Mechanika kwantowa i upadek starej fizyki | Andrzej Dragan | TEDxPoznan

preview_player
Показать описание
Andrzej obrazowo tłumaczy czym jest fizyka kwantowa i dlaczego tak naprawdę naukowcy wciąż nie są w stanie wyciągnąć pewnych konkluzji.

Andrzej vividly explains quantum physics and says why, in fact, scientists are still not able to draw some conclusions.

Man of reconaissance. Doktor habilitowany fizyki specjalizujący się w relatywistycznej teorii kwantowej; ceniony fotograf, twórca niepowtarzalnego stylu w cyfrowej obróbce fotograficznej i filmowiec. Zdobywca wielu krajowych i zagranicznych nagród. Nie zna smaku kawy.

Man of reconaissance. Professor at the Faculty of Physics University of Warsaw particularly interested in quantum physics. An acclaimed photographer, a creator of the unique “dragan style” in post-production, and a filmmaker. The winner of many national and international awards. Never tasted coffee.


Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Gratuluję oświetleniowcowi za wybitne ogarnięcie fotonów i piękne oświetlenie tablicy :)

Maciej.Solczynski
Автор

Wyjaśnienie jest banalnie proste :)


Foton przemieszcza się przez szkło w czasie. Miejsca gdzie znajduje się foton nie możemy szukać na trójwymiarowej mapie (jak mapa zapłonu w silniku) tylko musimy szukać na 4-wymiarowej mapie bo foton przemieszcza się w czasie (czas jako 4-ty wymiar). Ponadto my sami (obserwatorzy doświadczenia) jesteśmy trójwymiarowi ale działamy w czasie więc z punktu widzenia fotonu również znajdujemy się w wielu miejscach jednocześnie ponieważ przemieszczamy się w czasie.



Gdy zatrzymujemy czas i sprawdzamy gdzie jest foton, spłaszczamy możliwości gdzie może się on znaleźć do 3 wymiarów a wówczas foton zachowa się jak w fizyce klasycznej i znajdziemy go dokładnie tam, gdzie klasyczna fizyka to przewiduje. Ot i wszystko :)

arturbiedron
Автор

KOLEJNY ZNAKOMITY WYKŁADOWCA, KTÓRY TAK TO ZOBRAZOWAŁ, ŻE TRUDNO NIE ZROZUMIEĆ👋👋👋

hannastachowiak
Автор

Prosze o wiecej tak jasno przedstawiaych pojec fizycznych.Bede bardzo wdzieczny, bardzo!

tymon
Автор

Najlepiej wyprowadzony dowód na to że fotony nie posiadają włosów every !!! Ogólnie super filmik, który zachęca do zainteresowania się kwantową.

pawekoza
Автор

Jest spora różnica, gdy czyta się komentarze pod anglojęzycznymi materiałami z TED, a tymi tutaj.

TomaszMarecki
Автор

Tak właśnie powinno się wykładać zagadnienia fizyki. Za moich czasów nie było takich wykładowców ;)

AdamKiepul
Автор

Foton światła jest inteligencją samą w sobie jest świadomością a świadomość jest jedyną rzeczywistością

funguslomot
Автор

No przeciekawy temat. Tak coś słyszałam że cząsteczki czyhają na obserwatora żeby zdecydować gdzie pójdą... Więcej takich wykładów proszę...

flibusta
Автор

Wchodzi foton na imprezę i słyszy od ochroniarza:
- Nie wejdziesz, to impreza masowa.

TheMcGoris
Автор

Panie Andrzeju jestes na poczatku w dobrym

izydorIzydor
Автор

Super wykład. Właśnie takie wykłady lubię oglądać.

michu
Автор

- Wchodzi hel do baru.
- Hel mówi "poproszę piwo".
- Barman na to: "przykro mi, ale nie obsługujemy gazów szlachetnych".
- Hel nie reaguje.

nietrafiamwklawisze
Автор

Bardzo prosto i ciekawie. Po tym materiale mam świadomość, że autor z konieczności musiał uprościć wykład, ale zainteresował i zainspirował mnie do zgłębienia tematu.

PrHouse-fsxf
Автор

Ten programista który pisał naszą rzeczywistość, to bardzo dobrze mu to wyszło, ale widocznie nie zabrakło błędów w kodzie:D Wydaje mi się, że wszystko co odkryliśmy tworzy się w momencie odkrycia, czyli taki paradoks, ot co taki cwany i niewykrywalny algorytm. Wystarczy wsadzić sztuczną, samouczącą się inteligencję do wirtualnej przestrzeni, która tworzy wszystko w czasie rzeczywistym i mamy gotowy nowy świat i możemy nazwać się bogami :D

greezly
Автор

super wyklad ! fajnie ze konkretny taki w odroznieniu od wiekszosic tedow. ciekawie ujety ciekawy temat

krowa
Автор

Przejście przez pierwsze lusterko bym wyjaśnił tak, że pierwszy foton wbija się w szkło, drugi puka go i jednocześnie przepycha na drugą stronę a sam się odbija, trzeci znów się wbija, czarty wybija go a sam się odbija itd. W ten sposób połowa przelatuje a druga nie przelatuje. W zależności od parametru "nasycenia" szkła więcej w nim utyka lub mniej po czym po przepełnieniu "ilości krytycznej" jeden się odbija a reszta wypada". W takim jednak przypadku puszczony tylko jeden foton zawsze by utykał. Chyba, że nie utyka dlatego, że tak naprawdę nie stoi on w miejscu tylko przelatuje ale wolniej (stąd opóźnienie) ale tak z kolei to pojedynczy foton zawsze by przelatywał a nigdy by się nie odbijał. Może być też tak, że foton odbija się od elektronu, który krąży w atomie szkła i dlatego raz odbije się w jednym kierunku a raz przeleci. Co prawda tu zastanawia dlaczego wtedy nie rozprasza się ale albo przelatuje na wprost albo odbija się pod kątem 90 stopni. Tak czy inaczej można by tu pokombinować coś własnościami ośrodka o czym raczej nie było mowy. Znacznie bardziej zastanawiające jest dlaczego po odbiciu przez lustra i przejściu przez kolejne szkło wszystkie fotony kończą w jednym kierunku. Może fotony nie są jednak nijakie i są spolaryzowane losowo na starcie, są ujemne i dodatnie. Dodatnie przechodzą a ujemne odbijają się (lub odwrotnie) przy czym przy kontakcie z ośrodkiem zmieniają swoją polaryzację na przeciwną. Może nawet nie tyle przechodzą przez szkło co wybijają fotony istniejące w szkle o przeciwnych ładunkach, o których nie wiemy, że tam istnieją. Wtedy całe doświadczenie staje się w 100% logiczne. Trzeba tylko zastanowić się dlaczego przy kontakcie ze szkłem miałyby zmieniać polaryzację na przeciwną a z lustrem już nie.

aikibasketdo
Автор

To jest proste; wystarczy uświadomić sobie, że to co się stanie za chwilę już się stało, a my ciągle oglądamy się w "lustrze".

maxmalone
Автор

Gdyby tak tlumaczyli fizyke w szkole, to mielibysmy wybitnych uczniow i zachwyconych fizyka

marekmaxpabianice
Автор

Wygląda więc na to, że symulacja, w której żyjemy, zoptymalizowana jest tak, żeby generować określone zjawisko konkretnie dopiero wtedy, gdy obserwujemy ;)

MTWODZU