Jak powstają linie do produkcji samochodów? - Fabryki w Polsce

preview_player
Показать описание

My przyjrzymy się jak takie linie powstają. W tym celu odwiedziliśmy zakład firmy Taskoprojekt, integratora zautomatyzowanych linii produkcyjnych.

Sprawdzimy jak powstają linie, za pomocą których w fabryce będą łączone w całość elementy karoserii samochodu. W skład linii wchodzą przede wszystkim przyrządy, w których pozycjonowane są poszczególne części oraz roboty, wykonujące zadane operacje: od pobierania detali, przez podawanie ich do stanowiska bazującego, po wykonywanie operacji łączenia części. Łączenie może odbywać się poprzez technologie spawania, zgrzewania, spawania laserowego, klejenia czy nitowania.

Zobaczmy zatem jak przebiegają prace. Zaczynamy od działu projektowego. Tutaj powstaje koncepcja całej linii oraz poszczególnych stanowisk, wchodzących w jej skład. Następnie modele 3D przechodzą weryfikację na etapie symulacji. W ten sposób można sprawdzić, czy projekt został wykonany poprawnie, czy robot ma pełną dostępność do wszystkich operacji, a także zweryfikować ergonomię i bezpieczeństwo pracy operatora.

Materiały do produkcji są cięte. Następnie spawa się z nich konstrukcje urządzeń wchodzących w skład linii. Tutaj widzimy ramę przyrządu. Kształty kątowników, wsporników, płytek wycinane są z blachy za pomocą strumienia wody. Część z nich jest gięta.

W centrach obróbczych CNC przygotowywane są elementy, dzięki którym w przyrządzie będzie można mocować części. Tutaj widzimy jak frezowane są elementy mechaniczne. Obrabiane są także części z tworzywa sztucznego - będą przytrzymywać widoczne części karoserii. W podstawie urządzenia wiercone są otwory montażowe.

Po malowaniu sprawdzana jest dokładność wykonania powierzchni i otworów. Rama przyrządu jest mierzona za pomocą skanera 3D. Pomiary wykonywane są z dokładnością nawet do 5 setnych mm. Pomiary dużych przyrządów, w których będą łączone np. elementy pociągów, wykonywane są za pomocą laser trackera.

Czas na montaż. Widzimy jak krok po kroku powstaje przyrząd. Montowane jest całe oprzyrządowanie, a więc siłowniki, elementy bazujące i dociskające, a także pneumatyka oraz osprzęt elektryczny. Po zmontowaniu przyrząd jest regulowany.

Podczas konfiguracji sprawdzana jest komunikacja między urządzeniam. Roboty będą wykonywały operacje łączenia elementów karoserii w technologii zgrzewania i klejenia.

Gdy linia zrobotyzowana jest już połączona w całość można przeprowadzić testy funkcjonalne, trwające kilkanascie dni. Po tym czasie będzie można ją zaimplementować w fabryce samochodów. Industry 4.0

Zastosowanie zautomatyzowanych linii ma przede wszystkim zagwarantować szybki czas produkcji, pełną powtarzalność, bezpieczeństwo i ergonomię pracy operatorów, a także zapewnić ograniczenie kosztów w zakładzie produkcyjnym.

Odkrywajcie z nami nowe fabryki, w które obfituje cała Polska.
--
Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :
Jak powstaje PEPSI? - Fabryki w Polsce
Jak powstaje kombajn New Holland? - Fabryki w Polsce
Jak powstaje filtr powietrza, paliwa, kabinowy? - Fabryki w Polsce
Jak powstają parówki Sokołów? - Fabryki w Polsce

#fabrykiwpolsce #roboty #motoryzacja
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Zastanawiasz się nad udziałem w programie Fabryki w Polsce? Podpowiemy i pokażemy przykłady, jak może wyglądać film o Twojej firmie.
Piotr skontaktuje się z Tobą i opowie, jak wygląda realizacja materiału.

Zobacz, co u nas słychać 👇

fabryki
Автор

Miałem przyjemność być w tej fabryce . Naprawdę profesjonalna firma z siedzibą w Poznaniu 👍

matitex
Автор

pracowałem w Skoda Auto S.A. roboty KUKA są super. trzymetrowe, precyzyjne.

thomasriddle
Автор

Bardzo dobry materiał! Dawajcie więcej tego typu. :)

przemekfirek
Автор

Zazdroszczę inżynierom pracującym tam :) Ciekawe i skomplikowane projekty, z mnóstwem integracji różnych systemów.

movaxh
Автор

Jestem pełen szacunku dla autorów oprogramowania które kontroluje wszelkie działania al jednak słucha człowieka. Niesamowite

STANPAN
Автор

O takiej pracy marzę. Aktualnie siedzę w uk w automotivie w utrzymaniu ruchu. Fajnie by było w przyszłości móc tworzyć takie linie:)

wilkeybiker
Автор

Bardzo interesujący film. Podobnie powstają części samochodowe, też kiedyś oglądałem podobny film. Co do części to ja kupuję je w IPARTS - to sklep internetowy, gdzie dostępnych jest ponad 2 mln produktów pochodzących od sprawdzonych producentów. Jeśli ktoś poszukuje to serdecznie polecam ;)

rafasikora
Автор

Bardzo mi sie podobaje te filmiki pokazuja w powiekszeniu zacofanie i kolonizacje przemyslowa Polski.

admonster
Автор

W 2019 roku uczestniczyłem przy pracach montażowych na nowej hali Mercedesa w Bremen, dwa poziomy, na każdym z nich ponad 300 takich robotów...oczywiście Kuka, od wolnostojących po jeżdżących na platformach w tandemach..tam samo ustawianie linii do produkcji (programowanie) trwać będzie ~ 2.5 roku więc te 14 dni testów to chyba mowa o kilu robotach na jednym małym stanowisku.

SsEeBbEeXx
Автор

Paradoks obecnych czasów: koszty produkcji ciągle spadają a produkty ciągle drożeją.

Serwis_Elektroniki_
Автор

nie mogę się doczekać aż wyprodukują Cyberdyne Systems T-1 brałbym hurtowo :)

tv_pc
Автор

Mam pomysł na dłuższy odcinek, może materiał o reaktorze jądrowym Maria ? Dużo ciekawych rzeczy się tam dzieje, będzie o czym mówić.

lordvader
Автор

Niestety z odcinka na odcinek coraz bardziej zdawkowo

HoseAlwaro
Автор

oh boy, fajnie w 5 min, ale takie stanowisko od projektu po wykonanie to prawie rok czasu lub ponad rok

pawem
Автор

Jak będzie już sala produkcyjna marki IZARA to musicie zrobić film o powstawaniu tego pojazdu

ANCZiK
Автор

Zróbcie film jak produkuje się smartphony

Adrian-zkks
Автор

Kolejny "dyrektor" firmy, który czyta z wikipedii xD
A tak to super zakład, chciałbym kiedyś pracować jako programista w takim zakładzie...

JK-bxii
Автор

Ile osób Panie Piotrze musi pracować przy produkcji takiego filmu?

gorekpl
Автор

Z tego co wiem to Tesla sama projektuje swoje linie, ale jestem ciekaw kto je wykona pod Berlinem.

volkhen