Mechanika kwantowa – jak działa i co z tego wynika? Wykład i rozmowa z prof. Jackiem Szczytko

preview_player
Показать описание
O mechanice kwantowej opowiada prof. Jacek Szczytko. Pokazuje również eksperymenty z kwantów. Rozmowę poprowadził Paweł Błach – pomysłodawca cyklu Spotkania z nauką.

Dzięki mechanice kwantowej nie tylko lepiej rozumiemy zjawiska zachodzące w mikroświecie, ale także umiemy skonstruować urządzenia, które mogą działać tylko dzięki zjawiskom kwantowym: diody, lasery półprzewodnikowe, magnesy nadprzewodzące, tranzystory, twarde dyski, pamięci USB. Umiemy projektować lekarstwa, badać molekuły biologiczne, syntetyzować nanocząstki. Nie jest więc prawdą, że teoria kwantowa opisuje zjawiska zachodzące w mikroświecie, w skali tak małej, że nie da się ich bezpośrednio zaobserwować!

Teoria kwantów wynika z prostych obserwacji eksperymentalnych, a jej wprowadzenie było konieczne, gdyż żadna inna próba opisu naszego Wszechświata nie dała zgodności z doświadczeniem.

Prof. Jacek Szczytko – Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Po powrocie z 3 letniego stażu w École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL, Szwajcaria, 2001-2004) zorganizował na Uniwersytecie Warszawskim nowy kierunek studiów „Inżynierię nanostruktur”, łączący chemię i fizykę. Od 2021 r. są to już studia 7 mio semestralne „Nanoinżynieria” dające tytuł inżyniera. Pracuje na Wydziale Fizyki UW, zawodowo zajmuje się nanotechnologią, mechaniką kwantową i optyką, opiekuje się dwoma specjalistycznymi laboratoriami: magnetometrii i laboratorium polarytonowym.

Jego prace naukowe można znaleźć w Science, Physical Review Letters, Light Science & Applications, Optica, JACS i w wielu innych prestiżowych czasopismach naukowych. Od 2020 r. jest koordynatorem projektu europejskiego FET-Open „TopoLight”, w którego skład wchodzi IBM Zurich, Institute Pascal CNRS, Wojskowa Akademia Techniczna i University of Southampton.

Oprócz prac naukowych zajmuje się popularyzacją nauki i promowaniem nowych technologii. Jeszcze w czasach doktoratu, czyli pod koniec lat 90-tych, pracował w projekcie „Internet dla Szkół” i napisał 4 podręczniki do obsługi programów sieciowych. Od dekady opiekuje się Studenckim Kołem Naukowym „Nanorurki” i jest kierownikiem „Nanoinżynierii”.

00:00 - Skrót
01:18 - Wstęp
06:25 - Wykład
08:00 - O zrozumieniu fizyki kwantowej
09:00 - Matematyka - język smoków
20:23 - Świat klasyczny i kwantowy
23:08 - Zasady zachowania
25:40 - Wolna wola a mechanika kwantowa
27:19 - Wszechwiedzący komputer
28:46 - Trochę historii
31:24 - Budowa atomów
34:47 - Atomowa skala
36:24 - Ziarna i fale
40:04 - Eksperyment - promieniowanie ciała doskonale czarnego
49:10 - Linie widmowe atomów
52:26 - Świat klasyczny i kwantowy
57:08 - Mechanika kwantowa jest blisko nas
58:47 - Kto zasługuje na wizerunek na banknotach
1:04:24 - UFO
1:05:01 - Pseudonauka
1:09:16 - Nie wszystko można rozwiązać
1:11:02 - Czym jest nauka i dlaczego działa
1:14:49 - Matematyka - wymyślana, czy odkrywana
1:16:29 - UFO - spotkanie
1:19:00 - Nauka stosowana i podstawowa
1:22:13 - Eksperyment z dwoma szczelinami
1:30:41 - Praktyczne zastosowanie mechaniki kwantowej
1:34:45 - Czas w mechanice kwantowej
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Podstawowym problemem jaki mają ludzie w mechanice kwantowej jest to, że nie akceptują losowości w opisie świata. Drugim problemem jest to, że kwantowy obraz rzeczywistości zawsze jest subiektywnym modelem wykorzystywanym przez obserwatora, i nie jest unikalny. Dwa różne opisy mogą być jednakowo dobre - właśnie dzięki temu że mają probabilistyczny charakter.
Trzecim problemem jest bardzo odmienny aparat pojęciowy i intuicja w porównaniu do teorii "klasycznych" - warto jednak zwrócić uwagę, że dopiero mechanika kwantowa zunifikowała wszystkie teorie klasyczne w jedną całość.
Wcześniej fizyka to był zlepek *różnych* modeli które absolutnie nie pasowały do siebie i nie były konsystentne matematycznie.

peceed
Автор

Naukowcy: „dajcie nam teorię, a my ją tak dopasujemy i opakujemy żeby przeszło, a jak już trafi do kanonu, to inni będą się gimnastykować żeby pasowało”
😂

jarek
Автор

O szczepionkach zrób wykład na UAM w Poznaniu

renowacjalastryko
Автор

No dobra. Kiedyś wymyśliłem" latarkę o świetle o świetle doskonale czarnym". Chodziło o to, żeby pewnych części dziewczyn nie widzieć. Najgorsze jest to, że one też tego nie chciały)))

marekkluz
Автор

Kolejny raz słyszę jak powiedzmy fizyk na pytanie z fizyki mówi, że nie odpowie" bo to nie jego dział wiedzy fizyki (to oczywiście logiczne); poczym staje się expertem od analizy leków.... U mnie to wywołuje k... Zniechęcenie
{Czasem jak pisze to mysle ze wszyscy wiedza o czym jest moj koment a potem okazuje sie ze brakuje kilku wyrazow .. naprawilem to tu.}

timemylife
Автор

"y" co słowo obu rozmówców odrzuca bardzo :(

rafalkunz
Автор

Moim zdaniem świetny wykład. Pewnie "madki z bombelkami" bedą miały problem z ogarnięciem i "ciezko im sie to słucha" ( w języku polskim slucha sie tego a nie to).
Tak czy inaczej kto w szkołe kamieniami nie rzucał z pewnością skorzysta.
Jak dla mnie mega ciekawe !!!

dominikakorn
Автор

🤣😂....Zmalezly kosc z kilkoma nacieciami i wydedukowali ze to kalendarz🤣🤣😂🤣😂

tomaszjankowski