Kambodża - Od Imperium, do Apokalipsy! Złoty Wiek Khmerów, Kolonia, Zew Wolności i Czerwony Koszmar.

preview_player
Показать описание
Kambodża, ta tajemnicza kraina o bogatej historii, przyciąga uwagę jak magnes. Zaglądając się w przeszłość tego kraju, odkrywamy fascynujący świat, gdzie imperium Khmerów rozkwitało niczym kwiat lotosu, świadcząc o potędze i kreatywności starożytnych społeczeństw. Następnie, przemierzając mroczne korytarze kolonializmu, dostrzegamy strugę zmian, jaką pozostawili za sobą kolonizatorzy, przekształcając Kambodżę we francuski protektorat. Dalej, widzimy ostrożny taniec króla Sihanouka, który przez lata starał się zachować neutralność i nie zwaśnić z żadną ze stron Zimnej Wojny. Wreszcie, na scenie pojawia się tragiczny dramat Czerwonych Khmerów i Pol Pota, przynosząc wieści, które zszokowały świat.

Historia Kambodży to fascynujące połączenie chwały i tragedii, pełne życiowych lekcji, które powinniśmy cenić i zrozumieć.

Dlatego dziś zapraszam was na podróż przez wieki. Odkryjemy fascynującą historię Kambodży w tym kompleksowym, wielowątkowym odcinku podcastu historycznego. Przeniesiemy się od czasów potężnego Imperium Khmerów, dalej przez wpływ francuskiego protektoratu, aż po współczesność. Zanurzymy się w życie króla Sihanouka, Lon Nola i niesławne rządy Czerwonych Khmerów pod wodzą Pol Pota. Wspólnie zobaczymy, jak te wydarzenia ukształtowały Kambodżę i jej mieszkańców oraz jak wpłynęły na jej dziedzictwo kulturowe.

Uwagi:
1/ Odcinek nie zawiera trudnych w odbiorze opisów ani wizerunków czy fotografii. Wszystko jest przyjazne dla młodszych pasjonatów historii.

2/ To nie odcinek o samym Pol Pocie i Czerwonych Khmerach – to odcinek, w którym wychodzę z odległych wieków i tłumaczę, jak splot wydarzeń poskutkował latami 1975-1979. Tylko tak możemy zrozumieć i zaangażować się w historię kraju Khmerów.

Muzyka/Music by - Whitesand;

Whitesand songs:

0:00 Wstęp
8:18 Podziękowanie dla Patronów
10:20 Rozpoczęcie opowieści – preludium
16:24 Kolonializm i Industrializm – dwie siły, które ukształtowały nowożytność
22:53 Rewolucja przemysłowa
26:51 Rewolucja przemysłowa zasila Nowy Imperializm
30:33 Karabin Maxim
32:13 Medycyna kolonialna
33:50 Czarne aspekty kolonizacji w XIX i XX wieku
39:31 Zagadka
45:20 Kambodża – początek
47:40 Khmerowie – ludność Kambodży
53:40 Francuski Protektorat
59:13 Kolonialna Gospodarka Kambodży
1:02:51 Zew Nacjonalizmu
1:07:18 II WŚ, Francja i Kambodża
1:14:38 Podsumowanie – od antyku, do 1945
1:17:25 Sihanouk i początek walki o niepodległość. Khmer Issarak, Viet Minh.
1:27:20 Sihanouk i próby pogodzenia sprzecznych interesów
1:32:28 Jakim władcą był Sihanouk?
1:40:48 Lewica w Kambodży
1:46:43 Paryska Grupa Studencka
1:53:42 Poznajcie Pol Pota
1:59:23 Powrót Pol Pota do Kambodży
2:03:05 Dlaczego Czerwoni Khmerzy walczyli z Sihanoukiem?
2:06:19 1970, Lon Nol i Zamach stanu
2:11:06 Bombardowanie dywanowe Kambodży
2:17:21 Podsumowanie – Kambodża od antyku, do przedednia Czerwonych Khmerów
2:21:49 Poglądy Czerwonych Khmerów
2:29:05 Czerwoni Khmerzy wkraczają do Phnom Penh
2:32:19 Pola Śmierci
2:35:17 Choeung Ek
2:39:25 Rok Zero, Okulary
2:43:47 Życie codzienne pod rządami Pol Pota
2:48:29 Tarcia wewnątrz partii
2:51:32 Wewnętrzna czystka: Tuol Sleng
2:56:18 Upadek Czerwonych Khmerów
3:03:09 Ostatnie dni Pol Pota
3:06:42 Ostatni rozdział historii
3:13:49 Zakończenie
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Zapraszam Was w podróż po fascynującej Kambodży i jej historii! To nie odcinek o samym Pol Pocie i Czerwonych Khmerach – to odcinek, w którym wychodzę z odległych wieków i tłumaczę, jak splot wydarzeń poskutkował czerwonymi latami 1975-1979. Tylko tak możemy zrozumieć i w pełni zaangażować się w historię kraju Khmerów. Życzę Wam miłego słuchania i dajcie znać jak się podobało! Pozdrawiam Was serdecznie i miłego słuchania, Rafał <3 :)

Podcasthistoryczny
Автор

Uważam że robisz najlepsze podcasty ale ten materiał jest tak dobry że to wręcz przestępstwo . Jak teraz bezkrytycznie mam słuchać podcastów innych twórców. Dzięki za twoją ogromną pracę

ernestzielinski
Автор

Chciałem podziękować autorowi. Twoja opowieść o tragicznej historii Kambodży jest niezwykle poruszająca i pouczająca. Byłem osobiście w tym kraju i widziałem te miejsca, które są świadectwem tych przerażających wydarzeń. Słuchając Twoich opowieści, wzruszyłem się głęboko i doceniłem jeszcze bardziej siłę ludzkiego ducha i zdolność do przetrwania w obliczu niezwykłych cierpień. Podziwiam autora podcastu za jego wrażliwość, badawczą pracę i umiejętność przekazania tych trudnych tematów w sposób przystępny i piękny. Gorąco polecam ten podcast każdemu, kto pragnie poszerzyć swoją wiedzę o historii świata i odkryć niezłomność ludzkiego ducha w obliczu największych tragedii.

andywin
Автор

Aleś zaszalał! Matko Boska, 3 godziny! Co za uczta! Się zabieram za słuchanie! Pozdrawiam przeserdecznie Rafała i słuchaczy! 🤘👍🔥

jogg
Автор

Genialne. Z każdym kolejnym odcinkiem coraz lepsze show. Już czekam na kolejny odcinek. Dzięki!

wodekostrowski
Автор

Zajebisty podcast, wspaniała narracja, super temat.. tylko że długo po nie mogłem zasnąć. Czapka z głowy przed autorem. Dziękuję

minior
Автор

Jedyny kanał na YouTube który do kwestii historii podchodzi tak równo proporcjonalnie szczegółowo tematycznie jak do lekkości odbioru.
A ja bardzo bym chciał równie obszerny podcast o Dżumie.

Roxxup
Автор

W okresie, od IX do XIII wieku stolicą Kambodży nie był tylko Angkor bo w X wieku, król Jayavarman IV przeniósł stolicę do Koh Ker. Samo miejsce warte odwiedzenia, zupełnie bez tłumów nie tak jak w Angkor Wat.

Zabrakło wzmianki o innym ważnym miejscu - Preah Vihear, które było kością niezgody i doprowadziło także do walk z Tajlandią w 2008 i 2011 roku (chociaż początku konfliktu należy szukać jeszcze w latach 50-tych). Preah Vihear jest na tyle ważnym miejscem, że jego wizerunek został umieszczony na banknocie.

Jeśli chodzi o odzyskanie niepodległości przez Kambodżę to de facto wynikało to raczej ze słabości Francji czego zwieńczeniem było sromotne lanie w bitwie pod Dien Bien Phu, które zakończyło I wojnę Indochińską.

A jeśli chodzi o Czerwonych Khmerów to największą rolę odegrali Amerykanie, którzy nielegalnie bombardowali Kambodżę podczas operacji Menu i Freedom Deal zrzucając bomby, których łączny tonaż był 2 razy większy niż tonaż bomb zrzuconych podczas II wojny Światowej na Europę i obszar Pacyfiku - przede wszystkim bomby GPLD MK82 (230kg masy w tym 87kg ładunku) i GPLD MK83 (waga bomby 450 kg w tym 202 kg ładunku. Widziałem z bliska - robią wrażenie.

blackwater
Автор

Jesteś najlepszy! Dziękuję za niesamowite popołudnie i kawałek wieczoru! Do następnego 😊

Youlkaa
Автор

Bardzo dziękuję za wartościową wiedzę historyczną. Bardzo ciekawy odcinek, lubię takie dokładne analizy przyczynowo - skutkowe...ludzkiego myślenia, podejmowania decyzji, działania i konsekwencji różnych zdarzeń na losy całych narodów, społeczeństw i na powstawanie nowych idei które ratują lub niszczą świat. Te odcinki możnaby wydać jako facynującą książkę. Dzięki za całą twoją pracę.

AgusiaS
Автор

Po intro przeszly po mnie ciarki, wiedzialam, ze warto juz dac suba i laijka, swietna polszczyzna i narracja, ktora przyciaga jak magnes i chce sie sluchac dalej, brawo, dziekuje.

DIS
Автор

Super kanal. jestem Super zadowolony tak tzymac 👍

-qf
Автор

Jak ja ci się ucieszyłem jak zobaczyłem powiadomienie o nowym podcaście historycznym, dziękuje ci bardzo z twoją pracę i za do że jesteś dobry człowieku

Bodziokurdefaja
Автор

3h to akurat na moje dzisiejsze wojaże było. Dziękuję! Podcast jak zawsze na 6 z uśmiechem :)

marcinczwakiel
Автор

Jak ja czekam na te podkasty. Jesteś niesamowity, dziękuję za omówienie tematu

modzizdolnizpodlasia
Автор

Z wielkim smutkiem powiem: „Homo homini lupus est”

DIS
Автор

Te 3 godzinki minęły w momencie, świetnie się słuchało jak zawsze. Dziękuję że prowadzisz nas przez Historię w taki pasjonujący i interesujący sposób ✌✌✌

MarkoJestem
Автор

Ostatnio mocno trafiasz w moje gusta. Dziękuję!

frejamoon
Автор

Dzięki za kolejny super materiał, słucham zawsze wracając po pracy. Pozdrawiam ;)

Calekmateusz
Автор

Tego się nie spodziewałam i jaki długi. Super. Dziękuję.

alicjajozefczuk