Eksport i import | Czy handel zagraniczny może być zły?

preview_player
Показать описание
Eksport i import - czy któreś jest ważniejsze? Kogo chroni protekcjonizm i cła? Jakie jest ich podobieństwo do sankcji? Czy handel zagraniczny może być zły?
Nauka ekonomii w prosty i przystępny sposób!

LINKI

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

Grafiki/muzyka na licencji CC:

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

Prosta Ekonomia to blog ekonomiczny. Naszym celem jest nauka ekonomii poprzez lekkie w odbiorze filmy animowane. Poruszamy różne zagadnienia ekonomiczne, często angażując fanów do interakcji. Ekonomia, finanse, pieniądze, oszczędzanie, inwestycje, systemy monetarne i systemy ekonomiczne - to wszystko znajdziesz w naszych filmach i podcastach. Dowiesz się jak zdobyć bogactwo i jak podejmować dobre decyzje finansowe. Będziesz umiał lepiej zarządzać swoimi finansami osobistymi. Unikniesz piramidy finansowej oraz kredytu, który wpędzi Cię w pułapkę kredytową. Poznasz lepiej funkcjonowanie gospodarki. Poznasz działanie banków centralnych i banków komercyjnych. Inflacja i deflacja nie będą już zagrożeniem, a kryzys stanie się okazją, a nie tragedią finansową.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Świetny materiał. Mógłbyś zrobić film o tym dlaczego dotacje z innego państwa mają negatywny wpływ na gospodarkę państwa. Spotykam się, zwłaszcza u starszych ludzi z twardą opinią, że gdyby nie te dotacje unijne... to byśmy sto lat za murzynami byli, i nic tylko dziękować! A ja swoim językiem nie jestem wstanie wytłumaczyć czemu nie do końca mają racje.

lasio
Автор

Wszystko spójne i logiczne. Tylko szkoda, że w ramach rozumowania na polu stricte ekonomicznym. Drodzy twórcy. Na świecie wciąż istnieję państwa narodowe, które mają swoje partykularne interesy. Cła, kwoty, taryfy, embarga są doskonałym środkiem do redukcji potęgi gospodarczej oponenta. Przemyślenie zawarte w filmiku byłyby coś warte, gdyby dotyczyły rzeczywistości, a nie utopii, gdzie każdy jest dobry, uśmiechnięty, przedsiębiorczy itp.

Kieper
Автор

Zawsze wpadam tutaj po przeczytaniu rozdziału w książce Hazlitta. Świetne uzupełnienie wiedzy.

kubaksg
Автор

W przyszłości proponuje film o Unii Europejskiej. Chętnie bym taki obejrzał :) .
PS. Masz świetne filmy. Zostawiłem łapki pod każdym filmem i zasubskrybowałem. Czekam na więcej :).

szymonszymon
Автор

Import jest nie korzystny jeszcze od strony taktyki wojennej. Kraje które są w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby obywateli i wojska bez importu ma lepszą pozycję w razie wojny, bo jak dojdzie do konfliktu z dostawcą to on odetnie nam dobra, a jeśli odetnie to trzeba znaleźć inne źródło lub ma się problem. Głównie przez to jestem zwolennikiem cła. Kiedyś nawet postulowałem żeby cło było jedynym podatkiem, może jeszcze podatki ryczałtowe na przykład od ziemi lub mieszkania na terenie kraju.

jakubstepien
Автор

Świetnie, ale w każdym praktycznie filmie pomijasz faktyczne życie. Przykład, Polska ma swierkowe deski, Rosja pomarańcze. Wszystko pięknie, ładnie eksport - import na zasadach przedstawionych w filmie. Sytuacja trwa latami, nie rozwijalismy technologii hodowania pomarańczy. Tylko pewnego dnia Rosja mówi do nas tak, oddajcie nam kawałek swojego terytorium, albo przestaniemy wam sprzedawać pomarańcze. I z dnia na dzień z powodów politycznych kraj jest pozbawiony, np strategicznego surowca i musi negocjować negatywne umowy w jakiejś kwestii tylko po to żeby dostać 'pomarańcze'. Do czego zmierzam, pokazujesz kolorowy świat dodawania, bez polityki, złych ludzi i konfliktów międzynarodowych, a przez to część twoich filmów praktycznie traci sens bo przedstawiają utopijna wersję świata, na który nie jesteśmy jeszcze gotowi.

szao.
Автор

Błagam niech ktoś pokarze ten filmik Yarosławowi!

vonjachu
Автор

W jednym z kolejnych odcinków odnieś "nasze" idee wolnorynkowe do azjatyckiego (szczególnie chińskiego i japońskiego) modelu prowadzenia polityki regulacyjnej od czasów IIWŚ. Myślę, że to mogłoby być ciekawe :>

DarkSkull
Автор

Adam Smith pisze w pierwszej części swojego "Dobrobytu Narodów", że międzynarodowy podział pracy jest korzystny dla wszystkich biorących w nim udział. Na temat protekcjonizmu pisze natomiast, że ten na początku jest wprawdzie szkodliwy, to jednak z czasem prowadzi do rozwoju chronionej gałęzi gospodarki, dzięki czemu ta staje się konkurencyjna wobec zagranicznych wytwórców. Jak się Pan do tego odniesie, drogi autorze?

adamowitch
Автор

W takim razie czy Bastiat się pomylił? W swojej książce „Co widać i czego nie widać” w rozdziale 7. Protekcjonizm pisze „Jakub Poczciwiec jest posiadaczem 15 franków. Jesteśmy w czasach gdy jest wolny. Za 10 kupuje jakiś artykuł użytkowy i tym artykułem płaci (lub płacą pośrednicy) za kwintal żelaza belgijskiego. Zostaje mu 5 franków. Kupuje książkę. W ten sposób gospodarka narodowa otrzymała 15 franków w postaci: 10 dla sklepu i 5 dla księgarni. Jakub otrzymał dwie rzeczy: kwintal żelaza i książkę. Nastaje dekret (zabraniający sprowadzać belgijskie żelazo). Jakub zanosząc 15 franków w całości p. Prohibiuszowy (żelazo narodowe) nie może kupić książki. Traci 5 franków. Trzeba to przyznać, nie można zanegować, że restrykcje w handlu podnoszą ceny i konsument traci. Ale – mówią nam – gospodarka narodowa zyskuje. Nie, nie zyskuje, gdyż jak poprzednio otrzymuje 15 franków. Tylko po dekrecie 15 franków idzie do metalurgii, podczas gdy poprzednio było dzielone między sklep i księgarnię.” Wydaję mi się że twierdzenie Bastiata iż gospodarka narodowa przed dekretem otrzymała 10 franków dla sklepu i 5 franków dla księgarni jest błędne. Ponieważ przed dekretem żelazo było belgijskie więc sklep i tak musiał zapłacić Belgom więc gospodarka narodowa nie zyskiwała 10 franków dla sklepu tylko dla belgów.

marcines
Автор

Oglądam Wasz kanał z zainteresowaniem ale z tą teorią nie mogę się zgodzić. Wszystko sie zgadza w teorii gdy wszyscy startują z tego samego miejsca, a co państwami wyniszczonymi przez wojnę których gospodarka jest zrujnowana, jak ma konkurować z rozwiniętymi, globalnymi korporacjami. Teoria teorią a przykłady takich państw jak Korea Pd, Chiny pokazują zupełnie co innego. Nie mówie tu o izolowaniu się przez cła od towarów z zewnątrz ale o wspieraniu własnej gospodarki

Kiksurulez
Автор

Jest nowy materiał, zresztą świetny! Dzięki!

piotrdrosio
Автор

A co jeśli mielibyśmy, dla czystego przykładu, tanią żywność z Ukrainy (żyzne gleby, dużo zboża, eksportują do nas), albo np. tanie metale z Rosji, Polska by importowała, rozwijała się prężnie, tanie towary importowane zza granicy i nagle Ukraina i Rosja zrobiłyby embargo na żywność i surowce? Doprowadziłoby to do gwałtownego pomniejszenia się żywności i surowców w kraju, a to by mogło doprowadzić do lawiny bankructw i kryzysu. Taki problem by natomiast nigdy nie istniał gdyby przez ten cały czas były cła.

PomidorowaArmata
Автор

No doobra... Przykład z filmu jest uproszczony, jednak z argumentacją na nim opartą się zgadzam. Ale wyobraźmy sobie inną sytuację, częściowo fikcyjną ale możliwą do zaistnienia: Chiny, XIXw. Wielka Brytania kupuje od chińskiego rządu skrawek ziemi, zakłada port i rozpoczyna handel. Nie ma tu żadnych traktatów nierównoprawnych, obie strony zgodziły się na zniesienie cła. No i mamy Brytyjskich producentów koszul. W Chinach przemysł nie istnieje, produkcja odbywa się w dość prymitywnych manufakturach. W Brytyjskich fabrykach trwa produkcja masowa, olbrzymie taśmy produkcyjne zasilane maszynami parowymi czy kołami wodnymi. Chiński rynek jest praktycznie niezaspokojony - kilkaset milionów mieszkańców, których potrzeb nie są w stanie zastąpić ani rzeczone manufaktury, ani tym bardziej produkcja chałupnicza. Brytyjski przemysł ma za to nadwyżki produkcji, które naturalnie kieruje na rynek chiński. Oczywiście, producentów może być wielu i mogą ze sobą rywalizować, jednak niezależnie od tego mogą zaproponować chińczykom ceny jakie tylko chcą - każdy chce chodzić ubrany. Nawet zakładając że miejscowe zakłady produkują taniej (a to raczej nie jest możliwe), to nie każdemu uda się kupić koszulę miejscowego producenta - na rynku jest ich po prostu za mało i reszta będzie musiała kupować je od brytyjczyków. Na rozkręcenie się miejscowego przemysłu raczej nie ma szans - nikomu nie opłaca się sprzedać chińczykom technologii, a nawet jeśli kupi je rząd, to miejscowi mają małe szanse na rynku - Brytyjczycy mogą zniszczyć ich wojną cenową, poza tym chińczycy nie mają żadnego biznesowego doświadczenia. Jak rynek poradzi sobie z tym? Mam wrażenie że stoję po tej samej stronie barykady, ale jestem ciekawy waszej odpowiedzi :D

szpringur
Автор

5:33 - Jan Wisimulacha :-D A juz myślałem, że #prostaekonomia nie ma poczucia humoru :) Świetne video poraz kolejny - edukujmy społeczeństwo i udostępniajmy oraz opowiadajmy ludziom o tym kanale, pozdrawiam

ukaszpaschaa
Автор

piszcie dużo komentarzy to film będzie się lepiej pozycjonował i więcej ludzi obejrzy:)

zygmuntvarta
Автор

Świetny film, dzięki za dokładne wytłumaczenie :)

kyciu
Автор

Kolejny dobry filmik. Szkoda, że jeszcze tak mało osób rozumie na czym polega wolny rynek i że to wcale nie jest nic złego. A tylko przynosi obu stronne korzyści.

szarpidrutszarpidrut
Автор

Jak autor przyznal import sprawia, że znika jedno miejsce pracy na rzecz drugiego. Na przykładzie pomarańczy wynika, ze rozwinie się południowy, zagraniczny producent. Obywatelom północy przyniesie to korzyść w postaci niższych cen gdy w miedzy czasie rozwinie się firma południowa. Przenosząc to na płaszczyznę Polski poprzez niskie podatki dla zagranicznych firm oraz wywozenie kapitału za granicę (poludnie) przy rozwoju firmy południowej korzyść Polaków będzie czasowa, gdyż to gospodarka południa się rozwinie, odwrotnie do północnej. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich dóbr, bo m.in. poprzez czynniki naturalne Polska nie moze sama zaspokoić popytu na pomarańcze czy banany. Zapraszam do dyskusji.

McMatriXeR
Автор

1:00 niedoświadczony obserwator powiedziałby że tnąc nożyczkami banknoty dostajemy chleb xD!

a tak na poważnie to świetny kanał

marcinwegrzyn