Islam i dżihad – czy są nierozłączne? O początkach działania Mahometa | prof. Katarzyna Pachniak

preview_player
Показать описание


Kiedy na świat przychodził przyszły założyciel islamu, żyjący na Półwyspie Arabskim koczownicy byli politeistami. Ze względu na brak współczesnych źródeł pisanych trudno dokładnie opisać panteon bóstw. Wiemy natomiast, że jednym z ważniejszych, a być może najważniejszym, był Allah.

Mahomet, choć rzecz jasna nie był wynalazcą monoteizmu, a wpływy judaizmu i chrześcijaństwa były na Półwyspie widoczne, to jego propozycja była dla samych Arabów rewolucyjna. - Religia absolutnie bezkompromisowo monoteistyczna była absolutnym wywróceniem porządku społecznego i gospodarczego - mówi w Radiu Naukowym prof. Katarzyna Pachniak, kierowniczka Katedry Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. - Zamożni mekkańczycy, którzy byli najważniejszymi wrogami Proroka, byli strażnikami ruchu pielgrzymkowego do mekkańskich [politeistycznych – RN] świątyń. Czerpali więc z tego konkretne korzyści – dodaje.

Początki islamu to nie tylko zmiana społeczna. To również historia militarno-polityczna. Zapytałam prof. Pachniak czy sam Mahomet miał się za mistyka czy polityka? - Dla muzułmanów to najświętszy Prorok. Badacze oceniający go obiektywnie widzą, że był dobrym politykiem, mężem stanu. Chciał scalić plemiona i niewątpliwie uważał, że religia monoteistyczna będzie mu pomocna – odpowiada badaczka. – Jednocześnie nie można wykluczyć, że faktycznie wierzył, że to co słyszy jest głosem Boga – podkreśla.

W podcaście rozmawiamy również o dżihadzie – co znaczy i na ile jest z islamem spleciony. Jest o historii spisywania Koranu i źródłach fundamentalistycznej postawy części współczesnych muzułmanów. Bardzo polecam ten odcinek!

POLECAMY INNE MATERIAŁY:

🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠

#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #KatarzynaPachniak
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Hej! Dzięki za przesłuchanie odcinka! ;) Dla spragnionych wątków religijno-historycznych podrzucam linki do kilku wcześniejszych odcinków poruszających ten temat:

- Celibat, dziwne fryzury i hierarchia - powstanie i profesjonalizacja kleru | prof. Robert Wiśniewski

- Historyczny Jezus - faryzeusz z dobrego domu | prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò

- Kto, kiedy i po co napisał Biblię? Nowe datowanie Starego Testamentu | prof. Ł. Niesiołowski-Spanò

- Religia – czy superkomputer przewidzi sekularyzację społeczeństw? | prof. Konrad Talmont-Kamiński

Miłego słuchania! :)
Karolina

RadioNaukowe
Автор

Pani Kasia ma świetną dykcję i imponuje poziomem wysławiania się. Bardzo spodobała mi się ostrożność i powstrzymywanie się od snucia przypuszczeń będących fantazjowaniem. Powściągliwość to cenna cecha u profesorów. 😊

knaw
Автор

Odkrylam Was ! I jestem przeszczęśliwa. Wreszcie wartosciowe inspirujące treści

joannaswiatek-wojnarowska
Автор

Jednym z głównych powodów takich szybkich i łatwych podbojów arabskich była wojna bizantyńsko - sasanidzka (602–628) które całkowicie zdewastowała i pozbawiła siły oba kraje które to z kolei stały się łatwym łupem Arabów.

panpogo
Автор

Cóż za wspaniała rozmówczyni! Wiedza, dykcja, rozsądek i nie ferowanie wyroków, a przedstawianie faktów, bez domysłów. W godzinę dowiedziałem się o Islamie więcej niż przez ostatnich kilka lat 👏

dotmalec
Автор

Pani Karolino, proszę nagrać odcinek o Gobekli Tepe i Karachan Tepe. To wielkie megalityczne budowle zbudowane przez ludzi przed wynalezieniem rolnictwa. Natomiast Idol Szygirski to najstarsza zachowana drewniana rzeźba wyrzeźbiona jeszcze w epoce lodowcowej przez ówczesnych mieszkańców Syberii.

krystian
Автор

Fajnie że sięga pani po takie religijno-historyczne tematy.

krystian
Автор

Uwielbiam pani kanał za różnorodność tematów oraz dobór rozmówców na bardzo wysokim poziomie przez co słucha się z wielką przyjemnością Pani audycji ;-)

bartekprzybylski
Автор

Jak zwykle świetna audycja. To właśnie tak powinien wyglądać przedmiot "religia" w szkole - na temat wszystkich religii merytorycznie, ale i zrozumiale dla przeciętnego zjadacza chleba, który chce poszerzyć swą wiedzę w kwestii niesamowitego sukcesu tej, a nie innej mitologii. Ciekawy byłby odcinek o religiach kiedyś bardzo wpływowych, ale wypartych przez współczesne wierzenia. Co jest wspólnym mianownikiem sukcesu, a co miarą porażki...

Nepcia
Автор

Wychodzi z tego, że wiedza przeciętnego człowiekana temat religii jest bardzo marna. A tak naprawdę wszystko się łączy i przenika od wieków. Dziękuję za wiedzę.

annamorawska
Автор

Bardzo dziękuję szukałem tej tematyki. Wspaniała robota

sebatorbopatryjota
Автор

Świetna audycja. To chyba najlepszy krótki wykład wprowadzający do historii islamu, jaki słyszałam. Nie dość, że super merytoryczny, to jeszcze bardzo dobrze i zwięźle przedstawiony przez panią profesor. Wszystko jasne, logiczne, po kolei i w punkt ;) Dziękuję!

myczycz
Автор

Pozdrawiam z Kanady 🙋‍♀🙋‍♀ I znow temat, ktory zachwyca. Dziekuje pani Karolino.

rozabednarski
Автор

Niedosyt. To to co czuje 🙂. Chętnie bym posłuchała o rozwoju islamu i chrześcijaństwa w Afryce☺️

justynamponda
Автор

Bardzo ciekawy temat. Jak zawsze można się przekonać, że nic nie jest takie jak nam się na pierwszy rzut oka wydaje, że trzeba cierpliwie drążyć aby coś prawdziwie rozpoznać. No i ta myśl, że człowiek potrzebuje prostych i szczegółowych instrukcji co robić i jak aby nie grzeszyć, tyczy się z pewnością i chrześcijaństwa. Dziękuję za ten temat, troszkę za krótko jak dla mnie.

magorzatasosnowska
Автор

Niesamowita wiedza. Dawno nie słyszałem tak dobrej audycji. Dziękuję.

andrzej
Автор

Koran spisano nie dlatego by modlić się w jeden sposób, lecz zapewne dlatego, że oligarchia wykorzystująca, lub przynajmniej korzystająca bezpośrednio/doraźnie z Koranu widziala w nim znakomite narzędzie do umacniania swojej pozycji względem pozycji innych.

enderwigin
Автор

Niedawno odkryłam ten kanał, bardzo mi spodobał, a teraz jeszcze odkryłam wywiad z moją ulubioną panią profesor z wydziału orientalistyki, czego więcej do szczęścia potrzeba ❤️

Demoiselle
Автор

Witam wakacyjnie moje ulubione radio
😚
No i słucham...

miragatka
Автор

Pani Karolino, dziękuję za upublicznianie niezwykle ciekawych tematów. Pani prof. Katarzynie Pachniak dziękuję za bardzo klarowny przekaz.

jangregor