GOŚĆ SPECJALNY - Michał Cetnarowski #1 - Polska współczesna fantastyka, część 1 (lata 1980-1999)

preview_player
Показать описание
Zapraszamy na spotkanie z Michałem Cetnarowskim o polskiej fantastyce końca XX wieku! Redaktor "Nowej Fantastyki", laureat nagrody im. Janusza Zajdla, znawca rodzimej fantastyki.
W cyklu 3 nagrań przedstawi jej rozwój w ostatnim półwieczu.
W pierwszym odcinku okres kształtowania się współczesnego rynku autorów i wydawców (1980-1999).
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Tego właśnie szukam na Kanale Fantastycznym. Proszę o więcej.

yehfiehm
Автор

Wysłuchałem wykładu Michała z duża przyjemnością. Jestem pod wrażeniem nie tylko szerokiej wiedzy dotyczącej polskiej fantastyki, ale również umiejętności przekazania historycznych faktów w ciekawej formie.

Ze swojej strony uzupełnię, że "wysyp debiutantów" miał miejsce znacznie wcześniej, kiedy za sprawą red nacz. Zbigniewa Przyrowskiego na łamach "Młodego Technika" zaczęły pojawiać się opowiadania science fiction (czyli od roku 1957). Wśród debiutujących w tym czasopiśmie autorów były późniejsze sławy pierwszej wielkości. Wspomniany Janusz Zajdel zaczynał swoją literacką karierę właśnie w "Młodym Techniku". Tego ważnego faktu zabrakło mi tutaj, kiedy wspominany był twórca współczesnej polskiej fantastyki socjologicznej. Ogólnie zabrakło też tutaj przynajmniej jakiejś wzmianki o samym czasopiśmie, które przez dekady kształtowało polską literaturę fantastyczną i było kuźnią talentów, aż do roku 1989, kiedy dział science fiction zlikwidowano i nie istniał aż do roku 2024, w którym został reaktywowany pod patronatem oraz opieką Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej.

ukaszmarekfiema
Автор

Sztos ...dwie części to zdecydowanie za mało, wykład traktuje jako przyczynek i zarys i mam nadzieję, że Pan Michał rozwinie na kanale historie literatury polskiej :)

marekpszczokowski
Автор

Ja w roku 82 miałem 8 lat, i w roku 83 kupiłem pierwszą fantastykę, wiem że czytałem to czasopismo i kupowałem je. Dzisiaj już sam nie wiem jak to możliwe, przecież nie byłem jakimś cudownym dzieckiem ;-)). A czytałem i zbierałem następne numery aż do późnych lat 90. Potem popełniłem błąd i sprzedałem wszystkie numery.... Dzisiaj zebrałem wszystkie numery w PDF do roku chyba 2012? Moralnie mam prawo, bo za wszystkie zapłaciłem w kiosku prawdziwe pieniądze, Teraz czytam stare numery od deski do deski i super się bawię. Mam 50 lat więc lektury mi starczy aż do samego końca ;-)))

marcinchec
Автор

Super materiał, gratulacje. Ze swojej strony wspomniałbym o Adamie Wiśniewskim-Snergu i jego najbardziej chyba znanym Robocie - twórca nieco wyprzedzający swoje czasy, bo poruszający kwestie religijne i metafizyczne jeszcze w latach 80tych.

swinki
Автор

Świetny materiał, sam przygodę z fantastyką zacząłem w połowie lat 90 i część opisanych książek / autorów miałem okazję przeczytać, ale kilka nazwisk przegapiłem, Ma pewno przesłucham jeszcze raz i skrzętnie wynotuję kilka pozycji.

piotrgruszecki
Автор

Dzięki bardzo, jak zwykle w sobotę - za krótko :)

piotrkolasinski
Автор

Dziękuje bardzo za ten film. Tak sobie myślę że fajnie by było przeczytać książkę o historii polskiej fantastyki. Może kiedyś ktoś coś takiego napisze.

dawidzieba
Автор

Obejrzałem, wysłuchałem 3 razy pod rząd! Bardzo dobry przekrojowy materiał wspominkowy, i szczerze, liczę na więcej takich, również innych autorów. A na kolejne odcinki, o kolejnych dekadach, z panem Cetnarowskim, będę czekać z niecierpliwością! Btw, strasznie dużo fajnych opowiadań mi się przypomniało, a o paru nie słyszałem lub zapomniałem zupełnie. Na pewno część z nich z mojego domowego archiwum Fantastyki i N.F. czy Fenixa muszę bezwzględnie odświeżyć.

wizun
Автор

Bardzo fajny materiał i przedstawienie go - dzięki 🙂

marcinw
Автор

Bardzo dziękuję, za jak zawsze, wspaniały materiał!!!!

futureclimax
Автор

Doskonały materiał - czekam na kolejne (ciekawe byłyby też zasugerowane w wykładzie: 1. Dukaj 2. Fantastyka religijna. Ponadto może również: 3. Fantastyka historyczna/historia w fantastyce)

kamilkruszewski
Автор

Zgadza się, tego typu materiałów oczekujemy na kanale, Michał na 6 to opowiedział.

Marek_Bielecki
Автор

Dzięki wielkie za ten materiał! Miło było wrócić wspomnieniami do tamtych czasów🙂👍 Ps. Co do tremy - nie ma się co przejmować, wyszło bardzo dobrze💪

hisar
Автор

Tak trochę średnio moim zdaniem. Ale będę oglądał nastepne, z nadzieją że bedzie lepiej.

mariankolano
Автор

Dużo nazwisk, bardzo trudno wybrać kogoś, ale chyba będę polował na coś Kołodziejczaka. Ogólnie debiut w porządku, fajna koszula:) Na pewno jeszcze jakieś materiały obejrzę

karolkozak
Автор

Do wielokrotnego odtwarzania w kolejnych poszukiwaniach tytułów i autorów:)

Nielisniekuna
Автор

To ja jestem tak odklejony, że "popełnianie teksu" zniechęca mnie do "niego", jest antyreklamą?

leu
Автор

Udany debiut na kanale. Chciałem tylko napisać że "Pieprzony los kataryniarza" Ziemkiewicza to nie cyberpunk; pisał o tym Dukaj - że błędnie się go tak przypisuje, tymczasem wolnorynkowy konserwatyzm RAZa stanowi silną antytezę dla ideologii, na których wyrósł cyberpunk.

mzimu
Автор

A dlaczego zaczynamy dopiero od 1980 roku? Nie lepiej od przedwojnia i pierwszych prób polskiej sf, później przez Lema, Ziemięckiego i Wroczyńskiego, to byłoby coś!

MatiLaRosa