Miért Szakadt Ketté Korea?

preview_player
Показать описание


Észak és Dél Korea ma már 2 külön ország és ennél különbözőbbek nem is igazán lehetnének. Pedig nem volt ez mindig így. Több, mint 500 évig ugyanis csak az egységes Korea létezett!

Ennek ellenére ma már északon a kommunizmus, a szegénység és a diktatúra uralkodik, míg délen kapitalizmussal, modern épületekkel és általános jóléttel találkozhatunk.

De mégis mikor és miért szakadt ketté az ország? Annyit megsúgok, hogy nem a Koreai háború tehet róla!


#korea #ww2 #tízeslista
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Szeretem az ilyen megmagyarázós videókat, mert magamtól ilyenre nem keresnék rá.😅

davidkovacs
Автор

Kína és Ciprus is ketté vannak osztva gyakorlatilag, azok is érdekes témák.

roland
Автор

Um lehet videó a vietnámi háborúról?
Szerk: Most vettem észre de 6:05-nál beletettek egy vicces hangot😂

Godzilla_edits
Автор

Kiváló videó!
Sajátos patternt látok a történelemben:
A súlyosabban autoriter, (általában szovjet érdekszférába tartozó) területek, már csak politikai berendezkedésük okán komolyan lemaradnak. Ezzel párhozamosan nagyon durvaszemléletformálás zajlik, a világ többi részével szemben itt teljesen direktben. Aztán persze hatalmas lesz a córesz. Ilyenkor megnyitják a kapukat, csatlakoznának a fejlett világhoz, ünneplés, hurrá, megindul a segélyek hada, általában döcögve, de megindul a fejlődés.
Aztán, még egy alsó ponton, mikor már elég embernek van mit ennie, a társadalom hirtelen csinál féket, rosszabb esetben hátraarcot, megindul a múlt átírása, a nosztalgia, és persze megjelennek az erre épülő pártok. Ékes példája magyarország, de kisebb mértéken látszik a régi nyugat- és keletnémet blokkokban, balkánon, de nézhetjük a 90-es években komolyan megsegített Oroszországot is.

A tippem, hogy az elindított segélyek nem számolnak a korrupció azon formájával és mértékével, amit a területen találnak, így legnagyobb hasznot néhány kiváltságosnak hoznak, akik viszont pont a régi rendszerben lettek valakik (hiszen ezért lettek kiváltságosok), így gyakran jobban torzítják a társadalmat, mint amennyi hasznot hoznak.
Másrészről valahogy automatikusnak vesszük, ha van egy diktatúra, ott van a gonosz diktátor, a nép pedig nagyon-nagyon szabadulni akar, de nem teheti, tehát csak segítség kell neki. Pedig a legtöbb diktatúra vagy eleve egy komoly társadalmi támogatással indul, vagy protekciók osztogatásával kitermeli azt magának .

Koreából nem ismerek embert, de pl. Iránban tudom, hogy minden szörnyűsége ellenére sokan támogatják a jelenlegi diktatúrát, pl. mert olyan arcok, mert pl szabadon elnyomhatják, bánthatják a nőket. De lehet mondani a diktátor halálakor valóban síró, magukat valóban megtépkedő embereket Észak-koreában. De lehet említeni magyarországot, ahol igazából nem történt rendszerváltás, csak szétesett a fejünk felett a keleti blokk. A magyar medián nem szabadságot meg választást akart, még kevéssé versenyt, hanem gorenje hűtőt venni. meg is van az eredménye, legalább az ország 30-40%a szeretne újra kommunista típusú rendszerben élni, csak lehetőleg nevezzük át másra (polgári, nemzeti, akármi). És nekik ez jó, mert úgy érzik, , ha megint baj lesz, majd megint kapnak (sok esetben már azt a magukénak is érzik, jogot formálnak rá, mint a magyarok az 'elvették a cukorgyárainkat, ezért jogos az ezermilliárdos segítség')

Szerintem az elmaradott területekre való segélyezés egy bizonyos ponton túl pont a társadalmi evolúció ellen dolgozik. Inkább hagyni kellene, hogy az adott terület rákényszerüljön a változásra. Vagy, gondosan megszűrve, hogy ki az aki tényleg másik társadalomban akar élni, és ki az, aki csupán több pénzt akar, de a régi rendszerben, beengedni a valóban másként élni akarókat a fejlett világba. ÍGy az elmaradt terület szép lassan lesüllyed a saját mocsarába, az értelmes emberek esélyt kapnak, a fejlett világ pedig nem hordja a vizet egy feneketlen, lyukas vödörbe. Néhány évtized múltán, ha az adott terület évszázadokat marad le, lehet segíteni, hátha másodjára egy értelmes társadalom bontakozik ki

OwerWild
Автор

Nagyon sokat tanulok ezekből a videökból

Автор

11:22 kényelmes nézőpont, de a két ország vezetése koreai és a nagyhatalmak beavatkozásai mellett elég sokat tett ez a két vezetés a kettészakadtság fenntartásáért.

KelemenGy
Автор

Nagyon jó videó! Két apróbb kiejtésbeli: hiba 1:18-nál nem Szilla, hanem Silla dinasztia, illetve 5:03-nál Szüngmán Rí/Lí-nek ejtendő! <3

annadzsida
Автор

Lehetne video a Szovjet Unió és USA közötti hidegháború és űrversenyről! Illetve a te véleményedről hogy szerinted ki nyerte meg. Vagy akár Yuri Gagarinról vagy Neil Armstrongról is lehetne video❤

thequietstar
Автор

Hiba: A Szovjetunió nem 1989-ben omlott össze, hanem 1991-ben.

......
Автор

0:36 és 0:44...
Mi is jól tudjuk...
Trianon... 😢😢😢

richardhalmi
Автор

Lehet szidni Amerikát voltak undorító húzásaik és vannak is de amihez az oroszoknak köze volt az vagy lemaradt vagy tönkre ment.. Köztük a kis országunk is ezt szenvedi a mai napig 😞

danieldeak
Автор

Egy kis javítás:A fegyverszünetet 2013-ban É.Kórea hivatalosan is felmondta, így inkább csak látszólagos tűzszünett van.

Hdominik
Автор

1988-ban senki nem gondolta, hogy Berlin és Németország újból egységes lesz. 1990 október 3-tól mégis egyé váltak. 2024-ben két Korea van, de amíg több ami összeköti őket, mint ami szétválasztja addig él a remény, hogy ismét egységes lesz a félsziget.

Gyuri_
Автор

Itt az a baj hogy itt is a nagyhatalmak mondták meg mi lesz és most is ezt csinálják a világban ezért vannak háborúk is

lacimuhi
Автор

Japán hagyományokról is tudnátok videót csinalni?

cruelgirl
Автор

na még egy észak koreai videó ez jó lesz

Olvgamer-uzfz
Автор

Dél-Kóreában általános jó lét, jó vicc volt. Pont azért készülnek ott olyan zseniális lélekrörlő filmek, mert annyira az életük része sokszor a nyomor. Értem, hogy nem egy északi testvér, de nagyon súlyos problémák vannak ott a lakhatással, keresettel, generációk között, függőségekkel.

garushun
Автор

Még egy érdekes lehetséges videótéma: németország kettéválása. Szerencsére ideiglenesen!

yipmmvp
Автор

Megcsinálnád a vietnámi háborút kérlek

nogradlaszlonograd
Автор

Tudjuk mi is, Trianon kapcsán, szomorú, hogy nem ez volt a példa.

zsoltigieszer