Na każdym etapie życia można zacząć gotować, Maciej, Warszawa

preview_player
Показать описание

KUCHARZ

Kucharz jest osobą zajmującą się przygotowywaniem potraw pochodzących z różnych stron świata, jak również dań dostosowanych do indywidualnych okoliczności i wymagań klientów. Posiada wiedzę odnośnie różnych kultur kulinarnych, właściwego stosowania produktów spożywczych, odpowiedniego łączenia składników, jak również stosownego serwowania potraw, napojów i dodatków. Do głównych zadań kucharza należą: organizowanie produkcji gastronomicznej, wykonywanie różnorodnych potraw, napojów i półproduktów kulinarnych, posługiwanie się narzędziami i sprzętem stosowanym w gastronomii, dobieranie surowców i półproduktów do produkcji kulinarnej, przechowywanie środków spożywczych oraz opracowanie ofert kulinarnych zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami konsumentów.
Poza samym przygotowywaniem dań, do kucharza należy podanie ich w jak najbardziej atrakcyjnej i wyszukanej formie. Niejednokrotnie do niego należy również udekorowanie stołu. Do obowiązków kucharza należy także dbanie o wybór składników najlepszej jakości i dbanie o należytą konserwację wszelkich urządzeń kuchennych. W gestii kucharza znajduje się również układanie menu oraz zarządzanie wydatkami na produkty spożywcze.
Jest to zawód dla osób z powołaniem, trudno bowiem osiągnąć dobre rezultaty, nie posiadając talentu kulinarnego i nie podchodząc do tego zajęcia z prawdziwą pasją. Wykonywanie zawodu kucharza wymaga dużej sprawności fizycznej i manualnej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Kucharz powinien posiadać wrażliwość węchową, czucie smakowe oraz rozróżniać barwy. Musi odznaczać się wytrzymałością na długotrwały wysiłek psychiczny i fizyczny oraz zdolnością do pracy w nieprzyjemnych warunkach. Praca kucharza wykonywana jest w różnych warunkach lokalowych, pomieszczeniach zamkniętych, w wysokich temperaturach i dużej wilgotności, często ręcznie, w pozycji stojącej. Przeważnie jest to praca w godzinach popołudniowych i nocnych, nie tylko w dni powszednie, ale również w niedziele i święta. Kucharz powinien być odporny na działanie pod presją czasu, odpowiedzialny, samodzielny, rzetelny i sumienny. Poza obowiązkowym wyczuciem smaku od kandydata na kucharza oczekuje się bogatej wyobraźni i pomysłowości. Odnosi się to zarówno do umiejętności wymyślania i tworzenia nowych potraw, ich modyfikowania, jak również nowatorskiego dekorowania. Wizualna strona potrawy niejednokrotnie ma ogromny wpływ na jej ocenę, a coraz częściej wymaga się od kucharzy, że serwowane dania będą wyglądać jak dzieła sztuki.
Specyfika zawodu wymaga także uzdolnień organizacyjnych oraz zamiłowania do ładu i porządku oraz umiejętności pracy w zespole. Ze względu na różne oczekiwania klientów preferowane są osoby asertywne, elastyczne i otwarte na zmiany.
Miejscem pracy kucharza mogą być restauracje, hotele, publiczne miejsca żywienia, stołówki, ośrodki wypoczynkowe, pokłady statków. Można także zająć się działalnością cateringową i obsługiwać prywatne imprezy.
Wykształcenie potrzebne, aby podjąć pracę kucharza można zdobyć w technikach gastronomicznych, szkołach zawodowych, szkołach policealnych lub na wyższych uczelniach. Nauka w zależności od typu uczelni trwa 2-3 lata.
Zarówno w przypadku szkół zawodowych, techników jak i uczelni wyższych nauka kończy się możliwością zdawania egzaminu zawodowego, uprawniającego do podjęcia pracy w zawodzie kucharza. Chcąc pracować na stanowisku szefa kuchni trzeba się najczęściej wykazać kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Swoje kwalifikacje kucharze mogą podnosić dzięki licznym kursom zawodowym.
Zarobki kucharzy uzależnione są od miejsca zatrudnienia, jego umiejętności, posiadanych kwalifikacji i zdobytego rozgłosu. Pensja w niewielkiej firmie czy restauracji może wynosić od 1500-2000 zł do kilku tysięcy złotych w renomowanych hotelach. Prowadząc własną firmę cateringową, można liczyć na zarobki nawet powyżej 10 tys. zł.

Źródła:

Рекомендации по теме