filmov
tv
Unit rate word problem: which is a better buy? (7th grade math)
![preview_player](https://i.ytimg.com/vi/MGsQzepe6vs/maxresdefault.jpg)
Показать описание
I show you two ways to find out which bag of nuts is the better buy. We can calculate either the price per pound (unit price) - and this is the usual approach - OR we can calculate the price per 1/4 pound.
Since this problem involves quantities of 3/4 lb and 1/2 lb, the latter approach works fine and avoids a division by a fraction.
See more videos for 7th grade math:
Free, interactive activity about unit rates:
Math Mammoth grade 7 curriculum:
MM Rational Numbers -- a self-teaching worktext for 7th grade:
Since this problem involves quantities of 3/4 lb and 1/2 lb, the latter approach works fine and avoids a division by a fraction.
See more videos for 7th grade math:
Free, interactive activity about unit rates:
Math Mammoth grade 7 curriculum:
MM Rational Numbers -- a self-teaching worktext for 7th grade:
Solving Unit Rate Word Problems | Math with Mr. J
Rates and Unit Rates | Math with Mr. J
Unit Rate Word Problems
Multiple rates word problem | Ratios, proportions, units, and rates | Pre-Algebra | Khan Academy
Unit Rates | Solving Unit Rate Problems
Unit Rates, Ratios & Proportions - Word Problems
Unit Rate Word Problems
What is Unit Rate? | Word Problems | Simplify Academy
09.19.24 Regular Meeting
Unit rate word problem: which is a better buy? (7th grade math)
Unit Rate Word Problem
Solving Unit Rate Word Problems
Ratios and Unit Rate Examples and Word Problems!
Unit Rate Word Problem
Unit Rate Word Problems-Middle School Math-
Solving a word problem on proportions using a unit rate
Solving unit rates problem | Ratios, proportions, units, and rates | Pre-Algebra | Khan Academy
Solving A Unit Rate Word Problem
Unit Rate Word Problems
Word problems involving unit rates and equivalent rates
Unit Rate Word Problem - 7th Grade Math
Unit Rates | Solving Unit Rate Word Problems
Unit Rates And Proportion Word problems
Solve Unit Rate Problems
Комментарии