Algebra - Ch. 32: Application of Linear Equations (5 of 11) Cost: Example 2

preview_player
Показать описание

To donate:

We will solve: A fast food restaurant serves burgers. The fixed cost is $300/day and the variable cost is $1.50/burger. Find the equation representing the daily cost, graph the equation, and find the total cost when 500 burgers are served.

Next video in this series can be seen at:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Sorry Michel. At 3:27 you've added $300 and $750 and arrived at $1150 ($100 too much)

jconstance
Автор

At Doc B Burgers, what would be the price for a single burger? Don't forget to ask:"Do you want me to super size it for you?"

aliso-pvll
Автор

And that is NOT how it is

300 + 750 = 1, 050

tpsu