[STARA WERSJA, SPRAWDŹ OPIS] (Nie taka) krótka historia komputerowego audio | arhn.edu

preview_player
Показать описание

W dzisiejszych czasach naturalny, realistyczny dźwięk w urządzeniach multimedialnych jest cechą, którą oczekuje się od każdego nowego produktu. To jedna z podstawowych cech współczesnych gadżetów. Ale droga do osiągnięcia tego celu była długa i zawiła. Przez wiele dekad systemy odtwarzania i syntezy dźwięku ograniczone były przez technologię i pamięć. W tym materiale bardzo skrótowo przefruwamy przez tylko niektóre z najważniejszych kroków milowych rozwoju komputerowego audio!

Errata: Errata: Oczywiście w głośniku dynamicznym, prąd elektryczny tworzy pole magnetyczne w cewce, która to wchodzi w interakcję z magnesem co powoduje poruszanie się membrany. Prąd nie "pobudza magnesu" jak w chwili słabości intelektualnej określiłem to w materiale. Dzięki dla MrFourthhorsemen za wyłapanie tej wpadki.

Niestety, z uwagę na skalę materiału zmuszony byłem wyciąć trochę interesujących informacji na temat pierwszego komputerowego sytenzatora mowy (IBM 7094 w 1961), czipu POKEY w komputerach Atari oraz kultowego OCS w Amidze z piękną Paulą na czele. Mam nadzieję, że fani tych systemów i urządzeń mi to wybaczą i mam nadzieję, że będę mógł opowiedzieć o nich w dedykowanych filmach na ich temat!

-----
Źródła i informacje dodatkowe:
-----

---
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Errata: Oczywiście w głośniku dynamicznym, prąd elektryczny tworzy pole magnetyczne w cewce, która to wchodzi w interakcję z magnesem co powoduje poruszanie się membrany. Prąd nie "pobudza magnesu" jak w chwili słabości intelektualnej określiłem to w materiale. Dzięki dla MrFourthhorsemen za wyłapanie tej wpadki.
-
Niestety, z uwagę na skalę materiału zmuszony byłem wyciąć trochę interesujących informacji na temat pierwszego komputerowego sytenzatora mowy (IBM 7094 w 1961), czipu POKEY w komputerach Atari oraz kultowego OCS w Amidze z piękną Paulą na czele. Mam nadzieję, że fani tych systemów i urządzeń mi to wybaczą i mam nadzieję, że będę mógł opowiedzieć o nich w dedykowanych filmach na ich temat!

arhneu
Автор

Jestem święcie przekonany, że potrafiłbyś człowieka zainteresować nawet filmem o odmianach ziemniaków.

revante
Автор

Ja tylko nieśmiało dodam, że próbkowanie 44, 1 kHz i 48 kHz wzięło się z tzw. twierdzenia Nyquista które mówi, że aby poprawnie spróbkować dźwięk należy użyć częstotliwości przynajmniej dwukrotnie większej niż najwyższa częstotliwość sygnału który chcemy poddać próbkowaniu. Akurat tak się składa że 22 kHz to mniej więcej góra granica ludzkiego słuchu. Science bitch.

listva
Автор

Tęskniłem za takim formatem technologicznym. Jak zawsze dobra robota z materiałem

Canwehitsubscriberswithoutanyf
Автор

Nagraj osobny film o układzie SID z C64.

LukezzXD
Автор

Tyle informacji w jednym filmie i ten syntezator z Commodore 64 między kolejnymi "rozdziałami" (aż dreszcze przechodzą). Te pół godziny minęły niewiadomo kiedy. I mimo dwóch niewielkich potknięć z działaniem głośnika (widziałem przypiętą erratę także chill) i rozwinięcia skrótu DAC dalej oglądałem z zaciekawieniem. I jak najbardziej jestem za materiałem o SID. Szacun za film i pozdro dla całej ekipy arhn.eu

patryk
Автор

Każdy Twój film jest fantastyczny, czekam na nie z wielkimi emocjami bo i tak wiem że będzie świetny. Nie inaczej jest z tym. Świetna robota Archon, pozdrawiam.

malineq
Автор

Dziękujemy Pan archon za wspaniały materiał, chętnie byśmy jeszcze i o sidach dowiedzieli się czegoś więcej

mmafia
Автор

Nie ma nic lepszego niż obiad i 30 minutowy materiał na arhn.eu

majonezkielecki
Автор

Pominięty został etap modułów dźwiękowych początkowo odtwarzanych sprzętowo w Amigach a następnie softwareowo w PCtach i ich ewolucja z 4 kanałów w MOD w Amidze a następnie ponad 32 kanałów w S3M czy XM.

admiraldaro
Автор

Jak zwykle super materiał, człowiek się zawsze dowie jakiś ciekawych rzeczy <3
Co do tego SID daję znać że chętnie obejrzę więcej o tym :)

Ethera
Автор

Świetny jak ZAWSZE materiał ;-) Ciekawie przedstawiony temat, pomimo dość długiego odcinka. Jak najwięcej takich odcinków :-)

MsJJason
Автор

Jak zwykle oglądałem z wypiekami na twarzy. Chętnie posłuchałbym o SIDzie. Dzięki serdeczne!!

synapsex
Автор

Początek bardzo dobry. Głębokie zagłębienie w historię, szczegółowe wiadomości. Historyczne źródła i materiały. Ciekawa stylistyka wideo, skojarzyły mi się filmy puszczane w muzeach.

Natomiast od pewnego momentu dało się odczuć, że materiał był kończony "na szybkości".

To nie jest tak, że fani Amigi "mogą Ci wybaczyć" lub nie. Po prostu brak żadnej wspominki o tym komputerze powoduje, że materiał jest wysoce niekompletny. Paula była naprawdę przełomowym chipem, czegoś takiego nie było na komercyjną skalę w tamtych czasach w domowych komputerach.
Moim zdaniem, jeżeli chciałeś zmieścić się w zadanym czasie, to poświęciłeś za dużo czasu na syntezę mowy - to był tylko jeden z wielu celów, który przyświecał inżynierom komputerowego audio. Nie był najważniejszy. Lata dziewięćdziesiąte były niezwykle interesujące i dynamiczne w dziedzinie PC audio. To się nie skończyło na pierwszym Sound Blasterze... Brakowało mi też mocno informacji na temat syntezatorów i głównych firm (m.in. Yamaha, Roland), których chipy zapoczątkowały drastyczną ewolucję w komputerowym dźwięku. Albo Disney Sound Source/Covox? Niezwykle popularne, tym bardziej na rodzimym rynku. Do tego, od pewnego momentu miałem wrażenie że gdzieś posypała się chronologia.

Gdybyś uciął film gdzieś do czasów C64 i nazwał to "historia komputerowego audio - część 1 z x", to nie miałbym z tym żadnego problemu. Ot, wierzyłbym że stworzycie kolejną część, wchodząc w późniejsze czasy. Natomiast jeśli tworzycie materiał dokumentujący historię, nazywacie go "krótka historia komputerowego audio" i nie uwzględniacie kamieni milowych, to powstaje zbyt wiele niedopowiedzeń.

Stąd dałem łapkę w dół. Po prostu zarówno anglojęzyczni twórcy, jak i Wy, arhn.eu, przyzwyczailiście mnie do pewnego poziomu, z którego już nie chcę schodzić.

bialasiczek
Автор

Ciekawostki:
*Bob Yannes, projektant SID, po karierze w MOS utworzył firmę Ensoniq zajmującą się syntezatorami. Ensoniq wydał później kilka kart dźwiękowych dla PC, w tym pięknie brzmiącą Soundscape Elite. Ostatecznie firma została przejęta przez Creative, producenta Sound Blastera.
*Karta dźwiękowa Adlib działała w oparciu o układ dźwiękowy OPL2 firmy Yamaha, spokrewniony z kultowym syntezatorem DX7 (acz znacznie zubożony). Oprócz trybu 6 głosów + 5 dźwięków perkusji potrafiła generować 9 równoważnych głosów i to był tryb wykorzystywany najczęściej w grach. Pierwsze modele Sound Blastera posiadały identyczny chip OPL2 i brzmiały tak samo jak Adlib, zaś nowsze modele (od Sound Blaster Pro2) zaczęły zawierać nowszy układ OPL3, generujący aż 18 głosów o nieco udoskonalonych możliwościach syntezy. Układ ten okazał się mieć potencjał nieco zmarnowany w swojej epoce, ale ukazany w czasach współczesnych na fali popularności muzyki chiptune - artyści tacy jak Diode Milliampere potrafią wyciągnąć z niego naprawdę ładne brzmienie.
*Między czasami popularności muzyki z generatora dźwięku a muzyki w plikach skompresowanych popularne były również formaty zawierające wielokanałowe melodie złożone z nagranych próbek dźwięku. Wyewoluowały one z technologii dźwięku zawartej w komputerze Amiga, który potrafił odtwarzać w ten sposób 4-głosowe utwory. Popularnym urządzeniem tego typu była karta Gravis Ultrasound, która odtwarzała do 32 głosów dźwięków z próbek. Wraz z popularyzacją DOSowego programu Impulse Tracker i szybkich procesorów 486 i Pentium, popularność zyskało odtwarzanie takich utworów w oprogramowaniu. Format ten charakteryzuje realistyczne brzmienie instrumentów przy stosunkowo niewielkim rozmiarze pliku.
*Kartę z syntezatorem MIDI można kupić do dziś, a jest to Creative Sound Blaster Audigy RX. Jeśli chcecie użyć autentycznej sprzętowej generacji dźwięku w starszych grach (choćby z GOG), polecam gorąco. Oprócz syntezatora karta posiada też całą gamę współczesnych funkcjonalności, a także wbudowany procesor DSP dodający do brzmienia efekty bez obciążania głównego procesora komputera.

cyberholix
Автор

To jest wlasnie material na miare Arhn.eu. Starego dobrego Arhn.eu. Rzetelny, porzadny, dlugi, solidny, ciekawy, interesujacy, niebanalny. Widac, ze nie byl przygotowany na kolanie. Oby jak najwiecej takich !!

PS - super pomysl z syntezatorem z BlackBoxa jako "rozdzialy". Az sie lezka w oku kreci :-)

Pozdrawiam

drrSowaPL
Автор

Już 3 lata minęły od kiedy cię oglądam, jakość twoich filmów się znacznie poprawiła, poczucie humoru również uległo zmianie, mam nadzieję że twój kanał nie skończy się (na ten moment), pozdrawiam i życzę wiele sukcesów😀

Nekrel
Автор

Film ekstra, jak zawsze z resztą. Co do materiału o SID- bardzo chętnie obejrzę!

frogger
Автор

Świetny materiał jak zwykle, tym bardziej się cieszę, bo jestem elektronikiem hobbystą i muzykiem z wykształcenia i zamiłowania, a midi jest mi szczególnie bliskie :) czekam z niecierpliwością na odcinek o SIDzie :))

bartibv
Автор

Uproszczenia uproszczeniami ale zdanie w 2:30 o magnesie pobudzanym impulsem elektrycznym brzmi jak całkowite niezrozumienie tematu.

MrFourthhorsemen