Спри на време

preview_player
Показать описание
Спирането трябва да се управлява от нас – тези, които сме зад волана. То не може да стане моментално и за него са необходими време и разстояние. Спирането започва от момента, в който решим да спрем, като може да бъде доброволно, принудително и аварийно.

Първото нещо при аварийно спиране е възприемането на опасността. Следва осъзнаване, вземане на решение и предприемане на действия от водача по отношение на управлението на автомобила. При спиране, сцеплението, което се създава при контакта между гумата и настилката не е постоянно и се изменя непрекъснато.

Опасната зона включва време на възприемане, оценка, решение, действия и реално спиране, до привеждане на автомобила в покой. Ако пешеходец се появи в опасната зона, то рискът той да бъде блъснат е много голям. Затова се обръщам към пешеходците - не считайте, че вашето предимство е абсолютно. Попадайки в опасната зона, спрете и се огледайте.

Когато пред нас има мъгла или дим и се налага да спрем, трябва да намалим скоростта и да се постараем да спрем в осветената част на пътя. Спрем ли в мъглата, сигурно ще бъдем блъснати. При шофиране в мъгла или дим е много важно времевата дистанция спрямо предния автомобил да е не по-малка от 3 секунди, за да може, при светване на стоповете на автомобила отпред, да имаме време и разстояние да спрем. Ако в този момент се разсеем, ударът е неизбежен.

Когато участваме в движението, трябва да избираме скоростта така, че да можем да спрем пред всяка възникнала опасност и да прогнозираме нейната поява, защото от нашата готовност да реагираме зависи дали ще стигнем успешно там, накъдето сме тръгнали.

#Визия0, #пътнабезопасност

Рекомендации по теме