Co Znajduje Się Wewnątrz Ogromnej Fabryki Tesli Za 4 Miliardy Dolarów?

preview_player
Показать описание
Tesla Elona Musk’a konsekwentnie zalicza się do dwudziestu najdroższych korporacji świata. Sukces firmy w sprzedaży samochodów i biznesie ściśle wiąże się z niezwykłym systemem zarządzania, a to zaś z charyzmą i dokładnością Muska. Nie ma tam hierarchii i tradycyjnej koncepcji „kierowników”, a personel przechodzi właściwą selekcję. Obiecujący pracownicy mogą liczyć na wsparcie, a ci nie spełniający wymogów – muszą znaleźć sobie inną pracę. Każdy pracownik, choćby najniższego szczebla, posiada udziały w firmie i wie, że jego działania wpływają bezpośrednio na późniejszy zysk. To chyba jeden z powodów, dla których mimo pandemii Tesla mile zaskoczyła wszystkich bezproblemową produkcją i dostawą swoich pojazdów elektrycznych. Gigantyczne, futurystyczne fabryki firmy, wyprodukowały w 2020 roku 509 tysięcy samochodów. W tym roku ambitny Elon Musk postawił sobie nowy cel, jakim jest produkcja 20 milionów pojazdów. Brzmi to nierealnie. „Chcemy zwiększyć produkcję Tesli na tyle, by ostatecznie przejąć 1% całej światowej floty pojazdów” – powiedział szef Tesli. Ogromne fabryki nie zatrzymują się ani na chwilę. Dziś opowiemy Wam, jak działają.
#ToInteresujące # Witamy, każdy kto chce wesprzeć nasz kanał może zostać sponsorem!
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Pytanie?... czy pracuje się by żyć, czy żyje się by pracować.

augustlot
Автор

To ja nie mam tak źle 48 godzin w tygodniu to max i do hausa. Nie wyobrażam sobie tak długo siedzieć w pracy. Wycieńczenie, depresja pewne. Każdy czlowiek musi mieć czas na prace ale i na rozrywke i odpoczynek, bo prędzej czy później się wypali. Nawet maszyny ze stali sie psują od nadmiaru pracy a co dopiero człowiek z krwi i kości.

pomponikkaczowko
Автор

Czyli wyzysk i mobbing jak w każdym korpo.

marekkuszynski
Автор

Brak hierarchi daj poczucie równości i likwiduje problemy konkurowania między pracownikami a udziały w firmie powodują że każdy pracownik przykłada się do pracy by wszystko zostało wykonane jak należy. Bardzo sprytne i inteligentne podejście. 👍👍👍

dobryzyibrzydki
Автор

10 godz dziennie 6-7 dni w tygodniu to kpina i obóz pracy

stonroad
Автор

Pomyśleć, że bardziej opłacało się im postawić tą fabrykę w Niemczech, gdzie koszt pracownika jest o wiele większy niż z np w Polsce. Kolejny sukces naszych polityków

TrapMor
Автор

pracownicy posiadają udziały w firmie i są zwalniani po 2 latach i idą do domu z udziałami firmy? Przychodzą kolejni i też to samo? nie sądzisz że coś jest nie tak?

ModernGosu
Автор

Największą żenada chyba godzin w tygodniu????Ja się dziwię że się wiara na to godzi???🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️To jest normalnie wyzysk w 21

jannowak
Автор

kurcze a gdzie ekoterroryści jak wycinali tyle drzew u Niemca pod fabrykę? Acha no tak pod fabrykę ekologicznych samochodów elektrycznych.

BESBEF
Автор

Ciekawe kiedy maszyny zaczną się same programować ? I czy wówczas ludziom pozostanie już tylko szybkie znalezienie jamy w ziemi ...

janjanowski
Автор

Zapomnieliście o pierwszej małej montowni Tesli w Europie. Znajduje się w Holandii, w mieście Tilburg. Właśnie tam złożono pierwsze europejskie sztuki tej marki.

TheKurwisko
Автор

Wstyd. Jak można wykorzystać tak ludzi a gdzie czas dla rodziny a szef moze wogole nie wychodzic z zakladu

janchr
Автор

Samochody elektryczne są większym w 100% zagrożeniem dla cywilizacji od węgla, świat się przekona wkròdce że wszedł w ślepą ulicę szybciej niż sié to komukolwiek wydaje, pomyślcie tylko skąd czerpiemy energię żeby te samochody zasilać i co zrobimy z tymi zużytymi akumulatorami ???

wwot
Автор

Problem z toaletami jest już rozwiązany ! firma premiuje osoby które wstrzymują mocz, osoby które nie wytrzymują są natychmiast zwalniane, firma zastanawia się nad cewnikowaniem, a z jedynego kibla powstanie, centrum sterowania robotami przemysłowymi !

jarrek
Автор

Pracownicy mają szczęście że nie każe im tam nocować i mogą jeszcze opuścić fabrykę .

andreokruk
Автор

Bardzo ciekawe podsumowanie, choć zapomnieliście o Tilburgu.

mirdnb
Автор

Widać, że Tesle to obozy pracy. No ale ciężko wykręcić takie tempo. A żeby tak szybko ruszyć z produkcją to muszą zatrudniać kogo popadnie.

kondzio
Автор

Te roboty Kuka to juz takie niemieckie nie są jak kiedyś 😅 firma zmieniła narodowość właściciela

Diud
Автор

Nie ma u niego zwiazkow zawodowych, a jesli ktos ma jakies " ale"... to won. Czysty I zdrowy kapitalizm. Brawo!

rafalchwastyk
Автор

Ciekawe ilu pracowników dojeżdża do pracy samochodem elektrycznym. Pewnie tylko nieliczni a większość samochodem spalinowym

danielpaliwoda