Jak ZACHÓD ZNISZCZYŁ LIBIĘ - Martwe IMPERIUM obok EUROPY

preview_player
Показать описание

------------------------------------------------------------------------

🎯 Krótki opis:

Libia w latach 70. i 80. ubiegłego wieku była najbardziej rozwiniętym krajem Afryki. To wszystko działo się za rządów dyktatora Muammara Kaddafiego. Wszystko zmieniło się w 2011 roku, kiedy Kaddafi został zabity. Bez planu na ten kraj stał się on oazą bezprawia, mafii i grup terrorystycznych.

⏱ Co i kiedy w trakcie filmu:

0:00 Co działo się w Libii w przeszłości?
5:20 Podziękowania dla widzów
6:13 Kaddafi dochodzi do władzy
9:49 Rozmowa z moim dziadkiem, który pracował w Libii
13:53 Rozwój Libii i początkowe problemy
16:23 Kaddafi odwraca się w kierunku panafrykanizmu
17:38 Wiosna arabska
21:10 Śmierć Kaddafiego i dalsze losy Libii

📖 Rozszerzony opis:

Kiedy w Polsce w latach 80 piszczała bieda po zapożyczeniu naszego kraju przez Gierka, wówczas w Libii powstawały nowe drogi, realizowano wielki projekt nowych kanałów oraz rzek, które miały zmienić pustynie w las natomiast sami mieszkańcy otrzymywali nowe domy od rządu. Kraj się rozwijał, a sam Trypolis czyli stolica Libii uznawany był za najważniejsze miasto na kontynencie afrykańskim. Polacy byli tam wtedy imigrantami zarobkowymi. To wszystko działo się za rządów dyktatora Muammara Kaddafiego- postać wyjątkowo kontrowersyjna, ale jednego odmówić mu nie można. Potrafił zjednoczyć świat arabski jak nikt inny, przy tym uznawany był za przywódcę Afryki- na fotografiach światowych elit często stał blisko amerykańskiego prezydenta. Był znany i nierzadko lubiany zarówno w kraju jak i za granicą- chociaż oczywiście miał też spore grono wrogów. Jednym z jego głównych nadużyć miało być wykorzystywanie kobiet nawet w bardzo młodym wieku. Kaddafii potrafił być naprawdę brutalnym dyktatorem, ale dzięki swojemu systemowi korupcji, pieniędzy i sojuszy zbudował dobrze funkcjonujące autorytarne państwo, które na przekór stało się wówczas niemal najbardziej zamożnym krajem arabskim z PKB per capita sięgającym momentami nawet 15 tysięcy dolarów na głowę- to więcej niż w Polsce w analogicznym czasie. Kaddafi doszedł do władzy w 1969 r. w wyniku rewolucji- i o zgrozo swoją władzę, a także dosłownie głowę też stracił przez rewolucję w 2014 roku. Stosunki amerykańsko-libijskie do początku 21 wieku były napięte, ponieważ Kaddafi usunął amerykańskie firmy naftowe poprzez nacjonalizację przemysłu naftowego- co wówczas uczyniło Libię jedną z naftowych potęg świata. Po 2000 roku przywódca Libii współpracował z amerykanami, a także Europą nawet pomimo faktu, że Kaddafii wcześniej oskarżany był o terroryzm- kiedy jednak Stany Zjednoczone wsparły libijską rewolucję i doprowadziły do jego obalenia w 2014 roku wówczas stało się najgorsze.

#polska #Libia #kryzys
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Mam znajomego, który mieszka od 20 lat w Angoli w Afryce i sytuacja wmawiana nam przez USA i EU mija się mocno z rzeczywistością. Niestety Stany chcą rządzić światem, mają swoich pionków w każdym państwie, ubezwłasnowolniając przy tym narody. Z opowiadań znajomego wynika, że gdyby nie ingerencja Stanów i Francji - Libia postawiła by pół Afryki na nogi, albo nawet całą. Kaddafi sponsorował inne państwa Afryki, dawał im dostęp do wody (kopał studnie) itp. Waluta afrykańska wraz z pokryciem w złocie, byłaby jednak zagrożeniem dla amerykańskiego dolara, dlatego naobiecywano złote góry państwom europejskim, by poparły atak na Libię, a dokładnie na jego przywódcę. Bardzo fajny materiał, dla kumatych dający do myślenia i szukania prawdy. Gorąco pozdrawiam rodzinkę Bednarskich za super robotę! :)

mikesztrn
Автор

Podobnie jak Hussein, Kaddafi chciał rozliczać się za ropę własną walutą opartą na złocie, zamiast USD. Więc oczywiste, że MUSIAŁ ZGINĄĆ!

tgbujm
Автор

To jeden z najlepszych materiałów od dawna. Już miałem dosyć słuchać o wojnie na Ukrainie. Liczę, że kolejne też będą zróżnicowane.

kamil
Автор

Kadafi bez wątpienia był dobrym przywódcą dla swojego Narodu. Przestępców z zachodu bolało że nie chce grać na ich nutę.
Nie wspomniał pan w materiale o ważnej sprawie. W tamtym okresie jak medycyna w Libii nie mogła sobie poradzić z problemem to Libijczyk na koszt państwa był wysyłany na leczenie do t.z. krajów zachodnich.
Problemem t.z. "Zachodu" jest to że chcą wszystkich uszczęśliwić na siłę .
Polskę po części też.

jackvagrant
Автор

Dobrze, że poruszasz taki temat i uświadamiasz ludzi, którzy nie mają pojęcia.

MM-inir
Автор

Tego jeszcze nie było na kanale a jest to naprawdę ciekawy temat z wieloma wątkami. Pozdrawiam wszystkich czytających 😃

j_photographyy
Автор

Lapka dla dziadka za udzielenie wywiadu . Bardzo interesujacy odcinek .Pozdrawiam pana oraz wszystkich ogladajacych.

beatas.
Автор

Pozdrawiam Pana dziadka. Był w dobrym jeszcze czasie. Ja też miałem szansę ale 2 dni przed wylotem ogłoszono stan wojenny. Mimo tego tam pojechałem w stanie wojennym. (perypetie z wyjazdem to można osobny rozdział napisać) i już były restrykcje wobec cudzoziemców. Tamtejsza partia Leżniaszabija wydała stosowne rozporządzenie i mój kontrakt upadł ponownie. zachowali się uczciwie. Wyłacono nam zarobek za 3 miesiące, (w tym czasie też płacili za hotele) opłacili przelot tam i z powrotem. Po powrocie od razu kupiłem Fiata 126p na który się czekało w kolejkach. Przez 3 miesiące (w poszukiwaniu nowego kontraktu) zwiedziłem kraj i byłem w takich miejscach gdzie normalny "turysta" nigdy by nie był. Libia nie prowadziła działalności turystycznej. Byłem na cmentarzu alianckim w Tobruku, na cmentarzu włoskim i niemieckim - oba są niedaleko. To wszystko zwiedzane na piechotę po wyjściu z miasta Tobruk w ogromnym upale i silnym wiejącym wietrze. To był taki nasz hołd dla bohaterów walk o Tobruk. Cmentarz aliancki jest w odległości 7 km od miasta. Znalazłem grób 16-letniego żołnierza. Również grób krajana z Pietrzykowic - czyli z naszego sołectwa gminy Łodygowice nad jeziorem Żywieckim. Dużo więcej mógłbym pisać o Libii pomimo tak krótkiego mojego pobytu. Byłem na kontrakcie prywatnym.

janczernek
Автор

Mieszkając w Wiekiej Brytanii poznałem człowieka z Egiptu. Był wręcz zafascynowany Kaddafim. Twierdził, że ludziom żyło się dostatnio. Każdy dostawał mieszkanie od państwa itp Niestety zachłanność szeroko pojętego zachodu sprawiło, że mamy to co mamy…

pilarpsp
Автор

Mieszkałem w Libii 2 lata. Nie tylko firmy takie jak Budimex czy Dromex miały tam swoich pracowników. W Libii pracowalo również bardzo wielu polskich lekarzy i pielęgniarek. Oprócz Polaków, w szpitalach libijskich pracowali Czesi (ale było ich stosunkowo mało), Bułgarzy, Filipińczycy oraz Hindusi. Dzieci polskich pracowników uczyły się w polskich szkołach. Było ich kilka w całej kraju, nie tylkonw Trypolisie przy ambasadzie.
Kiedyś może napiszę bloga o tym ;)

pasiek
Автор

Super dziadek, świetny wywiad. Pozdrowienia dla dziadka!!

noniezle
Автор

Kadafi trzymał za mordę ten naród i wtedy nie było migracji do Europy a kraj nie wyglądał jak ruina

SMOSAR
Автор

Ciekawa perspektywa pokazana po latach, fajnie by było zrobić materiał jak pokazywały wydarzenia z Libii programy informacyjne, jak Sarkozy był przedstawiany jako zbawiciel demokracji... to pokazuje jak patrzyć obecnie na przekazywane przez media informacje, czyje interesy są reprezentowane i realizowane przez media...

adamsupel
Автор

Bardzo zacny materiał. Swoją droga o ile dobrze pamiętam, Kadafi za życia wspominał, że bez niego kraje Europy Zach. będą zalewane migrantami, co z czasem będzie prowadzić do destabilizacji. Dziś jak widać klątwa Kadafiego się spełnia, Francja doświadcza tego jako pierwsza, choć Wielka Brytania biorąc pod uwagę ilu tam przybywa rok rocznie luda, też pewnie będzie doświadczać "ubogacenia". Nie ma co. za 10 lat pewnie będą tam mieli własną wojnę domową.

JohnDoe-rhwl
Автор

Wiadomo, o co chodziło. O ropę!
Kaddafi może i nie był kryształowy, ale zreformował Libię, wprowadził darmową edukację, zrównał kobiety z mężczyzami ( w arabskim kraju!) a także zbudował wodociąg, żeby każdy miał dostęp do dobrej pitnej wody. To tylko kilka z reform. A pazerne Anerykany i Żabojady oczywiście musieli się wprdolić, bo nie dostawali ropy

FekalistaGrzybowory-lzlh
Автор

Spoko dziadek, mój ma 90lat w tym roku skończył i można z nim o wszystkim pogadać.
Wojna i PRL skarbnica wiedzy.

damiandamian
Автор

Byłam w Libii rok temu. Kraj nie wygląda az tak jak na zdjeciach aczkolwiek nie jest kolorowo. Najgorsze wrażenie robią uzbrojone po zęby w karabiny i wyrzutnie na pickupach bojówki, na każdym osiedlu rządzi inny gang.
Większość Libijczykow tęskni za Kadafim, bez różnicy czy starzy czy młodzi.

izabelaroma
Автор

Wyjechałem na kontrakt z Elektromontarzu do Libii w listopadzie 1981 w Polsce były puste półki, po przylocie do Trypolisu zobaczyłem bogaty kraj tylko trochę zaśmiecony, bardzo dobrze wspominam pobyt, pracę liczne wycieczki w ciekawe zakątki Libii no i Libijczycy przyjaźnie do nas nastawieni.Wróciłem w 1983 roku a w kraju dalej bieda.Nadmienię jeszcze że osobiście Muamar wizytował nasz kamp Szaluny w towarzystwie amazonek, poza gestami żadne uściski dłoni były niemożliwe, fajny czas który pozostał mi w pamięci.

bogusawurban
Автор

Wprowadzanie demokracji przez kraje takie jak USA, Francja Wielka Brytania zawsze kończą się ruiną kraju w którym chcą zaprowadzić rządy demokracji. Dziwnym trafem są to zawsze kraje posiadające bogate złoża ropy.

BushmenCrow
Автор

To nie jest porażka zachodu to jest ofiara zachodu.

mateuszwielgolewski