Cukrzyca pochodzi nie tylko od cukru! Oto prawdziwi winowajcy

preview_player
Показать описание
Tematem odcinka jest cukrzyca. Przyczyny cukrzycy są różne, nie powoduje jej wyłącznie nadmiar cukru w diecie czy ogółem nadmiar węglowodanów. Cukrzyca typu 2 może być wywołana wieloma chorobami, w tym prowadzi do niej stłuszczenie wątroby. Jeśli chodzi o leczenie cukrzycy domowymi sposobami, nie należy brać pod uwagę wyłącznie cukru w diecie. Dieta przy cukrzycy typu 2 powinna uwzględnić też np. odchudzanie. Jeśli ciekawi Państwa cukrzyca, dieta przy cukrzycy typu 1 i 2, leczenie tych chorób, a także cukrzyca ciążowa, to zapraszam. Pozdrawiam, dietetyk dr Bartek Kulczyński.

✔️ Mój newsletter w formie porannego dziennika zdrowia:

✔️ Zasubskrybuj mój kanał i kliknij ikonę dzwonka, aby być na bieżąco:

✔️ SPIS TREŚCI:
0:00 | Cukrzyca pochodzi nie tylko od nadmiaru węglowodanów
0:48 | Czym jest cukrzyca? Ważne, by zrozumieć dzisiejszy temat
2:42 | Cukrzyca typu 1 młodzieńcza – przyczyny
4:30 | Cukrzyca typu 1 LADA – przyczyny
5:33 | Cukrzyca ciążowa – co warto wiedzieć
6:50 | Cukrzyca typu MODY – przyczyny
8:13 | Cukrzyca typu 2, insulinooporność – przyczyny

✔️ MÓJ E-MAIL:

✔️ MÓJ INSTAGRAM:
@drbartekpl

✔️ MÓJ FANPAGE:

✔️ MÓJ BLOG:

✔️ KRÓTKO O MNIE:
W dorobku mam 67 publikacji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, opublikowanych przez wydawnictwo Elsevier, Springer, Taylor & Francis i inne. W latach 2015-2019 byłem redaktorem czasopisma naukowego „Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii”. Od lat współpracuję z czasopismami, dla których piszę artykuły popularno-naukowe o dietetyce. Napisałem ich około 300. Od 2018 roku jestem zatrudniony przez Uniwersytet Przyrodniczy, gdzie prowadzę zajęcia ze studentami dietetyki i technologii żywności. Od 2012 roku do dziś prowadzę własną praktykę dietetyczną, w ramach której opracowuję pacjentom indywidualne plany żywieniowe. Stopień doktora mam z technologii żywności i żywienia.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Od lata nieco zmieniłem dietę.
Mniej cukru (ale nie że wcale), więcej ryb i drobiu zamiast wieprzowiny, mniej objadania się, niejedzenie po 18-ej i sporo ruchu. Kilka kilo od razu poszło w dół. Czuję się lepiej, będę dalej szedł tą drogą, natomiast niech nikt nie myśli, że od czasu do czasu nie zjem kawałka domowego sernika tudzież nie wypiję kieliszka czerwonego wina. Życie jest za krótkie na całkowitą ascezę.

Robert_Fordin
Автор

O Boże jak to wszystko czytam o tych wszystkich chorobach to na świecie nie ma ludzi zdrowych i właśnie po wysłuchaniu tych wiadomości to dostałam nadciśnienia Czy to możliwe żeby człowiek miał w sobie tyle chorób to jest dla mnie niedopojecia😢

alicjakaczor
Автор

Pandemię cukrzycy zawdzięczamy nadmiarowi żarcia i to przetworzonego. Tyle w temacie.
Jeszcze sto czy pięćdziesiąt lat temu nie było takiej pandemii cukrzycy typu 2.
Problem leży w tym, że mamy jedzenie na wyciągnięcie ręki, a do tego w większości przetworzone i pełne chemii i hormonów. IO jest se facto przewaga ewolucyjna, która to zapewniła ludziom przetrwanie w ich naturalnych warunkach. Przy okresach obfitości jedzenia człowiek mógł odłożyć dodatkowe kilogramy, które gubił podczas okresów posuchy. Dzisiaj okres obfitości mamy non-stop. Do tego brak ruchu i ciągłe pobudzenie układu współczulnego czyli stres.
Nasze życie dziś jest dokładna odwrotnością tego czym było naturalnie.
Powinniśmy się ruszać (szczególnie dużo chodzić), jeść okresowo i umiarkowanie, i w większości powinniśmy przebywać w stanie relaksu (układ przywspółczulny).

nieczerwony
Автор

Dziękuję za informację bo dobry człowiek zawsze pomaga zrozumieć temu kto nie wie od czego zacząć bo babcia nie wie a Mana nie umie a lekarz nie ma czasu bo pacjenci czekają I ludzie umierają nie wiedząc dlaczego.
Dobro I zło idą w parze. Dziękuję Internet pomaga odróżnieniu dobra od zła.

elzbietadaniowicz
Автор

Temat mega rozległy. Ale te niecałe 20 minut co Pan tutaj powiedział powinno być puszczane na każdym kanale telewizyjnym zamiast reklam.

happylablador
Автор

Panie Dr, przed laty moja znajoma opowiadała o swojej wnuczce, u której stwierdzono w wieku czterech lat cukrzyce I typu.Dziecko miało coraz większe łaknienie a chudła .Trafiła do szpitala, gdzie ustabilizowani sytuacje i wyjaśniono, ze będzie musiała przyjmować insulinę do końca życia .Okazało się, ze kilka miesięcy wcześniej chorowała na różyczkę, która uszkodziła komórki prod.insulinę a immunologia dokończyła dzieła zniszczenia traktując uszkodzone komórki jako ciało obce.Dość często spotykam się z opinia lek.ze te przypadki mogą właśnie powodować różyczka, grypa.Pan wspomina o czynniku wirusowym, dopisałem się przykładem mi znanym.

zygmuntkwiecinski
Автор

Poziom wykladu godny naukowcow swiatowego formatu i ich bezstronnosci. DZIEKUJE .

danutaskassa
Автор

Pozdrawiam serdecznie .
Jaka szkoda, że lekarze nie posiadają takiej wiedzy jak Pan .
Dziękuję za wiedzę

Wiktoriabach
Автор

Wow, teraz człowiek jest mądrzejszy 😉 dziękuję za cenne info 😉

renatamata
Автор

Dawniej mówiło się, że cukrzyca rozwija się z wielkiego smutku lub z wielkiej radości. Moim zdaniem większość współczesnych chorób "zawdzięczamy" stresowi w pozytywnym jak i negatywnym znaczeniu. Osobiście znałam osobę z bardzo wielką nadwagą (przy szacunkowo 160cm wzrostu, również szacunkowo.140kg wagi), u której nigdy nie rozwinęła się cukrzyca i zmarła w wieku 88 lat jak i osobę bardzo szczupła, na pewno nie przekraczającą 50kg, u której zostały amputowane obie nogi z powodu ciężkiej cukrzycy, która była także przyczyną śmierci w wieku 65 lat. Różnicę stanowiło podejście do życia obu pań. Pierwsza zawsze w ruchu i aktywna, druga typ kanapowca. Ich rodzin nie znam, nie wiem, na co chorowały.
Reasumując: opłaca się być aktywnym człowiekiem.

pusteblumepusteblume
Автор

Bóg zapłać Panie Dr Bartku za bardzo cenny i wyczerpujący wykład 🙏👍🙋‍♀️💝.

magorzatamajewska
Автор

Dziękujemy za bezcenny materiał ☺️Zastanawia mnie jescze kwestia wpływu nawyków żywieniowych oraz trybu życia na rozwój cukrzycy. Jak duże znaczenie ma regularność posiłków i pory ich spożywania oraz aktywność fizyczna.

majapiekna
Автор

Kupić psa i CODZIENNIE tak jak ja chodzić na długie spacery. I w tę Psią pogodę też trzeba wyjść. Ruch to zdrowie. 🐕🐕❤❤

finnfricke
Автор

Od kilku tygodni oglądam dr Bartka i dzięki zastosowanym zmianom zaczęłam chudnąć, najbardziej pomógł 'intermittent fasting' ☺️ Post przerywany dosłownie zbił moją wagę o 3 kilogramy w ciągu kilku dni. W tym czasie chorowałam na grypę i brałam też duże ilości rutinoscorbinu czyli ViT C. Piłam też duże ilości herbaty malinowej. Śniadanie zaczynam o godz 12.00 szakszuką i po godz. 20-tej już prawie nic nie jjem. To naprawdę działa! Wśród moich znajomych są osoby bardzo szczupłe, wręcz z niedowagą, ktore z różnych powodów nieświadomie stosują OKNO ŻYWIENIOWE czyli pierwszy posiłek spożywają np. około godz. 12-tej. Pozdrawiam wszystkich i życzę dużo zdrowia 🥰🥰✨ ps. Organizm musi mieć czas na regenerację i spalenie zasobów ❤️

dzoanaskoczuszekhazelbell
Автор

Panie Bartku proszę o odcinek z przepisami na zdrowe ciasta i desery bez cukru. Dziękuje

janwie
Автор

Dziekujemy piekne za pana doktora Kulczynskiego za Cenne Wyklady!!

zofiaporadzisz
Автор

Dziękuję za dogłębne wyjaśnienie tej choroby. Wielu lekarzy powinno się uczyć od Pana. Dzięki Panu zrozumiałam wiele procesów zachodzących w organizmie.
Bardzo dziękuję I pozdrawiam serdecznie.

moniakowal
Автор

a może zrobi pan doktor filmik o technikach radzenia sobie ze stresem by zmniejszyc kortyzol

izakoniusz
Автор

Mam pan absolutną rację z cukrzycą typu Lada.U mnie zdiagnozowano cukrzycę w wieku 43 lat.Dodam, że wcześniej miałam zdiagnozowane HASHIMOTO

ewaskibinska
Автор

Nic dodać nic ująć👍 Profesjonalny bardzo ważny i ciekawy wykład. Gratulacje 😃✌️

robertc