Prof. Andrzej Nowak: Historia myśli politycznej -2-

preview_player
Показать описание
Drugi wykład prof. Andrzeja Nowaka z cyklu "Historia myśli politycznej", który odbył się 15 września 2015 r. w Domu Pielgrzyma "AMICUS" na warszawskim Żoliborzu.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

REWELACJA... To tak potrzebne dzisiaj w czasie umysłowego zamglenia, gdzie zwykłym zjadaczom chleba, wydaje się że tak jak jest, tak i musi być. Sięganie do takich źródeł przywraca godność i nadzieję. Nadzieje na budowę porządku bardziej godnego człowieka i nadzieję, że nie istnieje dyktat konieczności narzucany przez silnych, którzy już żadnej nad sobą konieczności ni przyzwoitości nie widzą. Dzięki Bogu mamy filozofów i mamy Kościół który uczy o duszy nieśmiertelnej i o godności, która nie kłania sie koniecznościom i koniunkturom....mamy wreszcie Sokratesa i Chrystusa, którzy te prawdy udowodnili swoim życiem i śmiercią....jak o tym przypomniał prof. Nowak

maciejkwiatkowski
Автор

Nie ma wymyślonych ideei
Są analizowane
Można również też nadto przeanalizować-
Co prowadzić może do rewolucji, ukróceniu wolności słowa wyborów demokracji integracji etc..
Rządzą o'ligarchów wymyśliła sobie idee
Liberalno kapitalistyczny -
Jednoznacznie jest mi trud'no zdefiniować w szerokim słowa tego znaczenia słowo byciem w słowie wolnym -
W taki czy innym sporze o słowo wolność, w tych czasach mamy mamy podział.
Rzeczywistość i gra argumentów

I na Panie Profesorze zatrzymam się.
Kryterium.

papi
Автор

Czy po wykładzie był jeszcze czas na pytania? Jeśli tak, to czy jest dostępne wideo z nimi?

kamilziemian
Автор

Wydaje mi się jednak, że pozytywizm prawny na czymś innym polega. To jest pogląd, że jakakolwiek powinność może być wywiedziona jedynie ze szczegółowych norm stanowionych. Nie da się powinności oprzeć na żadnej aksjologii. To się wzięło od Hume’a. I jest jednak czymś innym twierdzeniem że tylko to jest prawem, o czym decyduje suweren.

piotrkostka
Автор

zanim pokażesz kciuk w dół, napisz, kolego, uzasadnienie, nie jak ten pojedynczy gość

PaziMine
Автор

Osobiście uważam, że Platon jest znacznie bardziej wysławiany, niż na to zasługuje. Jego pojmowanie duszy i ciała jest z gruntu antychrześcijańskie. "Państwo", to w zasadzie nic innego, jak pierwotna forma totalitaryzmu, oparta na naiwnych, "oświeconych" założeniach, które wydają się piękne w sferze idei, natomiast kiedy chce się wprowadzić to w rzeczywistość, dochodzi zawsze do tragedii.

Platon, to podstawa prawie wszystkich Ojców Kościoła i wczesne chrześcijaństwo zostało na Platonie zbudowane. Wiele szkód to przyniosło. Na szczęście później Tomasz z Akwinu odkopał Arystotelesa i mógł zacząć się prawdziwy rozwój Kościoła.

mariuszm
Автор

"my"..."nas" ... - Polak maly, peerelowszczyk...

danlemberg
Автор

Platon jest ojcem idealizmu w filozofii. Wymyślam idee i do tak wymyślonej koncepcji dopasowuje świat, człowieka itp. Jest to nie do zrealizowania i prowadzi do totalitaryzmu ze wszystkimi tego konsekwencjami. Określenie Poppera przez Pana prof. Nowaka jako prymitywa bo krytykuje Państwo Platona nie najlepiej o nim świadczy.

andrzejlesiak