Tajemnice produkcji pelletu – Fabryki w Polsce

preview_player
Показать описание

*Dziękujemy Grupie Burkietowicz, za pomoc w realizacji filmu.*

00:00 Produkcja pelletu – Fabryki w Polsce
00:12 Pellet co to jest
00:38 Pellet Energy
01:00 Surowiec
01:43 Suszarnia taśmowa
02:15 Zbiornik linii produkcyjnej
02:45 Pellet z trocin
03:33 Pakowanie pelletu
03:52 Dostawa pelletu

Do produkcji pelletu drzewnego wykorzystuje się najczęściej odpad powstający przy obróbce drewna – np. w tartakach czy innych zakładach przetwórstwa drzewnego.

Surowiec, który trafia do zakładu to przede wszystkim trociny z drzew iglastych (głównie sosny), ale też większe kawałki: zrębki i klocki. Trociny muszą być czyste (bez obecności lakierów, impregnatów, piasku czy innych zanieczyszczeń).

Po przywiezieniu do zakładu już na wstępie surowiec przechodzi kontrolę jakości. Pobiera się próbki, wykonywane są badania na wilgotność i popiołu. Następnie trociny trafiają do znajdujących się pod dachem magazynów. Klocki w rębakach są rozdrabniane do postaci zrębki. Zrębka z kolei rozdrabniana jest w młynach bijakowych

Z suszarni trociny przekazywane są transportem pneumatycznym do zbiornika zasypowego linii produkcyjnej, do którego trafia także suchy surowiec pobierany z magazynu.

Materiał podawany jest dalej do mieszadła. W mieszadle spotykają się trociny z magazynu, suszarni oraz zrębki po zmieleniu, a następnie wędrują do młyna głównego, gdzie za pomocą specjalnych noży oraz odpowiednich sit uzyskują wymagany rozmiar, czyli frakcję.

W zakładzie pracują trzy granulatory. Wewnątrz nich trociny przeciskane są przez matryce i formowane są granulki. Tak powstały pellet jest chłodzony do temperatury poniżej 40 stopni Celsjusza, a potem przesiewany, aby pozbyć się zbędnego pyłu i frakcji poniżej 3,15 mm.

Worki przekazywane są transporterem na automatyczną układarkę. Tu formowana jest paleta. Gotowa paleta jedzie do magazynu, skąd zostanie dostarczona do klienta.

Z linii produkcyjnej pobierane są próbki pelletu do badań laboratoryjnych. W zakładowym laboratorium wykonywane są badania: średnicy i długości pelletu, wilgotności, zawartości popiołu, kaloryczności, wytrzymałości mechanicznej, gęstości nasypowej i ilości drobnych frakcji w worku.
W ten sposób Pellet Energy osiąga wartość opałową surowca na poziomie 18 megadżuli na kilogram. Moc skoncentrowana w małych granulkach!

OBEJRZYJ: KOCIOŁ na PELLET – Fabryki w Polsce

Obejrzyj odcinek z cyklu Fabryki Przyszłości:

Skontaktuj się z nami a nagramy film dokumentalny o produkcji: 👇
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

*Dziękujemy Grupie Burkietowicz, za pomoc w realizacji filmu.*

fabryki
Автор

Jkiedy patrzę na cykl produkcji to z ekologia ma niewiele wspólnego. Prąd, woda, ilości ogromne.

oscaradrenalina
Автор

Pitolenie z tą ekologią!! Ile energii idzie na wysuszenie pelletu i jego sprasowanie!! Ile folii na każdy woreczek!! Ile folii na każdą paletę z woreczkami pelletu. Ja palę suchym i sezonowanym drewnem. Drzewa są wycinane jako martwe (odpad), suszone na słońcu. Zero folii i zużycia energii na suszenie. To jest ekologia a nie pellet, który w dodatku jest 4x droższy niż sezonowane drewno (np osika, olsza, brzoza, sosna). Idźmy dalej 1kg pelletu to 17MJ a 1kg drewna sezonowanego 15MJ, dodatkowo pellet to sosna, więc i żywica, która przy spalaniu jest mniej eko niż drewno liściaste. Także wątek ekologi mamy już za sobą, a wątek finansowy, drewno kupisz dużo taniej niż pellet a energetyczne wychodzi to samo co pellet. Jedyne za czym przemawia pellet to wygoda i to że w palniku pelletowym jakiś Janusz nie spali starych butów i śmieci ale jak to mówią człowiek ze wsi wyjdzie ale wieś z człowieka nie zawsze. Janusz producent zrobi też pellet z torfu czy płyt OSB i kupi to jakiś fan pelletu i się cieszy że eko jest!!!!

JohnDoe-eumt
Автор

Od setek lat, ludzie palili drewnem. Zebrać lub ściąć, podsuszyć i do pieca. Tanio, ekologicznie, prosto. Aż nagle ktoś postanowił skomplikować ten proces, pobudować fabryki, wprowadzić normy i zakazy, zupełnie przypadkiem na tym zarabiając. I teraz to pierwotne palenie drewnem, ani nie jest modne, ani nie jest eko, za to jest piekielnie drogie. Takie to zamiany zaszły.

bartekd
Автор

Eko pelet, eko groszek, eko kotły, sciema wszech czasów. Dopisali se ino eko by doić nas :D

stanisawwrobel
Автор

Pracowałem jako operator w firmie Springos na linii produkującej pellet przy maszynach Brikol. Nie jest to słodki temat. Naprawdę trzeba pilnować tych wszystkich urządzeń i prawidłowej pracy podzespołów.
Mokry materiał trzeba wysuszyć na suszarni a tam gdzie robiłem to nie maszyny pakowały pellet a człowiek przez 8h stał przy stanowisku mając od 18 do 25s na napełnienie każdego worka po 15kg, zgrzanie, ułożenie na palecie i szybko znowu zdążyć podstawić worek. Szybkie tempo bo ok 2t na godzinę szło zrobić

audiossmarioss
Автор

Info z muratorplus: Ceny pelletu w 2022 wzrosły z 850 zł na początku roku do nawet 3000 zł za tonę w grudniu. Drogo, czyli ekologicznie ;)

Procent_
Автор

Taa, ekologiczne. A ile energii potrzeba do produkcji tego peletu.

krzysztofjarzyna
Автор

Super film Więcej takich tematycznych " Co z czego"

kamilpyza
Автор

wszystko pięknie wygląda dopóki nie trzeba kupić tego surowca

robertk
Автор

Pellet wcale nie jest ekologiczny bo ilość energii jaką należy wsadzić w jego produkcję to prawie 50 % jego wartości opałowej !

amixo
Автор

Że jeszcze tak solidnie pellet się u nas gdziekolwiek produkuje ... 😮😮 Solidny pellet = solidna cena ... 😝😝

paweraczkowski
Автор

Ta Wasza kochana Unia wprowadzi paszporty węglowe, będziecie zmuszeni wybrać inne źródło ciepła niż węgiel😮

edekedek
Автор

Niestety cena tego pelletu jest zbyt wysoka, kupuję tańszy pellet z certyfikatem i też się spała dobrze, myślę że gdyby cena tego właśnie pelletu spadła napewno wrócił bym do niego i chyba nie tylko ja.Osobiscie uważam ten pellet za bardzo dobry.

Domin
Автор

Widziałem ceny w markecie, nie stać mnie na pellet

maxari
Автор

Świetny materiał!
Jako czołowy europejski producent kotłów między innymi na pellet, od wielu lat ściśle współpracujemy z firmą Pellet Energy Gold.
Pellet z fabryki w Błaszkach wyróżnia się między innymi wysoką wartością opałową oraz powtarzalną jakością.

Polecamy każdemu naszemu klientowi.

windhagerpl
Автор

Ja pracowałem koło wytwórni pelletu, szło tam wszystko płyty z zakładów meblarskich, sklejki, i wszystko co się dało przetworzyć na pellet. Gdzie tu ekologia..

az
Автор

Wióry z obróbki drewna to jeszcze nie dawno odpad teraz to biznes .
Już się zapomniało o spalaniu w cyklonie wiórów drewna,
tylko trzeba było od czasu do czasu nasypać zasobnik i się kurzyło.
Tanio na pewno ekologicznie, bez prasowania pakowania foli itp.
Kasa i reklama robi swoje nikt nie zwraca uwagi na ekologię..
Do tego ludzi zrobili się wygodni a za to się płaci z kolei trzeba na te udogodnienia zarobić i tu
zaczyna być problem gdzie zarobić .


Film fajny i konkrety .

Stefatabor
Автор

Ja pale resztkami z produkcji mebli super kaloryczne sa plyty wiorowe i blaty np egeera czasami akryle i lakiery tez sie fajnie pala

krzysztofalek
Автор

Mam kominek wolnostojacy na pellet. Rok temu za worek placilem 16zl teraz taki worek kosztuje 48 zl. Nie oplaca sie palic nie kupuję mam nadzieję ze jak ludzie nie będą kupować pelletu to cena spadnie.

bogussemczak