni növényvédő szer felhasználása mellett is. Ami ma prémium, az régen tényleg alapvető élelmiszer volt? És pontosan mi az az Egy Egészség alapelv?

A HEKTÁR Magágy aktuális adása egyfajta felvezetése kíván lenni a januári TMG REAG Talajmegújító Konferenciának, ami mostanra három naposra duzzadt, és a podcast témaválasztása nem véletlen, mert a hagyományosnak tekinthető témák mellett a rendezvény mottója az "Egy Egészség". Hogy ez mit jelent, és mezőgazdasági oldalról miért fontos, arra Gribek Dániel vendégei segítségével keresi a választ. Az adásban szó esik a legeltetéses sertéstartásról, a no-till rendszerről, a szántás gilisztákra gyakorolt hatásáról, az adalékmentes, kovászos kenyérről, a megfelelő minőségű lisztről és a hagyományos gabonákról is.

EGY EGÉSZSÉG ALAPELV:

A földi ökoszisztéma sokszínű élő rendszerekből áll a földfelszín felett és alatta is. A növényvilág, az állatok, az ember és a talaj egy sokszorosan összetett kapcsolati hálón keresztül függenek egymástól, és szoros mikrobiális kapcsolatban állnak egymással. A talaj tartja fenn az élet hálózatát. Minden a talajból származik, és minden oda tér vissza. A talaj állapota és egészsége döntően kihat a rendszer többi elemére. A regeneratív mezőgazdaság a talaj egészségének kulcsfontosságú szerepét a középpontba helyezve törekszik az egész rendszer stabilitásának és egészségének megteremtésére.

VENDÉGEK:

- Ormós Gabriella volt kommunikációs szakember.12 éve pályát módosított, és ma már a Budajenői Jenői Pékségben hivatásszerűen készít kovászos kenyeret, és persze sokat ír, beszél az adalékanyagok nélküli pékáruk jelentőségéről. Pék.

- Víg Vitália talajökológus, lelkes oktató és tanácsadó.

- Szabó Attila gazdálkodó, a Kukutyin Műhely egyik alapítója, a Talajmegújító Gazdák Egyesületének elnöke.

TARTALOM:
0:00 - 6:43 - Bevezető, vlogajánló
6:44 - 20:41 - Egy Egészség alapelv | Egészséges élelmiszer
20:42 - 34:59 - Hatással van az élelmiszerre a talaj állapota?
35:00 - 37:39 - Bio vagy regeneratív?
37:40 - 53:41 - Lisztminőség, sikértartalom, fajtakérdés
53:42 - 57:51 - Növényvédő szer kérdése
57:52 - 1:15:00 - Állattenyésztés, legeltetéses sertéstartás
1:15:01 - 1:19:01 - Regeneratív védjegy
1:19:02 - 1:28:05 - TMG REAG konferencia - esőszimulátor, előadók, könyvajánló
1:28:06 - 1:31:13 - Befejezés, elköszönés
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

A Syngenta műsorhoz hozzászóltam és majdnem leharapták a fejemet. Megjegyeztem akkor, hogy gyakorlatilag csak vegyszereket sorolt fel az akkori vendég! Ez a műsor most elégtétel Nekem! Elképesztően fontos dolgok hangzanak el, köszönöm!

nyestenenagyterez
Автор

Jó volt az előadás, persze úgy nem nehéz, ha messzemenőking egyetértek a felszólalókkal.
Az én véleményem, hogy a talaj mikrobiológiájára is úgy kell a mint egy jószágra, amiről ugyanúgy gondoskodni kell, mint a disznóról, meg a méhekről.

KisHeszusz
Автор

Nekem az az érzésem, hogy állattartás nélkül nem lehet egyensúlyt fenntartani a növénytermesztésben.

hintalanadam
Автор

Natália azt elfelejtette elmondani, hogy Salatin visszaállított régi tavakat és ujakat is létesített többmint 20-at és ez is közrejátszott szerinte a szárazság megfékezéséhez, mint ahogy a legutóbbi Kennedyvel készített interjujából kiderül, ez is.

njozsi
Автор

Örülök neki, hogy tudatosul a gazdálkodók egy részében a vegyszerek káros hatása, csak itt jön a de. Mivel a kapitalizmus jegyében csak a bevétel fontos a gazdálkodóknak valódi változás csak akkor kezdődik ha olyan drága lesz a vegyszer, hogy nem éri majd meg kifújni.

ferencvero-qp
Автор

Azért azt valaki mondja meg, hogy ha a kovász nem élesztő gomba tenyészet, hanem "víz-liszt", akkor mégis miért viselkedik gombaként?

KisHeszusz