Rondo. Zjazd z lewego pasa. Skrzyżowania o ruchu okrężnym

preview_player
Показать описание
Wykłady na prawo jazdy:

Darmowa strona z testami na prawo jazdy:

Nasza szkoła nauki jazdy

Dzięki za ujęcia z drona:

Dzięki za podłożenie głosu w reklamie:
Adela Ostaszkiewicz
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

panie Jacku. Potrzebne, niezbędne i ważne jednak na filmie jest za dużo pana a za mało grafiki (czy zdjęć ilustrujących). Reszta OK

kemordokument
Автор

Obejrzałam wszystkie Pana filmy przed egzaminem i mega pomogły! Zdane za pierwszym 😊

julialucja
Автор

Fajna seria odcinków, faktycznie, człowiek prawko w rękach ma już 7 lat a o pewnych rzeczach dowiaduje się z youtuba XD pozdrawiam i czekam na więcej

dawidszwarc
Автор

I tak to najprostsze, genialne rozwiązanie zostało tak skomplikowane że hej !

ireneuszpyrak
Автор

Brawo! Logicznie i kompletnie wyjaśnia Pan mętne obszary, które inni podsumowują wymijającym zdaniem!

maciejcegowski
Автор

Najlepsze filmy jakie widziałam. Pan Jacek tłumaczy. Dziękuję 👍

marzenaw
Автор

Panie Jacku, na takim rondzie np w Rzeszwie w szczycie, zjechanie z lewego pasa na prawy jest praktycznie niemożliwe, bo oba pasy są zajęte. Ustawiając się na lewym pasie chcąc przejechać prosto rondo Kuronia nie ma szans zjechać na pas prawy, bo z prawego też często jadą prosto, a jeżeli nie to natychmiast wjeżdżają z prawej strony na rondo. I co w takiej sytuacji. Jeździć w koło ronda aż się uda. Ja często nieświadom, że łamie przepis tak zjeżdżałem. Myślałem, że mając linię przerywaną na rondzie mogę z wewnętrznego pasa opuścić rondo, oczywiście nie zajeżdżając nikomu drogi. Samochody z prawego pasa z reguły zjeżdża ją na prawy pas, by umożliwić zjazd tym z lewego pasa z ronda. Trochę się rozpisałem. Proszę o komentarz. Pozdrawiam.

janr
Автор

Dla mnie ronda to jeden z najbardziej skomplikowanych elementów drogi. Przez to, że każde jest inne. Na niektórych wielopasmowych można objeżdżać rondo prawym pasem, a na innych nie. A czasem są trzy pasy i tylko lewym można objechać. Oczywiście pasy są wtedy oznaczone, no ale na każdym rondzie trzeba dokładnie zwracać uwagę na znaki.

THU
Автор

Szkoda wielka, że nie podkreśliłeś bardzo wyraźnie tego, że skręt w prawo na lewy lub prawy pas ruchu dozwolony jest tylko z prawego pasa ruchu przy pasach ruchu biegnących dookoła wyspy. Gdy pasy są skierowane do wylotu, to jedzie się z prawego na prawy, a z lewego na lewy, bez zmiany pasa.

Anna-nwme
Автор

1:19 To przy okazji warto dodać, że pojazd znajdujący się na rondzie o wielu pasach (oznaczonym A-7) ma bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdem wjeżdżającym na to rondo. Oznacza to m.in., że on może dowolnie zmieniać pas (choćby właśnie po to, by zjechać legalnie z pasa prawego). Jeżeli więc widzimy samochód na pasie wewnętrznym, a zewnętrzny jest wolny, to nie pchamy się na rondo, bo nadal mamy obowiązek ustąpić mu pierwszeństwa, a możemy utrudnić mu zmianę pasa, którą właśnie planował zacząć. Kolizja będzie z naszej winy (nieustąpienie pierwszeństwa). Tym bardziej, że na ten samochód jadący po rondzie działa siła odśrodkowa i jego kierowcy może nie udać się nas ominąć, choćby bardzo się starał.

EDIT: Tak sobie myślę, że powszechny brak tej świadomości u kierowców jest główną przyczyną niechęci do korzystania z wewnętrznego pasa przez kierowców bardziej świadomych, którzy wiedzą, że mogą mieć przez to problem z opuszczeniem ronda.

sammler
Автор

Jest rondo które ma prawy pas do skrętu w prawo lub do jazdy na wprost. Nie można zawracać. Z przeciwka pojazdy lewym pasem wjęzdzają robia 270 stopni i skręcają w prawo z lewego pasa. Ostatnio była tam kolizja i ukarany był nie ten skręcający z lewego tylko ten co wjechał mu przed przód. Trochę to inne do tego co tutaj jest omawiane.

arturstell
Автор

Bardzo pomocne filmiki! Chyba trzeba do Rzeszowa jechać robic prawo jazdy!

violaszu
Автор

Ostatnio wlasnie mialem sytuację ze zjezdzajac z ronda zajalem lewy pas (prawy kilka metrow dalej sie konczy) i pani z lewego pasa chciala sobie zjechac i na mnie trąbiła i bardzo brzydko krzyczała 🥺

MrKleju
Автор

1:20 To rondo jest błędnie oznakowane. Nie ma prawa być strzałek kierunkowych przed okrężną organizacją ruchu. Zjeżdżający z takiego ronda (jadący na wprost według strzałki) może się zdziwić. Poczytajcie sobie o wyroku w sprawie ronda Kowcza w Lublinie. Przed zmianą organizacji na kierunkową, też tak wyglądało.

giwa
Автор

Fajnie wytłumaczone ale nie do końca do mnie przemawia ta możliwość zajęcia dowolnego pasa. Skoro przed rondem są dwa pasy ruchu to chyba po to żeby na rondzie też z nich korzystać i móc bez kolizyjnie wyjechać a tu zawsze są problemy w przypadku rond. Może po prostu zrobić jeden pas na rondzie i będzie po problemie, albo po prostu rondo z dwoma pasami ruchu nazwać skrzyżowaniem turbinowym z oznaczonymi pasami? Są to poniekąd skutki pchania rond wszędzie gdzie tylko się da bez zastanowienia...

demkos
Автор

Pan Jacek tak do końca jakby nie ma pojęcia😆zwłaszcza o pasach ruchu w Pord ale uczyć bardzo chce.

dariuszb
Автор

Dzięki. No i teraz już wiem ze mam naprawdę duże szczęście. Codziennie zjeżdżam z lewego pasa. Czas zacząć jeździć przepisowo

archeksb
Автор

Zdane za pierwszym 😁 Teraz fajne się ogląda

martynaskodowska
Автор

Tiaa, może sobie wybrać ? A to ciekawe - chyba, że jeszcze jadąc rondem, bo jak potem zmienia pas to nie ma pierwszeństwa, tylko dlatego, że jest po prawej - pierwszeństwo ma pojazd już znajdujący się na tym pasie. Jeżeli by wyjechał z ronda od razu na lewy z prawego to tak - wtedy go przepuścisz, bo obowiązany jesteś ustąpić komuś na pasie zewnętrznym (prawym), ale jeżeli zacznie wyjeżdżać prawym, a ty lewym (równolegle) to nie może sobie ot tak pasa zmienić pakując się komuś na jego pas. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ma pojazd już nim jadący, potem ten z prawej, na końcu z lewej.

kierowcabombowca
Автор

Od kilkudziesięciu lat mam prawo jazdy. W tym czasie wiele bylo filozofii na temat ruchu okrężnego. Z każdą kolejną kategorią miałem przyjemność je zgłębiać. Stosowanie kierunkowskazów itp. Obecnie widzę dużo zamieszania zwiazanego z korzystaniem z lewego pasa przy zjeździe w szczególności z jego krytyką. Obecnie nie ma w naszym kraju przepisu ktory to jednoznacznie interpretuje. Dlatego jest bałagan. Dewagacja pana towniez nic nie wnosi. Ilu kierowcow a w szczegolnosci instruktorow tyle pomyslow.

zbigniew