Understanding Unit Price

preview_player
Показать описание
Understanding Unit Price

Thank you to our local HEB for allowing us to film!

In this video we take you through a grocery store and discuss how to use product labels and unit price to save money - including:

• Explaining what unit price is
• Breaking down the product label
• How to calculate unit price
• How to compare products that use different units
• Examples of using unit price to save money

This work is supported by the Expanded Food and Nutrition Education Program from the USDA National Institute of Food and Agriculture.

Texas A&M AgriLife Extension Service provides equal opportunities in its programs and employment to all persons, regardless of race, color, sex, religion, national origin, disability, age, genetic information, veteran status, sexual orientation, or gender identity. The Texas A&M University System, U.S. Department of Agriculture, and the County Commissioners Courts of Texas Cooperating.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Hi there I work in a grocery store as a meat clerk and customers ask me all the time how to calculate the unit price of fixed price meat. For example, at my work we carry Prime thighs for $8 and there’s 4 in a package. How would you do that math? Also we use kg and lb.

veronicatomas