Prof. Andrzej Nowak: HISTORIA MYŚLI POLITYCZNEJ -10-

preview_player
Показать описание
Ostatni wykład z cyklu "HISTORIA MYŚLI POLITYCZNEJ ", który odbył się 21 czerwca 2016 r. w Domu Pielgrzyma AMICUS na warszawskim Żoliborzu.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jeden z najlepszych obecnie popularyzatorów historii i przy okazji, znakomity jej koneser.

Exterowicz
Автор

Dziekuje panie profesorze za kolejna czesc.

mlekoism
Автор

Wykłady Pana Profesora mają tylko dwie wady... SĄ ZBYT KRÓTKIE I ZBYT RZADKIE. Mogę ich słuchać bez końca!

rylko
Автор

Spodobała mi się b. celna recenzja "kapitału" marksa sporządzona przez rosyjskiego cenzora:

" To jest tak SKOMPLIKOWANE i tak GŁUPIE że tego nikt nie przeczyta - możecie drukować "

Ciekawe co na to pan Karoń pewnie by się zgodził. : -)

ktostamn
Автор

z Bożą Pomocą przegoniliśmy zdrajców Polski

cezarysterlus
Автор

Profesor sam przyznał w pewnym sensie Nietzsche 'mu, o tym że musimy zajmować się bardziej "świadomie i wolnie" aby te "bestie" z takich czy innych stron decydowały za nas. Zastany stan religii był negowany przez tego filozofa, gdyz była ona formą"władzy i zniewolenia".

kamilpersepolis
Автор

F.Nietsche: " Nie ma zjawisk moralnych, jest tylko ich moralną interpretacja". Prof. A.Nowak stosuje często nadinterpretacje, temu niemieckiemu filozofowi nie chodziło o dzisiejszy hedonizm czy brunatny faszyzm.

kamilpersepolis
Автор

F.Nietzsche choć kontrowersyjny, często jest źle interpretowany. "Przewartościowanie wszelakich wartości" i nihilizm tego filozofia prowadzi do wytworzenia tzw. "prawdziwych wartości". Nietzsche w tytule Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu, przeciwstawia wartości zastane, wartościom dionizyjskim. Uważał, ze kultura europejska była w głębokim kryzysie wartości. Dzielił na silnych i słabych, nie żył w czasach hitlerowskich. Uważał, że jednostka może być ograniczona przez otoczenie.

kamilpersepolis
Автор

Uogólnienia Pana Profesora mają posmak uogólnień Marksa - są pochopne. Pominięcie liberałów angielskich, Webera (zwłaszcza w kontekście Marksa), Foucaulta (i innych krytycznych analiz Oświecenia) wydaje mi się podejrzane. Czyżby Pan Profesor chciał udowodnić, że każda myśl wchodząca w konflikt z dogmatami Kościoła Katolickiego jest nihilistyczna, a co najmniej nierozsądna?

andrzejolejniczak