Za co kobiety trafiały do psychiatryka w XIX wieku? | Strefa Czytacza

preview_player
Показать описание

⬇⬇⬇ CZYTAJ WIĘCEJ ⬇⬇⬇

W oparciu o "Runę" Very Buck sprawdzamy, co w XIX wieku kwalifikowało kobietę jako osobę szaloną? Za co kobiety trafiały wówczas do psychiatryka?

PREMIERA KSIĄŻKI JUŻ 3 WRZEŚNIA!

***********************************************************
Subskrybuj ten kanał oraz nasze profile:

#strefaczytacza #książki #runa
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Zgadzam się z Czytaczową. Niewolnik, który nie zna wolności, zachowywał się zdecydowanie inaczej niż osoba, która to znała. Jeżeli coś nam się zabiera, co zawsze mieliśmy, z automatu się sprzeciwiamy, a osoba, która słucha, ze się do niczego nie nadaje, ma jedyny cel w życiu i powinna się cieszyć, że ma dach nad głowę, jest za słaba, żeby cokolwiek zrobić. I jest pytanie, dlaczego partner czy partnerka nie ucieka od osoby, która jest toksyczna, się nad drugą połówką znęca. Psychika nie jest taka prosta

Triraru
Автор

Osobiście zgadzam się z Czytaczową. Strach przed konsekwencjami sprawił by, że życie byłoby dla nich takie same. Znają to, ale boją się czy sobie poradzą same w świecie bez pieniędzy i poparcia społeczeństwa.

lotos
Автор

Trafiłam na Wasz kanał dzięki Absurdom z Harry'ego Potter'a. Zostaje na stałe, bo jest wspaniały! Uwielbiam Was oglądać, zawsze mi poprawiacie humor! Pozdrowionka dla Was!

TheAngie
Автор

Myślę, że jeśli ktoś za 140 lat opisze to, co dzieje się w polskich szpitalach, będzie to równie szokujące co "Runa".

Kurczak
Автор

Czasem wiele osób zostaje umysłem w XIX i ich mentalność nie ewoluuje

inkafilip
Автор

Hm nie czytałam tej książki ale wydaje mi się, że to mocno zależało od kraju. U nas Tadeusz Kościuszko już w 1794 roku nazywał kobiety współobywatelkami i wystosywywał specjalne do nich listy, czego raczej nie robiono wcześniej. Sufrażystki też zaczynały działać w 18 wieku. No i nawet jak się czyta literaturę z tamtego okresu to widać mimo wszystko zmianę. W Panu Tadeuszu Telimena była dość niezależną kobietą. Tak samo wychowanie Zosi, która jeździła do Petersburga żeby się uczyć. W Dziadach krytykuje się bierną postawę kobiet, wobec polityki, bo uznawały za dobrą tylko poezję francuską. Moim zdaniem to poniekąd znaczy, że chciano by się tym interesowały. Oczywiście kwestia też warstwy społecznej, szlachta mogła rządzić się innymi prawami. Słowacki był też dosyć feministyczny chociażby w Balladynie gdzie pokazał, że kobieta może być targana przez złe emocje dokładnie tak samo jak mężczyzna i osiągnąć to samo. Same szpitale to trochę inna bajka, bo medycyna to wtedy była na poziomie raczkującym i szło się do lekarza bez pewności czy się wróci. Zagłębię się w temat bo naprawdę zaciekawiła mnie ta rozbieżność.

jordbr
Автор

"Podstawową rolą kobiety i celem jej istnienia jest rodzenie dzieci" - też tak kiedyś myślałam. Miałam wtedy z 15 lat i wydawało mi się, że jak ja chcę mieć dzieci, to NA PEWNO każda kobieta chce. Spokojnie, zdążyłam już zmądrzeć :D

katarzynaw.
Автор

I w dzisiejszych czasach mamy przykłady "zniewolenia". Weźmy takie muzułmanki, chodzą całe zasłonięte, podporządkowane mężowi, bratu, ojcu, czy choćby synowi. Bo są tego uczone od urodzenia. A obrzezanie kobiet? Taka kultura, tak ma być, inaczej będą "nieczyste". Dlatego zgadzam się z Czytaczową. Jak człowiek od początku musi się podporządkować, potrzeba ogromnej odwagi by się przeciwstawić i szczęścia by przeżyć. Jednak dla większości łatwiej jest siedzieć cicho, wtedy jest bezpieczniej i przyszłość jest pewniejsza, co nie znaczy, że szczęśliwsza.

kocialapa
Автор

Lobotomia. Freude... i to przedmiotowe traktowanie...
Ach, te mroczne zakamarki historii psychiatrii i medycyny...
Cudownie popaprane, ale dzięki temu jest dziś jak jest. Kiedyś feminizm miał sens. Ale nie mogłabym żyć w tamtych czasach, chociaż pewnie by mnie od razu zamknęli...
Dziękuję za polecenie książki. Dopisuję "Runa" do listy musów do przeczytania. :-)

Pysia.to.belja.
Автор

Zgadzam sie z wami:) ale co mnie przeraza, ze niektorzy tej starej daty uwazaja nadal tak jak kiedys, ze kobieta tylko rodzic, sprzatac gotowac i wychowywac dzieci i uslugiwac mezowi a jak dostanie od niego to jej wina i ze jak ona moze narzekac skoro maz pracuje daje kase i wogule, ale fakt duzo sie zmienilo ale boje sie ze myslenie niektorych ciagle jest takie jak w tamtych czasach:(

katarzynanowowiejska
Автор

A ja uważam, że Czytaczowa bardzo mądrze mówi. Skoro w tamtych czasach większość kobiet żyła tak i takie reguły były im wpajane od małego to one innego życia nie znały i robiły co im kazano. A gdyby dzisiejszą kobietę przenieść do tamtych czasów byłoby jej bardzo ciężko.

Kaska-Aniol
Автор

Duża łapka w górę. Ta książka to będzie mój następny czytelniczy zakup!

bella
Автор

Zakłady psychiatryczne przerażają w wielu książkach np.Lot nad kukułczym gniazdem Kena Keseya a traktowanie kobiet jak puste bezwolne lalki to temat rzeka. Nie dotyczy to tylko czasów historycznych, dziś też można usłyszeć wielu męskich szowinistów. Elektowstrząsami leczono w XX wieku, wcale nie tak odległe czasy.

mariakaminska
Автор

Co za chore czasy. Dobrze, że mamy je za sobą. 🙂
.
Bardzo fajny kanał. Zostaję na dłużej. 👍🏻

ninakodeina
Автор

Łohohoo !!! Czekałam na taki film !!! Dziękuję !

igaja
Автор

Zgadzam się z Czytaczową. Kiedy od małego wmawia się dzieciom, w tym przypadku dziewczynkom, że nie mają prawa do myślenia, fantazjowania, okazywania uczuć czy nawet przeżywanie przyjemności, kiedy dziecku od pierwszych dni życia tłucze się do główki, że jest, jak to określiliście w filmie "podczłowiekiem", to niestety, ale owo dziecko w to uwierzy i zacznie uważać to za prawdę. Ono nawet nie będzie w stanie stwierdzić, że coś jest nie tak, skoro innym wolno wszystko, bowiem mózg ma, nie przesadzając, zupełnie wyprany.
I absolutnie nie należy lekceważyć wpływu wychowania na późniejsze życie człowieka. Ale nie tylko wychowania, również wpływ osób zupełnie obcych potrafi być naprawdę wielki, wystarczy przypomnieć sobie, dla przykładu, o wszystkich ofiarach masowych samobójstw spowodowanych przez sekty, lecz to już temat na odrębną dyskusję.

Pozdrawiam.

estherlucy
Автор

Zgadzam się z Czytaczową.
Czytaczu, czytałeś "Wyspę Mgieł" Marii Zdybskiej i "Tease" Amandy Maciel?
Dzięki wam zamówiłam Podzielonych, nie mogę się doczekać.
Kocham Was za ten kanał, nawet jeśli nie przeczytam połowy z tych książek, cieszę się, że jesteście, poświęcacie widzom czas. Ależ wy macie cierpliwość odpowiadać na te same pytania po sto razy! Wygłupiacie się i na pewno poświęcacie dużo czasu, pracy i serca w to, co robicie; naprawdę poprawiacie wszystkim humor, a filmikiem z Greyem i "Pierwszym dotykiem" zrobiliście mi dzień ❤ (Czytaczu, twoja mina podczas piosenki Ellie Goulding była bezcenna 😂). Bądźcie dalej tacy zwariowani, a na pewno wiernych fanów będzie przybywać!

(Przeczytaj Zwiadowców, pierwszy tom czyta się naprawdę szybko, jeden dzień i po sprawie!)

magda
Автор

Czytałam kiedyś książkę o kobietach, które pomimo życia w dziewiętnastym wieku, podróżowały po świecie. Niektórzy uważali je za nienormalne, ale niektórzy podziwiali je za to.

ksiazkoholiczkazuzannapole
Автор

Zgadzam się z wami obojga chociaż to są sprzeczności
Nie przeczytam tej książki bo jestem na takie rzeczy bardzo wrażliwa...
Doceniam waszą prace co do tego filmiku
Pozdrawiam cieplutko
AJ97

ariajeon
Автор

Mistrzostwo!
Film wciągający od pierwszych kilku sekund.
Bardzo interesujący, naprawdę!

marialatocha