filmov
tv
Jak powstają linie do produkcji samochodów? - Fabryki w Polsce
Показать описание
My przyjrzymy się jak takie linie powstają. W tym celu odwiedziliśmy zakład firmy Taskoprojekt, integratora zautomatyzowanych linii produkcyjnych.
Sprawdzimy jak powstają linie, za pomocą których w fabryce będą łączone w całość elementy karoserii samochodu. W skład linii wchodzą przede wszystkim przyrządy, w których pozycjonowane są poszczególne części oraz roboty, wykonujące zadane operacje: od pobierania detali, przez podawanie ich do stanowiska bazującego, po wykonywanie operacji łączenia części. Łączenie może odbywać się poprzez technologie spawania, zgrzewania, spawania laserowego, klejenia czy nitowania.
Zobaczmy zatem jak przebiegają prace. Zaczynamy od działu projektowego. Tutaj powstaje koncepcja całej linii oraz poszczególnych stanowisk, wchodzących w jej skład. Następnie modele 3D przechodzą weryfikację na etapie symulacji. W ten sposób można sprawdzić, czy projekt został wykonany poprawnie, czy robot ma pełną dostępność do wszystkich operacji, a także zweryfikować ergonomię i bezpieczeństwo pracy operatora.
Materiały do produkcji są cięte. Następnie spawa się z nich konstrukcje urządzeń wchodzących w skład linii. Tutaj widzimy ramę przyrządu. Kształty kątowników, wsporników, płytek wycinane są z blachy za pomocą strumienia wody. Część z nich jest gięta.
W centrach obróbczych CNC przygotowywane są elementy, dzięki którym w przyrządzie będzie można mocować części. Tutaj widzimy jak frezowane są elementy mechaniczne. Obrabiane są także części z tworzywa sztucznego - będą przytrzymywać widoczne części karoserii. W podstawie urządzenia wiercone są otwory montażowe.
Po malowaniu sprawdzana jest dokładność wykonania powierzchni i otworów. Rama przyrządu jest mierzona za pomocą skanera 3D. Pomiary wykonywane są z dokładnością nawet do 5 setnych mm. Pomiary dużych przyrządów, w których będą łączone np. elementy pociągów, wykonywane są za pomocą laser trackera.
Czas na montaż. Widzimy jak krok po kroku powstaje przyrząd. Montowane jest całe oprzyrządowanie, a więc siłowniki, elementy bazujące i dociskające, a także pneumatyka oraz osprzęt elektryczny. Po zmontowaniu przyrząd jest regulowany.
Podczas konfiguracji sprawdzana jest komunikacja między urządzeniam. Roboty będą wykonywały operacje łączenia elementów karoserii w technologii zgrzewania i klejenia.
Gdy linia zrobotyzowana jest już połączona w całość można przeprowadzić testy funkcjonalne, trwające kilkanascie dni. Po tym czasie będzie można ją zaimplementować w fabryce samochodów. Industry 4.0
Zastosowanie zautomatyzowanych linii ma przede wszystkim zagwarantować szybki czas produkcji, pełną powtarzalność, bezpieczeństwo i ergonomię pracy operatorów, a także zapewnić ograniczenie kosztów w zakładzie produkcyjnym.
Odkrywajcie z nami nowe fabryki, w które obfituje cała Polska.
--
Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :
Jak powstaje PEPSI? - Fabryki w Polsce
Jak powstaje kombajn New Holland? - Fabryki w Polsce
Jak powstaje filtr powietrza, paliwa, kabinowy? - Fabryki w Polsce
Jak powstają parówki Sokołów? - Fabryki w Polsce
#fabrykiwpolsce #roboty #motoryzacja
Комментарии