Kapitalizm - nieznany ideał?

preview_player
Показать описание
Kapitalizm - nieznany ideał. Czy istnieje ustrój polityczny oparty w całości na dobrowolnych interakcjach międzyludzkich, w którym obywatel może w stu procentach decydować o swoim życiu? W którym nie ma Pana i sługi, właściciela i niewolnika? W którym człowiek ma prawo sam uznać, co jest dobre, a co złe, i być wolnym jak Mały Książę?
Nauka ekonomii w prosty i przystępny sposób!

LINKI

WESPRZYJ nasz projekt:

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

Muzyka na licencji CC, której użyliśmy w filmie::

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

Prosta Ekonomia to blog ekonomiczny. Naszym celem jest nauka ekonomii poprzez lekkie w odbiorze filmy animowane. Poruszamy różne zagadnienia ekonomiczne, często angażując fanów do interakcji. Ekonomia, finanse, pieniądze, oszczędzanie, inwestycje, systemy monetarne i systemy ekonomiczne - to wszystko znajdziesz w naszych filmach i podcastach. Dowiesz się jak zdobyć bogactwo i jak podejmować dobre decyzje finansowe. Będziesz umiał lepiej zarządzać swoimi finansami osobistymi. Unikniesz piramidy finansowej oraz kredytu, który wpędzi Cię w pułapkę kredytową. Poznasz lepiej funkcjonowanie gospodarki. Poznasz działanie banków centralnych i banków komercyjnych. Inflacja i deflacja nie będą już zagrożeniem, a kryzys stanie się okazją, a nie tragedią finansową.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Piękne jest to że całą treść z tego filmu można wprowadzić już dziś w mikroskali jaką jest jednostka bądź rodzina. Sami sobie ograniczamy wolność i stosujemy przemoc nie koniecznie tą fizyczną zmuszając się do wielu rzeczy, bądź zmuszając do różnych rzeczy naszych najbliższych.
Bardzo otworzyła mi umysł definicja wolności przetoczona w odcinku. Ze wolność to nie prawo do robienia wszystkiego, a moc do czynienia dobra, swoboda w podążaniu za własną moralnością... kurde jakie to dobre :D Wysłucham filmu jeszcze 100 razy by zagnieździła się ta idea w mojej duszy i bym tego nigdy nie zapomniał :) Dzięki za materiał!!!

lasio
Автор

Posiada ktoś źródło faktu 6:49 o zmniejszeniu zanieczyszczenia środowiska?

Angmar
Автор

Gratuluję osiągnięcia celu na patronite

kajetanradulski
Автор

Piękne ideały ale praktyka jest zupełnie inna. Państwa są za słabe by bronić praw bo urzędnicy czy politycy to tylko ludzie na pensjach wiec są podatni na korupcję. Przedsiębiorcy to natomiast obrotni ludzie którzy mają przychód ze swoich interesów wiec dużo zrobią by te jak najlepiej funkcjonowały w tym i posuną się do nieczystych zagrywek jak czarny PR, zmowy cenowej czy dumpingu. Dlatego w końcu powstają oligopole i konkurencja znika. Powstają korporacje których jedynym hasłem jest"zyski nasze, koszty wasze(społeczeństwa)" a inne działania to tylko sztuczki PR. Jak łatwo zauważyć takie podejście to wielkie ZŁO dla ludzkości bo znacznie obniża poziom życia. W zasadzie ludzie są podtruwani. Korporacje promowały palenie papierosów czy spożywanie cukru w nadmiernych ilościach bo ponoć otyłość jest powodowana tylko przez tłuszcz. Poza tym jak najbardziej stosują przymus, tylko że wyeksportowały go do Azji gdzie mają większość produkcji. Bo przymus to nie tylko siła fizyczna a może mieć charakter ekonomiczny, przecież człowiek musi zaspokajać potrzeby biologiczne by przeżyć a to kosztuje. Dlatego podejmie nawet najgorzej płatną pracę byle mieć na jedzenie i kąt do spania. Dlatego nie dajcie się ogłupić konsumpcjonizmowi i zobaczcie jak to wygląda naprawdę.

jankowalski
Автор

+prosta Ekonomia mam pytanie masz swoją książkę którą wyprodukowałeś i wypuściłeś na rynek bo chciałbym poczytać i rozwijać się w stronie ekonomii i finansów.

DawidGamesLD
Автор

Dziś nie ma "małego księcia" na Ziemi :(
Wszyscy jesteśmy NIEWOLNIKAMI!

Nie widzimy jednak kajdan i łańcuchów bo te są w NASZYCH GŁOWACH!

WadcaWymiaru
Автор

Łatwo powiedzieć, że kapitalizm nie jest dobry. Dlatego, że agresja fizyczna nie jest jedyną formą skrzywdzenia innych. Do dochodzi do tego również ingerencja w świadomości innych (klamanie, manipulacja, oszustwa), a także ograniczanie możliwości innych (np zamykanie w jakimś pomieszczeniu, czy podciecie nogi podczas biegu).
Najbardziej sprawiedliwa i ekonomiczna jest socjaldemokracja, oparta na kapitalizmie, która zabrania krzywdzenia innych i daje równe szanse do pokazania swoich umiejętności, aby sprawiedliwie ocenić kto jest lepszym człowiekiem, a kto gorszym

grzegorznazarczuk
Автор

Powinniśmy dążyć do kapitalizmu, ale jednak 100% kapitalizm jak każda skrajność nie byłby dobry. Ponieważ wtedy czynności, których możliwość robienia wydaje nam się oczywista jak np. pójście na rower nad rzekę, spacer po parku, lesie lub wzdłuż morza, górska wędrówka lub pójście na boisko byłyby niemożliwe lub co najmniej płatne. Zresztą możliwe, że w libertariańskim społeczeństwie wejście na osiedle innego dewelopera będzie niemożliwe bez opłaty, co w praktyce zlikwidowałoby wolność poruszania. Generalnie powinniśmy dążyć do liberalizacji gospodarki i prywatyzacji zakładów, służby zdrowia, ubezpieczeń i przede wszystkim likwidacji transferów socjalnych, jednak 100% kapitalizm mógłby paradoksalnie oznaczać mniejszą wolność, zwłaszcza w zakresie poruszania.

maciejmrozek
Автор

Super materiał, komentarz dla zasięgu ❤

Czapokx
Автор

W tym problem, że dania którą podałeś jako przykład ma interwencjonizm gospodarczy na wysokim poziomie, a państwa np. Singapur posiadają duży przymus państwowy, a funkcjonuje on w bardzo dobry sposób.
Kraje skandynawskie, czyli jedne z najlepszych państw na arenie międzynarodowej są socjaldemokratyczne, więc coś takiego jest sprzeczne z twoim punktem widzenia.
Także z tego filmiku wychodzi, że przemoc psychiczna nie jest przemocą, i szantaże emocjonalne lub jakiekolwiek inne są dozwolone, gdyż nie jest to bezpośrednia przemoc fizyczna.
Dziwi mnie to, że sam mówisz o "faktach zamiast propagandy", kiedy sam nie mówisz o wielu rzeczach, które mogą to podważać.

W pełni popieram pragmatyzm oraz działanie na doświadczeniach historycznych, lecz to co pokazujesz, jest ukazaniem tylko jednej strony medalu.

PoliticVibes
Автор

Jaki związek ma religijny zamordyzm w Iranie czy pogrążone w wojnach domowych Kongo z interwencyjną rolą państwa w gospodarce? Dlaczego na tym miejscu nie znalazły się kraje europejskie, głównie skandynawskie czy choćby Kuba, która na tle kapitalistycznych krajów regionu Karaibów wygląda całkiem nieźle?

Silesia
Автор

Jak długo zajmie zrobienie animowanej książki? :D I czy w ogóle prace już ruszyły?

ukaszstark
Автор

Wiem że data ale boję się ze pomimo temu tych wspaniałych ideałów wszystko skończy się klapą przez czynniki ludzkie które zawsze są stworzone tak że ludzie zawsze będą uważać ze jest źle... niestety

dorotakm
Автор

Podobny świat został opisany w "nowym wspaniałym świecie", przeczytajcie jak mogłoby to wyglądać.

magognia
Автор

Kurcze... Świetne! Niech ktoś to przetłumaczy na angielski prosze!

filipavp
Автор

No troooszeczkę uproszczenie, ale rozumiem że filmik nie mógł być dłuższy. Czego mi zabrakło to opisywany przez Friedmana 'motyw sąsiada' kiedy nie koniecznie przemoc ale konkretne zachowanie (albo jego) brak innych ludzi może na nas wpływać.

arturdebiec
Автор

tak czytam komentarze i dochodzę do wniosku że marnujesz swój trud. Oni wolą się kłócić. Mimo to bardzo fajny materiał i powodzenia w zdobyciu 100 tys subów. Jest parę powiedzmy argumentów które można bardzo łatwo obalić, ale mimo to super produkcja :P

neutralnyy
Автор

Idealny, dziki kapitalizm, ustrój tak idealny, że jedynym konkurentem w tej utopijności jest Marks ze swoim manifestem.

matimatimati
Автор

2:55 akap
6:15 zła mapa kongo i demokratyczna Republika konga to nie jeden kraj

thegovernmentoftajikistan
Автор

Już mieliśmy w historii kilka cudownych ustrojów - każdy zakończył się katastrofą i śmiercią milionów.
Jak zacząłem oglądać filmy @ProstaEkonomia, to zgadzałem się w 100%, że kapitalizm to jedyne słuszne wyjście. Jednak uważam, że jest niemożliwe utworzenie takiego ustroju albo utworzenie go może być skrajnie niebezpieczne. Nie mam nic przeciwko prostemu bogaceniu się wszystkich, chciałbym aby to było możliwe. Pewnie w ogólnym rozrachunku doprowadziłoby to do umocnienia się tych jednostek, które chciałyby być bogatsze niż inne - w tym też nie ma nic złego. Jednak skończyłoby się jak zawsze, czyli najsilniejszy kapitalista w końcu narzuciłby swoje jarzmo. W ustroju, którym Państwo jest najsilniejsze taka sytuacja jest ograniczona przez jarzmo Państwa.
Wg mojego doświadczenia kapitalizm błogosławi tym, którzy radzą sobie lepiej niż ktoś inny. Generalnie nie mam nic przeciwko radzeniu sobie lepiej niż ktoś inny. Jednak to cienka granica między sprawiedliwością, moralnością i zaradnością. Wg mnie z tego powodu flagowym symbolem kapitalizmu jest np. łapówkarstwo.

Kapitalizm jest spoko, gdy jest kontrolowany, tak samo jak inne ustroje socjalizm, nacjonalizm itd itp.

MatiGentelman