Co to jest czas? - Stanisław Bajtlik

preview_player
Показать описание
Wykład dr. Stanisława Bajtlika, Kawiarnia Naukowa 1a, 10 grudnia 2015 [58min]

Wszyscy posługujemy się czasem, ale nikt nie wie, czym jest czas – mówił dr Stanisław Bajtlik podczas wykładu w Kawiarni Naukowej 1a. Astrofizyk podjął się przybliżenia słuchaczom własności czasu oraz wyjaśnienia, w jaki sposób wiedza o tych własnościach przekłada się na praktyczne zastosowanie.

Pojęcie czasu od dawna nurtowało ludzkość. I budziło niepokój Heraklit z Efezu pisał, że nie można wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki. Sekstus Empiryk stwierdził, że do tej samej rzeki nie tylko nie można wejść dwa razy, lecz w ogóle. Między początkiem a końcem tego procesu rzeka bowiem ulega zmianie. Procesy fizyczne mają swój początek w przeszłości i znajdują finał w przyszłości. Czyli w sferach, które nie istnieją tu i teraz. Skoro procesy fizyczne zachodzą w czymś, czego nie ma, i kończą się w czymś, czego nie ma, to czy w ogóle zachodzą? – wyrażał te obawy Stanisław Bajtlik.

Astrofizyk przypomniał też starożytne paradoksy ruchu. Strzała wypuszczona w łuku w danym momencie swojego ruchu znajduje się w określonym miejscu. Więc pozostaje w spoczynku. Teoretycznie nie może być więc w ruchu, choć obserwator widzi, że leci. Achilles i żółw ścigają się na tym samym odcinku. Achilles, jako biegający szybciej, pozwala się żółwiowi oddalić. Choć Achilles biega szybciej niż żółw, to według autora tego paradoksu powinien przegrać wyścig. Za każdym razem bowiem, gdy będzie dobiegał do miejsca, gdzie był żółw, ten będzie przesuwał się bliżej w stronę mety. Paradoks ten udało się rozwiązać dopiero w XVI w., gdy matematycy odkryli pojęcie szeregów skończonych. Według niego suma nieskończenie wielu elementów może być skończona, więc w tym przypadku dystanse i odstępy czasu stają się coraz krótsze.

Ludzie mierzyli czas od dawien dawna. Jak mówił Stanisław Bajtlik, do tego celu służyły prawdopodobnie megalityczne konstrukcje i dysk z Nerby sprzed 4,5 tys. lat. Starożytni Egipcjanie wynaleźli zegary słoneczne i klepsydrę. Na przełomie XIII i XIV w. skonstruowano pierwsze zegary mechaniczne, ale wskazówka minutowa to dopiero wynalazek XVI-wieczny. Wtedy też powstały pierwsze zegarki kieszonkowe, ale upowszechniły się dopiero w XIX w. Na przełomie XIX i XX w. pojawiły się pierwsze zegary kwarcowe. Wykorzystują one do pomiaru czasu zjawisko piezoelektryczności. Przyłożone do ścian bocznych kryształu kwarcu napięcie elektryczne wywołuje jego drgania, które są zliczane przez układ zegarka. Pomiar taki jest o wiele dokładniejszy niż w przypadku czasomierzy mechanicznych. Zegary atomowe pojawiły się w drugiej połowie XX w. Mierzą czas, wykorzystując drgania atomu, i osiągają dokładność 10-7 sekundy na rok.

Przez wieki operowano jedynie czasem lokalnym. Południe określano na podstawie obserwacji słońca. Zegary w różnych miejscowościach pokazywały różne godziny. Ujednolicenie czasu poprzez wprowadzenie stref czasowych – jak mówił astrofizyk – wymusiło dopiero pojawienie się kolei żelaznych. Po raz pierwszy dokonano tego w Anglii. Obecnie prawie cała Europa od Bugu do Kraju Basków znajduje się w jednej strefie czasowej, choć faktyczne różnice w czasie wynoszą do 2,5 godziny. Rosję obejmuje 7 stref czasowych, Stany Zjednoczone bez Hawajów i Alaski – 4. Chiny mają tylko jedną strefą czasową, a Indie i Nepal – w celu podkreślenie swojej niezależności – operują czasem lokalnym różniącym się od strefowego odpowiednio o 45 minut i 0,5 godziny.

W XIX w. zaczęto używać globalnych systemów pomiaru czasu. W 1884 r. wprowadzono GMT (Greenwich Mean Time). Był to czas astronomiczny opierający się na obserwacji ruchu Ziemi. Na pomiar czasu wpływały jednak drgania naszej planety i jej przyciąganie grawitacyjne z innymi ciałami niebieskimi. GMT obowiązywał do 1972 r. Obecnie wykorzystywany jest UTC (Universal Time Coordinated). Jego pomiar opiera się na uśrednionym wskazaniu około 230 różnych zegarów, które znadują się w około 50 laboratoriach na całym świecie. W Polsce są to laboratorium firmy Orange oraz w Głównym Urzędzie Miar w Warszawie.

Znajdź nas:
#kawiarnianaukowa #czas #fizyka #astrofizyka #nauka
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

To jest cudowny człowiek! Jak ja uwielbiam Pana słuchać! Dziękuję ❤️❤️❤️❤️

tamarafert
Автор

Już nie trzeba chodzić na wykłady na wyższe uczelnie zebymic posłuchać mądrych ludzi. Dziękuję.

luca
Автор

Pan Profesor jest dla mnie moim mentorem . Uwielbiam Pana za wszystko co Pan robi dla ludzi- dziękuję za te, jakże istotne informacje dla zlywkych ludzi . Dziękuję za całą Panska prace ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

tamarafert
Автор

Doktor Bajtlik to absolutny top w popularyzacji fizyki.

ukaszkarpik
Автор

Gigantycznie cenię takich ludzi. Umiejętność dzielenia się swoją wiedzą z innymi to jest dar.

IFS
Автор

Świetny wykład. Czas upłynął przyjemnie i nie przeciekał przez palce 🙂

PiotrS-a
Автор

Dziękujemy Państwu za brak reklam podczas wykładu.

igorsadowski
Автор

Bardzo lubię wykłady dra Stanisława Bajtlika. Ma wyrazisty styl mówienia: poprawną, staranną dykcję i nieco mocniej, niż standard, zróżnicowaną intonację. Świetnie się tego słucha.

Adam_Adamsky
Автор

Fantastyczny wykład.Polecam wszystkim - zwłaszcza nauczycielom.Godna zauważenia jest bowiem poprawność językowa, piękna polszczyzna, forma przekazu dostosowana do odbiorcy, treść merytoryczna poparta obrazem czy filmem, włączone ciekawostki- anegdoty. Elementy te, to clou metodyki nauczania, gwarantującej efektywność nauczania.

maxmaprax
Автор

58 minut minęło jak 10 :-) Genialny człowiek! Oby jak najwięcej takich!

motazsolh
Автор

dr Bajtlik w doskonałym, czytelnym stylu. Mistrz popularyzacji.

vuyek
Автор

Świetna prezentacja, z humorem i ciekawie przekazaną wiedzą. To był dobrze upłynniony czas! Dziękuję 🙂

LESS_RH
Автор

Te wykłady są bardziej treściwe i merytoryczne niż wysokobudżetowe programy w Discovery.

mikoajkawczynski
Автор

Bardzo, ale to bardzo interesująco opowiedziane o NICZYM... no bo co to jest czas - nikt nie wie. Dziękuję - zachwycił mnie ten wykład zarówno treścią jak też formą.

polskikrab
Автор

Im więcej odkrywamy tym bardziej zdajemy sobie sprawę jak mało jeszcze wiemy.

aaaccc
Автор

Po 6latach na głównej i nie żałuję, że sprawdziłem. Wiedza i umiejętność prowadzenia, jest u Pana zachwycająca. Zachęciło mnie by poznawać fizyke bardziej ;)

eugeniuszkobus
Автор

Super posłuchać można coś bardzo ciekawego, dużo lepsze niż telewizja.

maro
Автор

Panie profesorze, "Czas to jest coś czego nam ciągle brakuje!" ;-)

Akracjusz
Автор

Piękny wykład o czasie, serdecznie dziękuję, Pozdrawiam 🌞

irele
Автор

Świetny wykładowca. Stara szkoła w dobrym tego słowa znaczeniu.

CarlitoBrigante