Jak zrobić Zasilacz Regulowany z Zasilacza ATX? - ArtekDIY

preview_player
Показать описание
W tym odcinku ArtekDIY dowiecie się jak przerobić komputerowy zasilacz ATX na zasilacz regulowany! Zbudowałem go tak, aby uzyskać najlepszy kompromis pomiędzy ceną, a wydajnością. Ponadto chciałem żeby był jak najprostszy w konstrukcji. Wyższe napięcia na wyjściach można uzyskać po prostu modyfikując układy zasilacza, ale do tego trzeba mieć już o wiele większą wiedzę, ponieważ metody na uzyskanie tego efektu różnią się w przypadku różnych zasilaczy. Niestety w tym projekcie nie wszystko wyszło dokładnie tak jak zaplanowałem, ale o tym dowiecie się podczas filmu ;)

Pamiętajcie, że jest to tylko jedno z wielu rozwiązań! Nie musicie robić tego dokładnie tak samo. Film ma na celu przekazać ideę jak to wszystko podłączyć i pokazać, że nie jest to takie trudne jak niektórym może się wydawać :)

Poniższe linki są linkami partnerskimi. Oznacza to, że jeśli kupisz produkt za ich pomocą, to otrzymam za to prowizję. Innymi słowy, korzystając z nich wspierasz rozwój kanału!

Potrzebne części:
👉 Zasilacz komputerowy ATX
👉 Obudowa Z17
👉 2 x Rezystor 20 Omów o mocy przynajmniej 5 Watów
👉 Przełącznik
👉 Przewody (Można użyć tych, które odłączymy od zasilacza)
👉 8 x Złącze oczkowe 3 mm
👉 6 x Złącze laboratoryjne
👉 v4 x Gałka potencjometru
👉 4 x Potencjometr obrotowy (3 x 10K Omów, 1 x 5k Omów) - Dla większej precyzji polecam wykorzystać potencjometry wieloobrotowe.
👉 Koszulki termokurczliwe
👉 Radiator (Ja użyłem 78x50 h=35mm profil A5723)

Zamiast nich można użyć bardziej rozbudowanych wyświetlaczy, z większymi możliwościami.

WAŻNE!
1. Nie ponoszę odpowiedzialności za szkody powstałe przez naśladowanie filmu. Wszystko robisz na własną odpowiedzialność!
2. Film powstał wyłącznie w celach edukacyjnych i nie powinno się go naśladować.

Rozdziały:
0:00 - Wstęp
0:29 - Potrzebne części
1:58 - Przygotowanie zasilacza ATX
3:57 - Przygotowanie obudowy
7:02 - Przygotowanie przetwornic
8:15 - Montaż komponentów
10:24 - Instalacja przedniego panelu
12:24 - Składanie zasilacza w całość
13:02 - Pierwsze uruchomienie
13:23 - Popełnione błędy i sugestie poprawek
14:42 - Podsumowanie projektu
15:15 - Zakończenie

#diy #homemade #electronics
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Żeby mnie ktoś nie zrozumiał źle - praca wykonana estetycznie, ale...
Niestety zasilacz ATX jest w metalowej obudowie nie bez przyczyny. Wiedzą to wszyscy "tunerzy" kompów sprzed lat, którzy chcieli montować takie zasilacze w ładnych obudowach z pleksi. Problemem tutaj jest częstotliwość pracy tych zasilaczy i późniejszy brak ekranu elektromagnetycznego.
Tutaj będzie ten sam problem. Jeśli chcemy faktycznie zasilać żarówkę, to projekt się nadaje jak najbardziej. Ale niestety zasilacz taki nie przeszedłby badań kompatybilności elektromagnetycznej. Najprościej mówiąc "sieje" wszędzie czym się da. Zwłaszcza te dwie dodatkowe przetwornice napięcia. To wszystko niestety jest niedopuszczalne w zasilaczach "laboratoryjnych" do testów nagłośnienia itp.
Piszę to nie dlatego, że projekt mi się nie podoba, ale dlatego, że ktoś może coś takiego wykonać samemu i może być potem bardzo zaskoczony, że jego wzmacniacz podłączony do takiego zasilacza "buczy" różnymi częstotliwościami. Albo co gorsza w ogóle będzie się wzbudzać albo robić inne rzeczy.
Często podobne pytania kierowali do mnie studenci, a odpowiedź zawsze jest jedna - słabo ekranowany zasilacz. Ekranowanie samych przewodów może być niewystarczająca.
To samo w środku - im dłuższe przewody, tym lepsze anteny dla niższych częstotliwości.
Nie chcę Cię urazić, po prostu zwracam na to uwagę i pozdrawiam.

Автор

" zasilacz z czarnej listy, zamykam temat" ~elektroda

Ezoteriusz
Автор

W końcu na interesującym kanale można zauważyć ciekawe dyskusje mądrych ludzi zamiast durnowatych obelg. Fajne.

davidh
Автор

Nie lepiej użyć dwóch potencjometrow połączonych szeregowo? Jeden do ustawienia napięcia z grubsza a drugi precyzyjny

sxLaGoxs
Автор

Założe sie że pobór prądu na tych wyświetlazach nie pokrywa sie z tym ktory byś uzyskał mierząc amperonierzem na zaciskach. Innazej mówiąc podłacz np wiatrzczek i ustaw go na np równe 12v i podłącz zewnętrzny amperomierz na zacisk. I wynik na zawnętrznym będzie np 0.200mA a na elektronicznym panelowym będzie już 0.320mA. A wraz ze wzrostem poboru prądu różnica będzie się powiększać. Ja u siebie z ciekawosci porównalem kilka sztuk tego miernika panelowego z multimetrem i wkładką analogową. Zarówno na multimetrze jak i wkladce analogowej miałem na żarówce H4 przy 12v 3.44A, a na tym elektronicznym mierniku już było 5.60A.

tkei
Автор

Toś się z tym papierem przyłożył hehehe :D

szczery_fpv
Автор

Żeby ustawić ampery trzeba zewrzeć plus z minusem na małym napięciu np. 1 volt wtedy można ustawić ( U mnie to działa )

gutk
Автор

Czy w tych przetwornicach można zostawić potencjometry od regulacji prądu ustawione na stałe na maksa? Z tego co wiem to każde urządzenie pobiera tyle prądu ile potrzebuje, a potencjometrem możemy mu go jedynie ograniczyć.

marki
Автор

Jako że nie dawno sam robiłem podobny zasilacz pozwolę sobie dodać kilka uwag. Zamiast dwóch przetwornic, lepiej użyć jednej step-up-down. Mógłbyś korzystać z całego zakresu napięć bez potrzeby przełączania się między przetwornicami.
Ja w moim zasilaczu użyłem zasilacza laptopowego, wraz z niedrogą przetwornicą z banggood. Moc na wyjściu to skromne 60W, ale na więcej nie pozwala zasilacz laptopowy, a i tak przetwornica się przegrzewa (muszę kupić większy radiator).
Najbardziej narzekam na potencjometry, ale po przeszukaniu całego internetu nie znalazłem nigdzie potencjometrów wieloobrotowych o rezystancji 200K, jakich wymaga przetwornica, więc byłem poniekąd zmuszony do zastosowania zwykłych.

KolorowaSowa
Автор

3:00 w zasilaczu z czarnej listy to najważniejszy przewód jaki może być 😀

skatepldiy
Автор

Wentylator proponowałbym odwrócić, żeby wyciągał ciepłe powietrze z obudowy a nie pchał na siłę do środka.

mattb
Автор

Wydaje mi się że żeby dokładniej regulować napięcie to można by zamiast jednego potencjometra 10K dać w szeregu 1K i 10K. wtedy mielibyśmy regulację zgrubną i dokładną. (o ile się nie mylę) ;)

Daniel-dmqs
Автор

Witam
Czy mógłby Pan skonstruować coś w stylu stacji lutowniczej na gorące powietrze?
Byłbym bardzo wdzięczny

hubertwawrzyniak
Автор

Jeśli chodzi o dokładną regulacje napięcia dajesz dwa potencjometry w szeregu 10 i 1 k i wtedy masz regulacje zgrubną i dokładną. ;)

hejtere
Автор

Aaaa tam ... ja myslalem ze rozrysujesz schemat wyjasnisz przerobisz podkrecisz podobno da rade przerobić na wyższe napiecie zasilacz atx dławik sie przewija czy cos ..a nie tam tak to wiesz 5 -latek potrafi zrobic ...kupic pare przetworniczek step-down czy nawet step-up modul woltomierza amperomierza zamknąć w obudowie i tyle ...ponadto sie zgadzam z poprzednikami nie dales ekranu to bedzie tak siało zakłócenia w radiach i sprzecie HI-FI ze szok :)

domel
Автор

amperomierz pokazuje bardzo złe wartości conajmniej 2x większe do 1- 1.5A jeszcze w miarę sie zgadza, ale potem to porazka realne 3-4 pokazuje 7-9

keenstream
Автор

Czyli jakbym kupił przetwornice "nie" step down to regulacja prądu powinna działać? Chodzi mi tylko o 1-12v bo więcej nie potrzebuje

chorazytorpeda
Автор

Usuwałeś starsze filmy, bo nie mogę znaleźć u ciebie filmu na temat modułu wifi

XMrStardexX
Автор

Te potencometry to tak jakby zabezpieczenie podłączasz obciążenie ustawiasz np do 2A i jak podłączysz coś to nie popłynie więcej niż te 2A

macieksek
Автор

Dlaczego użyłeś sztucznego obciążenia ?

soomuddy