Rajder - Toruń trasa egzaminacyjna - zawracanie na rondzie Pokoju Toruńskiego - Kurs jazdy 2014

preview_player
Показать описание
Wjazd na rondo z zamiarem zawrócenia wykonujemy w następujący sposób:
- dojeżdżamy do ronda z włączonym lewym kierunkowskazem
- zajmujemy lewy pas ruchu,
- ustępujemy pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na rondzie
- wjeżdżając na rondo zajmujemy wewnętrzny pas
- po objechaniu ronda zajmujemy prawy pas sygnalizując ten manewr prawym kierunkowskazem
- ustępujemy pierwszeństwa pojazdom jadącym tymi pasami
- zjeżdżamy z ronda

Prezentujemy jak bezpiecznie poruszać się po rondzie.
Instruktarz prawidłowego zawracania na rondzie.
Kursy jazdy

Szkoła jazdy Rajder Toruń
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Zgodnie z opisem jest to film instruktażowy (tzn., w opisie dokładnie napisane jest "instruktarz").
Jeśli Szkoła Jazdy instruuje oglądających, że rondo pokonuje się z włączonym lewym kierunkowskazem, to ręce opadają 👎

lookas
Автор

Ale po co przez rondo jechać z włączonym lewym kierunkowskazem? Po zajęciu lewego pasa powinno się go wyłączyć.

marcintkh
Автор

Zawracanie na "Skrzyżowaniu o ruchu okrężnym" nie jest serią skretów w lewo, co ma miejsce przy pasach ruchu biegnących na wprost do zjazdów na skrzyżowaniach z wyspą zorganizowanych wg ogólnych zasad ruchu i ewentualnie ich oznaczenia kierunkowego. Przy OBOWIĄZUJĄCYM RUCHU OKRĘŻNYM nakazanym znakiem C-12 pasy ruchu, wyznaczone lub nie, biegną jedynie okrężnie, tak jak na filmie, by kierujący mógł poruszać się nimi DOOKOŁA wyspy lub placu przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Zawracanie przy tej organizacji ruchu jest niczym innym jak jazdą okrężnie biegnącym pasem ruchu aż do zjazdu na drogę którą przyjechaliśmy. Obowiązkiem kierującego jest poruszanie się przy prawej krawędzi jezdni (art. 16.4) a zjazd to skręt w prawo, jedyny możliwy (art. 22.2.1 i 22.3 i 22.5).

BLOG-RRD
Автор

Dla kursanta najważnieszy jest INSTRUKTOR OSK, bo tylko on wie jaką wiedzą dysponuje EGZAMINATOR oraz czy stosuje się podczas egzaminu do zapisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, czy do pozaustawowego prawa korporacyjnego o nazwie METODYKA EGZAMINOWANIA, autorstwa samozwańczego super specjalisty AUDYTORA Władysława Drozda.  

Ogladając ten film można jednoznacznie stwierdzić, że w Zamościu obowiązuje bezprawnie METODYKA wprowadzona bezprawnie do praktyki egzaminowania przez Dyrektora miejscowego WORD.

"Skrzyżowanie o ruchu okrężnym" to opisane w ustawie (art.2.10) skrzyżowanie z wyspą leżącą w całości na wspólnej powierzchni krzyżujących się dróg lub skrzyżowanie bedące złożonym obiektem w postaci placu, w tym typu rondo, na których to obiektach obowiązuje nakazana znakiem C-12 specjalna organizacja ruchu o polskiej nazwie RUCH OKRĘŻNY. Dawniej dotyczyła tylko dużych obiektów w formie placów, a obecnie małych i średnich skrzyżowań z wyspą, na których małe odległości między wlotami utrudniają przeplatanie strumieni ruchu i ograniczają prędkość. Ideą RUCHU OKRĘŻNEGO jako specjalnej organizacji ruchu jest WYELIMINOWANIE niebezpiecznych skretów w lewo i przecinania się kierunków ruchu na jezdni skrzyżowania, co uzyskano dzięki jedynie okrężnemu biegowi pasów ruchu, a o czym nie wiedzą egzaminatorzy. Pojazd OSK jedzie wewnętrznym pasem ruchu z włączonym lewym kierunkowskazem, pomimo, że ani nigdzie nie skręca ani nie zmienia pasa ruchu którym się porusza. Po właczeniu prwego kierunkowskazu sygnalizuje najpierw manewr zmiany pasa ruchu na zewnetrzny, a nastepnie po wyłaczeniu i ponownym właczeniu powinien zasygnalizować następny manewr - zamiar skretu w prawo - jedyny możliwy przy tej organizacji ruchu.  

 1. Na "skrzyżowaniu o ruchu okrężnym", nakazanym znakiem C-12, nie wybiera się kierunku jazdy lecz konkretny zjazd, tak jak to okreslił INSTRUKTOR, bo tak zorganizowane skrzyżowanie jest neutralne kierunkowo (jadąc okrężnie biegnącym pasem ruchu nie zmienia się kierunku jazdy). 2. Skoro jadąc pasem ruchu biegnącym dookoła wyspy lub placu nie zmienia się kierunku jazdy, to zgodnie z art. 16.4 kierujący ma pbowiązek poruszać się przy prawej krawędzi jezdni bez potrzeby sygnalizowania czegokolwiek. 3. Jeżeli prawy pas ruchu jest zajęty to można wjechać i poruszać się okrężnie pasem obok, jednak jak tylko stanie się możliwe kierujący ma ustawowy obowiązek  poruszać się  przy prawej krawędzi jezdni.  4. Nie wcześniej niż po minięciu zjazdu poprzedzającego zamierzony, należy włączyć prawy kierunkowskaz by zawczasu i wyraźnie powiadomić innych kierujących o zamiarze skrętu w prawo na drogę wylotowa (art. 22.5). 5. Należy zjechać na prawy pas drogi zjazdowej, a gdy on jest np. zajęty lub gdy zamierzamy nastepnie skręcić w lewo, to na pas obok. 6. Zjazd z pasa wewnętrznego, który służy tylko do omijania i wyprzedzania innych kierujacych (art. 24.7) jest NIEDOPUSZCZALNYM wykroczeniem (naruszenie zasad art. 22.2.1 ustawy PoRD), zaś jazda okrężna zewnętrznym pasem ruchu i ograniczenie do niezbędnego minimum zmian pasa ruchu i wyprzedzania, jest obligatoryjnym obowiązkiem kierującego. Jedynie jadąc okrężnie biegnącym pasem ruchu bez zmiany kierunku jazdy, kierujący może sygnalizować wyraźnie i zawczasu zamiar zmiany pasa ruchu dozwolony, tak jak wyprzedzanie, tylko przy tej organizacji ruchu.  Tak "Ruch okrężny" rozumiany wg nakazu znaku D, 3 wg Konwencji wiedeńskiej o znakach (nasz znak C-12) jest rozumiany na całym Świecie. Niestety WORD-y i autorzy polskich książek do nauki jazdy mają swoje własne NIEUPRAWNIONE wizje "ruchu okrężnego". Jada dookoła wyspy przy jej krawedzi z włączonym lewym kierunkowskazem jest obowiązkiem przy "kierunkowej" organizacji ruchu z pasami ruchu biegnacymi na wprost do zjazdów, a nie przy ich jedynie okrężnym przebiegu co jest istotą RUCHU OKRĘŻNEGO w rozumieniu prawa. Do tego należy dodać nazywanie SKRZYŻOWANIEM O RUCHU OKRĘŻNYM każdego skrzyżowania z wyspą lub typu rondo (okrągły lub owalny plac na którym zbiegają się drogi), niezależnie od obowiązującej na nim organizacji ruchu oraz bezprawne uznawanie znaku C-12 nie za nakaz RUCHU OKRĘŻNEGO, a jedynie za "odpowiednik" znaku C-9 stawiany na wlotach zamiast na wyspie. W zwiazku z powyższym spotykamy wiele obiektów z pasami ruchu biegnącymi na wprost do zjazdów, a nie jedynie okrężnie, znakowanych bezprawnie znakami C-12, a na tych "okrężnych" jadących wg ogólnych zasad ruchu zamiast wg zasad RUCHU OKRĘŻNEGO.

BLOG-RRD