Przeróbka zasilacza impulsowego na regulowany || Jak jest zbudowany taki zasilacz? [DIY #42]

preview_player
Показать описание
W tym filmie opowiadam Wam o tym, jak przerobić praktycznie dowolny zasilacz impulsowy małej mocy na zasilacz regulowany. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą zrobić swój własny zasilacz regulowany bardzo małym kosztem. Ja swój zrobiłem z nieużywanej ładowarki do telefonu. Zakres napięć od 3V do ok. 14V i wydajność prądowa 350mA w zupełności wystarcza do zasilania większości układów, czy do przetestowania kontrolek sygnalizujących stan akumulatora.

Nie chcesz przegapić nowych filmów? Subskrybuj kanał!

Moje najciekawsze filmy:
Przetwornica 100W z 12V na 230 lub 325V:
Regulator barwy dźwięku:
Prosta ładowarka do różnych baterii:
Jak naprawić zasilacz impulsowy:
Oscyloskop LED:
Przetwornica step-up:
Prosty i wydajny wzmacniacz audio:
Zasilacz transformatorowy dużej mocy:
Nagrzewnica indukcyjna, wysokie napięcia na ZVS:
Regulator prędkości wentylatora:
Sterownik PWM do silników i żarówek:
Cewka Tesli:
Przetwornica z 12V na 230V:
Najprostszy miernik częstotliwości:
Zapalniczka plazmowa:
Wykrywacz kabli w ścianach:
Naprawa żarówek energooszczędnych :
Stateczniki elektroniczne do świetlówek:

Playlisty:

Podstawy elektroniki:

Zrób to sam:

Świetlówki:

Cewka Tesli:

Inne rzeczy związane z elektroniką:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Nie obrośnij w piórka ale widzę że wiesz o czym mówisz super pięknie dużo się uczę a na naukę nigdy nie za późno . Dobrze że dzielisz się i zachęcasz młodzież

sylweksliwka
Автор

Nie ma takiego czegoś jak optostor. Ten element nazywa się TRANSOPTOR, lub optoizolator.

marti
Автор

Optostor, chyba transoptor. Może się mylę, kiedyś tak to nazywano ale czasy się zmieniają i teraz na to może mówi się optostor. Robisz drobne błędy, ale nie przejmuj się. Robisz dobrą robotę. Błędów nie popełnia ten, co nic nie robi. Pozdr.

jancha
Автор

Masz chłopie wiedzę jestem pełen podziwu.

lukasz
Автор

Część.Może mi powiedzieć jak nazywa się katalog z którego korzystasz to sprawdzania elementów?

Mateusz-wyzb
Автор

Interesuje się elektroniką ale niewiele z tego rozumiem.

drboczek
Автор

Fajnie wszystko zrobione może schematy rysować na jakiejś tablicy Pozdrawiam

sylwesterszyler
Автор

Witam,
Jestem bardzo początkujący jeśli chodzi o zagadnienia związane z elektroniką.
Szukam wiedzy w necie ale nie wiem czy nie mam do tego głowy...
Czy do osiągnięcia Twojego poziomu jest potrzebny jakiś fachowiec (majster), czy można samemu...
Pozdrawiam

kierowcazawodowycpluse
Автор

12:43 Pewnie jeśli zdecyduję się to sprawdzić bez obudowy to pewnie dla większego bezpieczeństwa podłączyłbym przez transformator separujący, czyli taki co nie zmienia napięcia a jedynie oddziela galwanicznie. Chociaż wiem, że w ten sposób w pełni nie zapobiegnie się porażeniu prądem, ale już dotykając jedynie przewodu fazowego bez dotykania neutrala po stronie wtórnej ww. transformatora separującego jest się jak ptak co usiadł na jednym z przewodów energetycznych zawieszonych na słupach.

Andrzejek-uqvb
Автор

Czy w tym kalkulatorze, powinny być zamienione nazwy U in i U out. Mówisz o napięciu wyjściowym 12V, a wartość jest w U in.

Jordan-cdzv
Автор

Bardzo lubię Pana oglądać
ZAZDROSZCZE wiedzy

aniaisk
Автор

Może kolejny film jak zrobić własny zasilacz laboratoryjny? Już za dużo dodawać nie trzeba tylko regulację prądu. Mam 2 pytania:
1. Mam 2 ogniwa li-ion z bms i chciałbym ładować je z ładowarki 5V co przy 2 ogniwach szeregowo nie jest możliwe. Czy mogę wpiąć pomiędzy bms a ładowarkę przetwornice stepup i jak zachowa się układ w momencie gdy baterie sie naładują?
2. Czy w takim zasilaczu impulsowym można wyłączyć zabezpieczenie nadprądowe? W liniowym zasilaczu takie wyłączenie pozwala łatwiej odnajdywać zwarcie w układzie i jestem ciekawy czy da się to samo zrobić z impulsowym?

glsek
Автор

A można zrobić taki zasilacz z ladowarki z sony Ericssona?

thenaszq
Автор

Ale ten zasilasz nie będzie pracować prawidłowo. Bo kiedy podwyższa napięcia zaczyna piszcząc transformatorek. Kiedy podłączyć oscyloskop wtedy widać sygnały poza normy

vasilimatov
Автор

dlaczego niektóre takie ładowarki do komórek, mimo że wszystkie mają niby to samo napięcie wyjściowe i prąd 2A nie chcą ładować telefonu, albo ładowanie trwa cały dzień?

sradowazyszczadoniecki
Автор

Witam serdecznie super film oczywiscie sub i lapka w gorę mam pytanie jak zrobić ładowarkę którą można ładować akumulator 12V AGM lub 6V AGM oraz jak zrobić najtanszym kosztem ładowarkę pakietów ogniw 18650 w zestawach 3s2p;4s2p;5s2p z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

tomasznowak
Автор

Fajny odcinek, ale warto by wspomniec o kwestiach bezpieczenstwa, albo chociaz napisac. To bedzie bez styku ochronnego(uziemienia), czyli neonowka bedzie swiecila przy dotknieciu do wyprowadzen.

rafirafal
Автор

ja w takim zasilaczu żeby zmienić napięcie z 5 v na 12v zmieniłem tylko diodę zenra i kondensator. wyszło mi na wyjściu 12v ale po jakimś czasie transformatorek się spalił po stronie pierwotnej. co może być przyczyną że się przegrzewał a w końcu się spalił?

madteus
Автор

Niestety kalkulator nie działa do jednego pola nie mogę wpisać wartości

mareks
Автор

Zainteresował mnie ten kalkulator do elektroniki ale po ściągnięciu pliku i zainstalowaniu na swoim komp. wpakowała się cała masa galerii przeróżnych wzorów dokumentów a kalkulatora nigdzie nie widzę - możesz wyjaśnić w czym rzecz?

waldemarkasta