25. Globalizacja i handel międzynarodowy | Wolna przedsiębiorczość - dr Mateusz Machaj

preview_player
Показать описание
Czym są procesy globalizacyjne? Jaką rolę odgrywa w nich przepływ kapitału? Jaki związek ze wzrostem gospodarczym ma kapitał zagraniczny? Jakie jest powiązanie przepływu kapitału z handlem międzynarodowym?
Nauka ekonomii w prosty i przystępny sposób!

LINKI

WESPRZYJ nasz projekt:

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

Muzyka na licencji CC, której użyliśmy w filmie::

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

Prosta Ekonomia to blog ekonomiczny. Naszym celem jest nauka ekonomii poprzez lekkie w odbiorze filmy animowane. Poruszamy różne zagadnienia ekonomiczne, często angażując fanów do interakcji. Ekonomia, finanse, pieniądze, oszczędzanie, inwestycje, systemy monetarne i systemy ekonomiczne - to wszystko znajdziesz w naszych filmach i podcastach. Dowiesz się jak zdobyć bogactwo i jak podejmować dobre decyzje finansowe. Będziesz umiał lepiej zarządzać swoimi finansami osobistymi. Unikniesz piramidy finansowej oraz kredytu, który wpędzi Cię w pułapkę kredytową. Poznasz lepiej funkcjonowanie gospodarki. Poznasz działanie banków centralnych i banków komercyjnych. Inflacja i deflacja nie będą już zagrożeniem, a kryzys stanie się okazją, a nie tragedią finansową.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

a może następny odcinek zrobiłbyś o tym, jak Hitlerowi udało się wyjść z Wielkiego Kryzysu i odbudować gospodarkę oraz utrzymać taki przemysł zbrojeniowy, że był on wstanie rozpocząć II WŚ?
(like żeby zobaczył i posłuchał się :D)

corwinusm.
Автор

Uprzejmie chciałbym zauważyć, że Pan Mateusz Machaj aktualnie jest już dr hab. - proszę poprawić :)

Mariiusz
Автор

Proszę o dodatkowe informacje w filmach jak np. jakie dokładnie kraje wysokorozwinięte straciły istotę przemysłu wewnętrznego?

melaniapotrawka
Автор

Polska już jest krajem rozwiniętym, a nie rozwijającym się.

cesarzmateusz
Автор

Chciałbym zauważyć, że około rok temu Polska została uznana za kraj z rozwiniętą gospodarką.

maciejglegolski
Автор

Film nie rzetelny. Jest dużo więcej powodów dlaczego firmy zagraniczne płacą więcej i wykańczają polską gospodarkę. Nie ma to nic wspólnego z rzetelną konkurencją

krzysztofsek
Автор

"Globalizacja ma w sobie potencjał do unifikacji, a z drugiej do różnorodności" WUT??? Ale sprytne przekłamanie. Prawdziwe zdanie powinno brzmieć. Globalizacja powoduje unifikację w skali makro (grup i obszarów) a różnorodność w skali mikro (czyli sprowadzając do pojedynczej jednostki). To tak jak z mieszaniem farby. Jak wrzucić na paletę kilkanaście kolorów i zamieszasz, to zbliżając się pod mikroskop, zobaczysz że farba jest zróżnicowana kolorystycznie Kiedy jednak zaczniesz się oddalać, to zobaczysz, że jest to jednolity kolor - kolor gó**a.

karolwielki
Автор

Osoby piszące, że globalizacja jest be niech przestaną korzystać z technologii innych krajów. Zostawcie smartfony, komputery i jeździjcie Polonezami.

marunio
Автор

Fajnie że pochwaliliście globalizację, podkreślając jej zalety. Zapomnieliście jednak powiedzieć o zagrożeniach płynących z globalizacji. A nie, przepraszam, na samym końcu podaliście jedno ryzyko wynikające z opisywanego procesu. Tylko że to tak jakby powiedzieć, że picie alkoholu niesie za sobą ryzyko upojenia i ewentualnie kaca, zapominając dodać, że zbyt częste spożycie i w zbyt dużej ilości może doprowadzić do maskości wątroby oraz do zniszczenia relacji rodzinnych.
Niemal każdy temat da się przedstawić w taki sposób, że w odbiorze będzie co najmniej neutralny. Rzecz w tym, że to czysty populizm.
Opisywanie zagadnień teoretycznymi przykładami jest zwyczajnie słabe. W teorii wszystko ładnie wygląda. Natomiast zbliżając się do konkretnego przykładu - do żywych ludzi, relacji i interakcji między nimi, już nie jest tak dobrze.
Podam przykład. W czasach gdy do Polski wchodziła Ikea mój ojciec - stolarz (z własnym zakładem zatrudniającym paru pracowników) zmuszony był (oczywiście nikt go nie zmuszał, tylko jakoś tak wyszło, że rodzina i takie tam pierdoły) do zamknięcia zakładu ponieważ konkurowanie z zagranicznym kapitałem okazało się szaleństwem. Oczywiście nie wszyscy stolarze upadli, ale zdecydowana większość tak. Konkurowanie z cenami jakie oferowała Ikea miało sens jedynie produkując meble dla bogatych klientów, których w tamtych czasach nie było tak wielu aby choćby połowa ówczesnych zakładów stolarskich miała szanse na godne funkcjonowanie. Meble ze sklejki i tektury wygrały. Co z tego że liche, ważne że tanie.
Także nie każdemu, kto ogląda Wasze prezentacje ładna forma wystarcza żeby uwierzyć, że to o czym mówicie działa tak jak mówicie że działa. Niestety większości pewnie ładne obrazki wystarczają. W końcu obraz jest ładny, lektor ma przyjemny głos i mało kto ma czas na zastanowienie się czy tak na prawdę jest. Nie jeden pewnie jutro z rana musi stawić się w zagranicznej fabryce, która za nadgodziny wypłaci premię. Więc w efekcie może być tak - i zapewne tak jest, że wielu tak pracujących ludzi na zmęczeniu lub na szybko obejrzy taką prezentację i zaakceptuje że tak właśnie jest jak mówicie.

gromhc