Jók bármire a személyiségtesztek?

preview_player
Показать описание


A személyiségtesztelés egy milliárd dolláros iparág. Napi szinten több millió ember tölt ki ilyen teszteket világszerte. Mindezt úgy, hogy a tudományos élet kivetette magából ezt a területet az elmúlt pár étizedben. A modern kutatások bebizonyították, hogy a személyiségtesztek, bár nagy nevekkel dobálóznak és nagyon jól adnak elő tudományosnak tűnő kifejezéseket és magyarázatokat, valójában nem működnek. De akkor mégis miért imádjuk őket ennyire?

0:00 Intro
0:52 Legyél te is tag!
1:10 A személyiségtípusok eredete
3:45 Carl Jung személyiségtípusai
5:10 A jungi típusok problémái
6:03 Myers-Briggs típuselmélet
7:38 Trait theory tesztek
9:30 Big Five teszt
10:15 Miben mások a modern tesztek?
10:58 Megbízhatósági problémák
11:39 Módszertani problémák
13:13 Barnum-hatás
15:03 Munkahelyi tesztelés
16:39 Tanulság

Szöveg:
#pszichológia #személyiségtípusok #tízeslista
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Tényleg sok szinű érdekes témákal lehet találkozni a tizes listán csak igy tovább Márk és Donát.

peternegabor
Автор

Nagyon jól összeszedtétek a tesztek jellemzőit. Pontosan ezekre a következtetésekre jutottam én is. Teljesen használhatatlanok. Ugyanazt a tesztet kitöltve négy különböző napon, négy különböző eredményt kaptam. Sajnos itthon is egyre szélesebb körben alkalmaznak valamilyen személyiség tesztet a munkahelyi felvételi folyamatokban. Nemrég vesztettem el egy állás lehetőséget a teszt eredmények alapján. Egyes HR-es vélemények alapján ma itthon alkalmazott tesztek nem biztos, hogy jogtiszták, nem jók a fordítások, nincs megfeleltetve a hazai kulturális közegnek, nincsenek validálva, és nincsenek megfeleltetve a megpályázott állás jellemzőinek Mindezek alapján gratulálok annak a vállalat vezetőnek, aki egy tesztre bízza a "megfelelő" munkatárs kiválasztásának kérdését. Bizonyára körültekintő döntést hozott. Ja nem.

szilviamagyar
Автор

Egyszer kitöltöttem egy olyan tesztet amely a deprisszív-nárcisztikus skálára helyezte rá a kitöltőt. Szerintem az olyan tesztek hasznosak lehetnek amelyek csak egyetlen szempontot vizsgálnak és nem próbálnak meg mindent megfejteni.

krisz
Автор

Így van, megtévesztőek ezek a tesztek. Én kitöltöttem egy olyan tesztet egy műszaki cégnél, ami pl.többször azt firtatta, hogy zuhanyozok vagy fürdök. Arra nem volt kíváncsi, hogy van-e elég melegvizünk és csatornánk, úgyhogy az ilyen kérdések nagyon félrevezetőek.

kovacsklara
Автор

Nice téma, pont kávé mellé jött ki a vidi, lesz miről filozofálni! :) (És elhangzik Rudolf Steiner neve, wow!)

esterferenczy
Автор

Látszik, hogy van munka a csatornátokban, csak így tovább :)

paranoid
Автор

Sziasztok fiúk, nagyon tetszett a videó ❗😊🙏
A 4 őselem örök. Hippokratész foglalkozott vele először valóban. Jung megállapitotta, hogy mindenki rendelkezik, mind a 4 tulajdonsággal, tehát mindenki összkeverék. 😊
De egy lesz a dominánsabb. A 4-es szám sok mindenben megállja a helyét. Pl: évszakok, vércsoport
Pici megjegyzés, hogy Jung Svájci volt, nem Német. 😊
Amit én biztosan tudok, hogy amilyen a személyisége valakinek, olyan a szexualitása is❗😊
A tesztek pedig tényleg hülyeségek❗❗😁😁😁
Épp milyen állapotban, vagy hangulatban vagyunk, olyan lesz az a bármilyen teszt is❗😊
Köszönet a videóért, és a munkáért ❗😊❤️🙏

igazsagokszexkapcsolatokko
Автор

Szuper csatorna és szuper videó! Köszi a munkátok srácok! 👏👍

Vid.
Автор

4 éven keresztül töltöttem ki ugyanazt a 3 személyiségtesztet. Mindig ugyanaz jött ki eddig a háromban külön-külön. Amúgy szerintem hasznos, főleg, ha elképzelése nincs az embernek, hogy mivel is foglalkozna. Hatékonyabb, ha szakember segítségét kéri ilyen esetben, de azért a személyiségtesztek eredménye is több, mint a semmi. Végül én sem azon a területen helyezkedtem el, mint amit ezek ajánlottak, de nem állítom, hogy nem teljesítenék jobban azokon a területeken, ha abba az irányba kezdtem volna el képezni magam, mint amiket kidobtak ezek a tesztek. Csak hát, mikor már közel az ember a diplomához, és munkába álláshoz nyilván nem fog hirtelen pályát váltani egy pár mondatos értékelés miatt. Az viszont meglepett és elég felháborítónak tartom, hogy a HR-esek ilyen tesztek mögé bújva próbálnak időt spórolni, kibúvót keresni egyik főfeladatuk elvégzése és a pályázóval/főnökkel történő magyarázkodások alól. Elsüllyednék szégyenemben, ha HR-es lennék és arra hivatkoznék, hogy "Ezt dobta a teszt." Kb feleslegesnek érezném magam a munkakörömben, mert hát "helyettem a teszttel is fel tudják mérni".

harcibarack
Автор

Én egyszerre vagyok Melankolikus és Flegmatikus... plusz az introvertáltnál is mind a 4hez is illek... és a legtöbb tesztnél mindig ugyanaz jött ki...

kaszaszilvia
Автор

Összefoglalva a videó célja közölni (az elején lévő kialakulási ismeretterjesztéstől függetlenül), hogy az ilyen tesztek érdekességnek jók, meg önismereti célból, de nem érdemes rá semmi komolyat építeni, pl. karriert.

Én annyit hozzáfűznék, hogy mikor egyet kitöltöttem, nekem jóformán leírta az életem, minden mondata illett rám, de ez talán leginkább azért van, mert nagyon szélsőséges és konzisztens típus vagyok. Ugyanígy a Wikipédián szereplő Asperger-szindróma cikk összes pontja is pontosan illik rám, így nyilvánvaló, hogy a szélsőségemet az AS adja. Szóval elég valószínű, hogy nekem ezért talált be a teszt is. De nyilván érdekességként vettem az eredményt, semmit nem változtatna az életemen, ha ellentétes leírást kaptam volna is.

kaszapatrik
Автор

Imádom ezeket a videókat.
Nagyon jó lett.😃❤

viktoriavereb
Автор

Én töltöttem ki egyszer egy fél órás tesztet kétszer is egymás után, és ugyanazt adta ki kétszer egymás után, ráadásul azt, amihez a legrosszabb emlékeim vannak, ezt magamra vettem és ettől lettem egy ideig depressziós, de mostmár szerencsére nem vagyok az.

androidgamer
Автор

Aha, akkor ezért pillázok mindig egy-egy ilyen személyiségteszt kitöltése után az eredményen, sose azt hozzák ki, amilyen vagyok, sőt, kb úgy találnak célba, mintha egy céllövöldében az árust találnád el 😂

gyorgyhanko
Автор

Ha statisztikailag, legalábbis a Big Five, bár limitált tapasztalatom alapján a MB is vmennyire bizonyít, akkor miért ne lehetne használni? Nyilván fenntartásokkal, de ha pl tudjuk hogy mely társadalmi csoportban releváns, akkor ott értelmezhető és racionális a használata.
Ez ugyanolyan mint a szavazó jog: egy kompetens 17 éves felháborodhat joggal, hogy ő miért nem szavazhat (miközben funkcionális analfabéták igen), de az autoritásnak, vagy cégeknél a HRnek vhol meg kell húzni a vonalat; ha ez statisztikailag kimutatható előnnyel jár akkor érdemes használni, nem lehet mindenkit több napos assessment centeren felvételiztetni és a HResek nem képzett pszichológusok ( sajnos), de még ha mindez teljesülne is, jelentősen nem növelné sztem a döntés jóságát.
Hozzá tenném hogy nem vagyok HRes, és bár csak multinál dolgoztam, egyszer kellett kitöltenem felvétel során erre emlékeztető dolgot, de szerintem a totál szociopatákat akarták csak kiszűrni; viszont töltöttem ki már ilyent többször a cég számára anonim módon, effektíve az én szórakoztatásomra, épülésem céljából és az eredmények egész találóak, konzisztensek voltak. Persze ez lehet (részben) az említett effektus is.

Az valóban sajnálatos, hogy negatív dolgokra, vagy legyünk PCk, javítandó aspektusokra nem hívja fel a figyelmet és a profitorientált cégek legtöbbször szupertutinak állítják be a módszert, de én validabbnak látom mint az asztrológiát.

OersJ
Автор

Nagyon jó videókat csináltok! Csak igy tovább!!

muszaabusimon
Автор

Jól összeszedett videó! Ez a tesztelés baromság, full néphülyítés, semmi értelme, csak arra jó, hogy az ember azt gondolhatja az eredmény után, valamilyen csoportba tartozik és ezzel megnyugtathatja magát, hogy nem egyedül olyan amilyen. Pedig de...

gyurma
Автор

Ojanokos videókat csinálsz te vagy a kedvenc videósom te vagy a legjobb videos

viktoriakatzenbach
Автор

Lesznek még környezeti vagy emberi katasztrófák?

Deltafantic
Автор

Szerintem mind egyformán bullshit. Most a videó alatt újra kitöltöttem az említett teszteket, az eredmények még csak köszönő viszonyban sem voltak a személyiségemmel (bár egy-két sablonos töltet azért talált). Nemcsak ez, észrevettem hogy ugyanazokra a válaszokra majdnem mindegyik teljesen különböző eredményt ad- nem kategorikusan különbözőt, hanem más/ellentétes tulajdonságok etc.

Ennyi erővel csináltathatnának velem egy "Melyik karakter vagy a (insert title here) animéből?" kvízt, néha komolyan úgy érzem a 14 éves kölykök akik ezeket írják, jobb érzékkel tapintanak rá a lényegre... kivéve, amikor nem xD

Viszont egy új félelem aktiválódott bennem a videó hatására. Csak remélni merem hogy a leendő főnökömnek több esze lesz annál hogy ilyen hülyeségekre alapozva tolja el a karrieremet. Tiszta őskőkor x.x'

kv